Türkiyeden Haberler

Alevi Örgütleri “Madımak Anıtı”na Saldırıyı Lanetledi

Aralarında Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD), Hacı Bektaş Kültür Derneği ve Halkevleri’nin de bulunduğu bir çok demokratik kitle kuruluşu, HDP ve CHP’li milletvekillerinin katılımı ile Madımak Oteli katliamında katledilen 33 kişinin anısına Karşıyaka Mezarlığı’nda yapılan anıt mezarın kimliği belirsiz kişiler tarafından tahrip edilmesine ilişkin mezarlıkta basın açıklaması yaptı. “Madımak utanç müzesi olacak” pankartı açılan açıklamada sık sık, “Gün gelecek devran dönecek katiller hesap verecek” ve “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz” sloganları atıldı.

‘Aleviler silahlı mücadele mi yapsın’

Anıt mezara yönelik saldırıyı kınayan PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan, 22 yıl önce devletin gözetiminde 33 canın katledildiğini hatırlatarak, “Anıt mezara yapılmış bu saldırıyı lanetle kınıyoruz. 30 yıldır Alevi örgütleri çalışmalar yürütüyor ama bütün bu çalışmalara rağmen kazandığımız hiçbir şey yok aynı şeyleri tekrarlıyoruz” dedi. Kaplan, Kürt özgürlük mücadelesi sayesinde Alevilere sınırlı alan açıldığını belirterek, “Eşit yurttaşlık için mücadele ediyoruz. Ancak bundan sonra Aleviler mücadele yöntemini değiştirmeli bu mücadele silahlı mı olacak kendimizi silahla mı koruyalım?” diye sordu.

Geçmişle yüzleşmedikleri için saldırılar oluyor

Ardından açıklamayı yapan PSAKD Genel Sekreteri Haydar Şahin, davada verilen zaman aşımına dikkat çekerek, “Sivas katliamı sanıklarına zaman aşımı uygulandığında, ‘milletimize hayırlı olsun’ diyen dönemin başbakanı Erdoğan zihniyeti ve bu zihniyetin uzantıları, Alevi evlerini işaretleyen, asimilasyona tabi tutan, Alevilere dönük hak ihlalleri uygulayan zihniyet, kutsal mekanlarımızdan olan anıt mezarlarımıza saldırı da bulunmuşlardır” diye konuştu. Sivas, Dersim, Çorum, Maraş, Gazi, Roboski, Gezi katliamı gibi katliamlarla yüzleşilmediğini belirten Şahin, “Bu kadar katliam yaşadık yetmedi mi? Evlerimiz işaretleniyor. Diri diri yakılıyoruz. Canlarımızın anıt mezarına saldırıyorlar” dedi.

Ardahan Göle’ de sivil yurttaşların tarandığını hatırlatan Şahin, “Bu olayları nefretle kınıyoruz. Bu olayları yapanların derhal yakalanması için yetkilileri göreve davet ediyoruz” şeklinde aktardı. Şahin, Büyük Şehir Belediyesi ve ANFA Güvenlik Şirketi ile Mezarlık Müdürlüğü’nün ne yaptığını sorarak, bu konu da ihmalleri olan, kurum ve kişiler hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün