Avrupadan HaberlerHaberlerTürkiyeden Haberler

Alevi Örgütlerinden Hıdırellez Bayramı Kutlaması

Alevi Örgütleri( Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Merkezi ve Berlin Alevi Topluluğu İnanç Kurulu) sosyal medya hesapları aracılığıyla, her yılın 5-6 Mayıs tarihine denk gelen Baharın Müjdecisi “Hıdırellez Bayramı” ile ilgili mesaj yayınladı.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu sosyal medya hesabından şu mesajı yayınladı;

“Baharın, umudun, dostluğun, bereketin müjdecisidir HIDIRELLEZ. Tüm dünya insanlarının eşit,özgür, sağlıklı ve mutlu yaşayacakları bir Dünya umuduyla… Hızır kimseyi darda zorda bırakmasın. Hıdırellez Bayramınız Kutlu olsun”

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Merkezi ise su mesajı yayınladı;

“Hep bir ağızdan türkü söyleyip, hep beraber sulardan çekmek ağı, demiri oya gibi işleyip hep beraber, hep beraber sürebilmek toprağı, ballı incileri hep beraber yiyebilmek, yarin yanağından gayrı her şeyde her yerde hep beraber diyebilmek için HIDIRELLEZ BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN”

Berlin Alevi Toplumu İnanç Kurulu’nun hıdırellez bayramı Kutlaması mesajı ise şöyle;

HIDIRELLEZ

Değerli Canlar, toplumlar değerleriyle, gelenek ve görenekleriyle ayakta kalırlar ve kendilerini geleceğe taşıyarak varlıklarını sürdürürler.
Her inancın kendine özgü kutsal günleri vardır. İçinde bulunduğumuz günler de bizler açısından işte böyle kutsal kabul edilen Hıdırellez günleridir.
Hıdırellez günü bütün canlı varlıkların yeni bir hayata kavuşacağına inanılır.

Hızır, Anadolu’dan Orta Asya topluluklarına, Mezopotamya’ya ve Balkanlara kadar dünyada farklı coğrafyalarda farklı motiflerle anılmıştır.

Hızır, çağrıldığında zor durumda olanların, dara düşenlerin yardımına koşan, diyar diyar dolaşarak insanları koruyan, kollayan ve doğru yolu gösteren ölümsüz bir Veli, bir Nebi veya Ulu bir evliya olarak tanımlanır. Ayrıca tabiata can veren bereketin simgesi, baharın müjdecisi manevi bir güç olarak kabul edilir.

Alevi inancında çok yönlü ve köklü bir yere sahip olan Hızır, Hakkın yeryüzündeki tezahürüdür.

Hakk’ın yeryüzünde insan sıfatına bürünmüş halidir. Hakk’ın insan sıfatında kendini yansıtmasıdır. Hızır, inancımızda Şah-ı Merdan Ali ile özdeşleştirilmiştir. Erenler ve evliyalar ile gelip insanlara doğru yolu göstererek umut kaynağı olmuştur. Hızır ölümsüzlüğün sırrına ermiş insan-ı kamildir.

İnanca göre Hızır ile İlyas birlikte abu hayat suyunu aramaya çıkar. Hızır ve İlyas bu suyun kaynağını bulup içip ölümsüzlüğe ererler. Hızır karada, İlyas denizlerde, yardıma muhtaç olanlara zor durumda olanlara yardım ederler. Yetiş ya Hızır diyenlerin carına yetişirler.

Hızır ve İlyas yılda bir kez 5 – 6 Mayıs Hıdırellez günü bir gül ağacının altında buluşurlar ve tekrar insanların yardımına koşmak için ayrılırlar.

5-6 Mayıs Hıdırellez günlerinin bütün insanlara sevgi, sağlık, huzur ve barış getirmesini dileriz.

BAT-Cemevi Yönetim Kurulu / Cemevi İnanç Kurulu

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün