Avrupadan Haberler

Aleviler Avrupa’da alanlara iniyor

Suriye”de IŞİD terör örgütünün Alevilere yönelik katliamı Avrupa’da yasayan Alevileri ayağa kaldırdı.

Suriye”de IŞİD terör örgütünün Alevilere yönelik katliamı Avrupa’da yasayan Alevileri ayağa kaldırdı.

Avrupa Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) tarafından yapılan yazılı açıklamada Avrupa kamuoyunu bilgilendirmek, duyarlı ve sorumlu davranmaya davet etmek için Avrupa’da bulunan tüm Türk Büyükelçilikleri’nin önünde aynı gün ve aynı saatte protesto eylemleri yapılacağı bildirildi.

6 Mayıs tarihinde Avrupa’daki Türk büyükelçiliklerin önünde saat 13:00’te eş zamanlı protesto mitingi düzenleneceği kaydedilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

RADİKAL İSLAMCI TERÖRİSTLER KAN İÇMEYE DEVAM EDİYOR

25.04.2015 günü Suriye’nin İdlib kentindeki Cisr El Şuğur kasabasını ele geçiren Nusra Cephesi, İştebrak köyünde çoğunluğu Alevilerden oluşan, aralarında kadın ve çocukların bulunduğu en az 35 kişiyi vahşice katletti, onlarcasını da kaçırdı. Bu insanlık dışı katliamı kınıyor, katilleri şiddetle lanetliyoruz.

Daha Şengal’de, Kobani’de, Lazkiye’de, Şam’da, Humus’ta, Hama’da Alevi, Kürt, Türkmen, Ezidi, Süryani, Hıristiyan, Şii demeden, topu, tüfeği, silahı olmayan insanları demir kafeslerde, üzerine benzin dökerek acımasızca katleden, kafa kesen, kadınları köle pazarında satan, tecavüz eden bu canavarlara artık dur denmeli, bu beladan insanlığın kurtarılması için gerekenler aksatılmadan yapılmalıdır. Emperyal çıkarlar uğruna bu vahşete sessiz kalmak, sudan bahanelerle bu çetelere karşı tavır almamak, dünyamız için utanılacak bir durumdur, vicdansızlıktır, suçtur. Bu suça ortak olmamak için sesimizi yükseltmek, özelikle Avrupa Birliği’nin ve diğer dünya devletlerin bu anlamda adım atmasını sağlayarak bu vahşi cinayetlerden insanlığı kurtarmalıyız.

Bütün dünyanın bu barbarlara ve bu barbarlara babalık yapanlara karşı net tavır almalarını bekliyoruz. Bu gün Afganistan’da Taliban, El- Kaide, Irak, Suriye’de Daiş, El Nusra, Nijerya’da Boko Haram, Kenya’da Eş Şebab adı ne olursa olsun, hepsi zihniyet olarak aynı kaynaktan beslenen, dünyamız ve insanlığımız için en büyük tehdit ve tehlike olarak karşımızda durmaktadır.

Türkiye hükümeti başta olmak üzere, Avrupa ve bütün dünya devletlerin iki yüzlü politikalara son vermesini, bu çetelere giden para ve silah akışını açıkça engellemelerini, yine bu çetelere destek veren devletler açık bir şekilde deşifre edilerek savaş suçuyla (insanlık suçu) yargılanması sağlanmalıdır.

Aleviler olarak; Dünyanın neresinde olursa olsun, dilinden, inancından, renginden, yaşam biçiminden, fikirlerinden dolayı, insanların katledilmesini, zulme uğramasını şiddetle kınıyoruz. Günümüz dünyasında bu tür vahşetlerin yaşanmasından utanç duymaktayız. İnsanlığı vicdanlarıyla konuşmaya bu barbarlığa karşı barikat oluşturmaya davet ediyoruz. Unutulmasın ki; söndürülmediği taktirde bu yangın bütün dünyayı yakar.”

Süheyla Kaplan/Almanya

Odatv.com

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün