Türkiyeden Haberler

Alevi Parlamento grubundan Maraş Katliamı anma yasağına mektup

İngilizcesi All-Party parliamentary group (APPG), Türkçesi ile Partiler üstü meclis grubu olarak adlandırılan, “partiler üstü Alevi parlamento grubu” ilk kararını 37 yıl önce gerçekleştirilen Maraş katliamı ile ilgili aldı.

İNGİLİZ VE TÜRK MİLLETVEKİLLERİ KURDU

İngiliz Milletvekilleri, Joan Ryan, Gareth Thomas, Kate Osamor, Katherine West, David Barrowes, David Lamny, Meg Hillier partiler üstü Alevi parlamento grubu kurucuları arasında yer alıyor. İngiltere parlamentosundaki grubun başkanlığını ise Joan Ryan yapıyor.

İngiltere parlamentosundaki partiler üstü Alevi parlamento grubu, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden HDP İzmir milletvekili Müslüm Doğan, CHP Ankara milletvekili Zeynep Altıok, CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, CHP İstanbul milletvekili Şafak Pavey’in de katılımı ile gerçekleştirilen kuruluş ilanının duyurulmasının ardından İngiltere Parlamentosu Partiler üstü Alevi grubu başkanı Joan Ryan, bu yıl 37’inci anma etkinliklerinin Maraş valiliğince yasaklaması kararı üzerine, alınan kararın yeniden gözden geçirilmesini isteyen bir karar aldı.

MARAŞ VALİLİĞİNE İLETİLDİ

İngiliz milletvekilleri Joan Ryan, Gareth Thomas, Kate Osamor, Katherine West, David Lammy, Meg Hillier’in imzasını taşıyan karar mektubu email aracılığı ile Maraş valiliğine ve Maraş il jandarma genel komutanlığına iletildi.

İngiliz parlamentosunun Maraş katliamı kararının yazıldığı mektup Britanya Alevi Federasyonu başkanı İsrafil Erbil tarafından elden de teslim edilecek.

Britanya Alevi Federasyonu Başkanı İsrafil Erbil; 37 yıl önce 19-26 aralık 1978 tarihlerinde Maraş sokaklarında İnsanlığın katledildiğini, yapılan katliamın MİT tarafından organize edildiğinin ilerleyen yıllarda anlaşıldığını belirterek çocukların, kadınların, yaşlı insanların, işkence edilerek, yakılarak ve kurşunlanarak öldürüldüklerini sözlerine ekliyor.

http://www.londragazete.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün