Türkiyeden Haberler

Alevi Örgütlerinden HDP Genel Başkanı Selahattin DEMİRTAŞ’a Ziyaret

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Başkanı Baki Düzgün, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı (PSAKD) Gani Kaplan, Alevi Kültür Dernekleri (AKD) Genel Başkanı Doğan Demir, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, inanç önderleri ve Alevi dedelerinin bulunduğu heyet Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş başkanlığındaki heyeti Meclis’te ziyaret etti.

Görüşmede şunlar konuşuldu:

Selahattin Demirtaş: Sizleri burada ağırlamaktan büyük mutluluk, onur duyuyoruz. Meclis’e barış sesini taşıyarak, insani seslerin boğulmaya çalışıldığı bir zamanda, kardeşliği, eşitliği, barışı daha yüksek sesle haykırmak gereğini gösteren bir tutum.

Baki Düzgün: Burada olmaktan mutluyuz. 29 Aralık’ta ABF ve bileşenleri olarak Kürt illerinde yaşananlara karşı bir açlık grevi başlatmıştık, bugün 14. günü. Bugün CHP ile Başbakan’la görüştük. Başbakan’a söyledik: 90 yıllık bir sorun bu. Kürtleri, Alevileri döverek bu sorunu çözemediniz. Bu akşam 21:00’de Diyarbakır’a gidiyoruz. Bizim için çok önemli, her kim olursa olsun inancından, dilinden ötürü ölümü hak etmiyor. Ama maalesef insanlar dillerini özgürce konuşmak için, inançlarını özgürce yaşayabilmek için ölüyorlar. Sultanahmet’teki katliamda yaşamını yitirenlere rahmet, yaralılara şifa diliyoruz. Katilleri tanıyor, lanetliyoruz.

Selahattin Demirtaş: Bu duyarlılığı, cesareti göstermek zaten çözümün yolunu göstermektir. İşte barış diyenlerin başına neler getirildiğini görüyoruz. Bir program üzerinde terör destekçisi ilan edildi. Bugün Cumhurbaşkanı ve Başbakan çözüm isteyen akademisyenleri sözde akademisyen ilan etti. Buna 30 saniyesini ayırıyor, akademisyenlere 10 dakika hakaret ediyor. Çünkü onun gözünde IŞİD kendisi bir tehdit değil. Diyor ya, bizim için IŞİD eşittir PKK. Madem öyle, PKK’ye karşı mücadele yürütüyor, tankla topla şehirleri yıkıyor. Ne bebek tanıyor ne kadın tanıyor. Ne ölü, ne diri tanıyor. Peki eşitse IŞİD’e karşı nasıl mücadele yürütüyor? IŞİD’in dernekleri açık. İstanbul’da, Konya’da, Urfa’da. Yayın organları var. Cumhuriyet genel yayın yönetmeni, temsilcisi hapiste. DİHA sitesi kapalı, muhabirleri tutuklu, IŞİD web siteleri açık. IŞİD’e kıyamazlar. Barış mesajı nedeniyle özür diledi ya, diğer televizyon programcılarının biz barış istiyoruz demesi lazım. Korkmayın, barış demekle PKK’li olmazsınız, insan olursunuz. Barış derseniz Hükümet de PKK de yanıt vermek zorunda kalır, müzakere başlar.

Barış dedik diye çıkıp özür dileyerek kimse huzur bulamaz. “Analar ağlamasın” onların sloganıydı. Bugün bir kişi çıktı bunu söyledi diye aynı Hükümet linç ediyorsa? Savaştan mı yana olacağız barıştan mı? Bu çok önemli bir kırılmadır. “Ben yanmasam, sen yanmasan nasıl çıkar aydınlığa” şiirini olurken hepimiz duygulanıyorsuz da, sıra “yanmaya” gelince? Ben yanmayayım, öteki yansın dersen karanlıklar nasıl çıkacak aydınlığa?

Kürt’ün yanında olun demiyoruz, ezilenin yanında olun, kimliğine bakmadan. Alevilerin bu savaş karşıtı barış tutumu, aynı zamanda faşizme karşı güçlü bir duruş cephesinin işaretidir. Sizler insanlığınızı gereğini yapıyorsunuz. Bütün Türkiye toplumuna örnek olmalı.

 HDP

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün