Türkiyeden Haberler

Alevi Örgütlerinden “Açlık Grevi” İle İlgili Kamuoyuna Bilgi

30 Aralık 2015 tarihinde Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Kültür Dernekleri, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı ve Demokratik Alevi Dernekleri olarak“ Savaşlar Olmasın, Çocuklar Ölmesin” şiarıyla başlattığımız 3 günlük açlık grevi süresinde ülkemizin Doğu ve Güneydoğu bölgesinde yaşanan savaşa ve ölümlere dikkat çekmek, ülkemizde daha fazla ölümler yaşanmasın, barış yeniden ve derhal tesis edilsin diye Alevilerin barış taleplerini yeniden dile getirmiştik. İzleyen süreçte açlık grevimiz tüm illerdeki örgütlerimize yayılmış ve süresiz dönüşümlü olarak 12 Ocak 2016 tarihine kadar devam etmiştir.

Biz Aleviler olarak sorunların silah ve savaşla değil demokratik hukuk normları içerisinde, bir müzakere masası etrafında çözüleceği umudumuzu hep koruduk. Ve bu bağlamda ABF, AKD, PSAKD ve HBVAKV olarak TBMM’de grubu bulunan parti genel başkanlarından, devam eden savaşın son bulması, müzakere masasının yeniden kurulması ve Alevilerin yaşamış olduğu sorunlar üzerinden görüş ve önerilerimizi sunmak üzere randevu talep etmiştir.

Kurumlarımızın talebi doğrultusunda 12 Ocak 2016 tarihinde saat 14.00’da Başbakan Ahmet DAVUTOĞLU ile saat 18.30’da Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı Selahattin DEMİRTAŞ ile görüşmeler gerçekleştirilmiş yukarıda da ifade ettiğimiz şekliyle, Kürt sorunu ve yaşanan savaşın derhal sona erdirilmesi ile Alevilerin talepleri ve çözüm önerileri üzerinden görüşmeler yapılmış ve her iki konu ile ilgili olarak ayrı ayrı raporlar sunulmuştur. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal KILIÇDAROĞLU ile de 19 Ocak 2016 tarihine randevu alınmış yine aynı görüşler üzerinden raporlarımız sunulacaktır.13/01/2016

Kamuoyunun Bilgisine Saygıyla Sunarız.

ALEVİ BEKTAŞİ FEDERASYONU
ALEVİ KÜLTÜR DERNEKLERİ GENEL MERKEZİ
HACI BEKTAŞ VELİ ANADOLU KÜLTÜR VAKFI GENEL MERKEZİ
PİR SULTAN ABDAL KÜLTÜR DERNEĞİ GENEL MERKEZİ

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün