Türkiyeden Haberler

Madımak Anıt Mezarına Saldırı Meclise Taşındı

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, Karşıyaka Mezarlığı’nda bulunan Madımak Anıt Mezarlığı’na yapılan saldırıyı Meclis’e taşıdı.

Hakverdi, İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk’ün yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde şöyle dedi:

“Karşıyaka Mezarlığı’nda bulunan Madımak Anıt Mezarlığı’na saldırı ile ilgili soruşturma başlatılmış mıdır?

Karşıyaka Mezarlığı’nda Madımak Anıt Mezarlığı dışında tahrip edilen mezar ya da mezarlar olmuş mudur?

Saldırı ne zaman olmuştur?

Kamera kayıtları incelenmiş midir?

Madımak Anıt Mezarlığı’na 2002 ile Temmuz 2015 yılları arasında kaç saldırı olmuştur? Bu yıllar arasında gerçekleşen saldırılar nedeniyle gözaltına alınan ya da tutuklanan olmuş mudur?

Mart 2013’te Anıt Mezarlığa yapılan saldırıda kamera kayıtlarına rağmen neden kişiler bulunamamıştır? Takipsizlik kararı neden verilmiştir?

Ağustos 2014 tarihinde İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı Zeytinköy Mahallesi’ndeki Alevi Mezarlığı’na saldırı düzenleyenler tespit edilmiş midir? Tespit edilmiş ise haklarında ne işlem yapılmıştır? Tespit edilmemiş ise soruşturma ne aşamadadır?

İzmir Selçuk ve Madımak Anıt Mezarlarına yapılan saldırılar, Alevi evlerine konulan işaretler ve sonucunda verilen takipsizlikler yeni saldırılara davetiye niteliğindedir. Bütün bunlara rağmen Alevilere yönelik saldırılar neden sonuçsuz bırakılmaktadır?”

http://www.mynet.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün