Türkiyeden Haberler

İştebrak katliamı protesto edildi

Bursa Alevi Bektaşi Dernekler Platformu, El-Nusra’nın Suriye’nin İştebrak köyünde Alevilere yönelik gerçekleştirdiği katliamı Cemevi önünden Kestel Meydanı’na yaptıkları yürüyüşle protesto etti. Yürüyüşe HDP Bursa milletvekili adayları ve HDP Kestel İlçe Örgütü üyeleri ile çok sayıda yurttaş katıldı. “Kerbala’dan Dersim’e, Dersim’den Lazeki’ye Alevi katliamlarına dur de” yazılı pankartın taşındığı yürüyüşte, “Katil El Nusra, işbirlikçi AKP”, “Yaşasın Halkların Kardeşliği”, “Katil ABD Ortadoğu’dan defol”, “İştebrak halkı yalnız değildir”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atıldı.

‘AKP katliamlara ortak olmakta’

Yürüyüşün ardından açıklama yapan Alevi Bektaşi Dernekleri Platformu Başkanı Hüseyin Sığıç, Ortadoğu’da emperyalizm destekli selefi İslamcıları yayılmacı cihat mantığıyla yaptığı katliamların İştebrak’ta devam ettiğini vurgulayan Sığıç, “Ülkemizde iktidar olan AKP de, mezhep zemininde yaklaşarak çetelere her türlü lojistik destek vererek taraf olmakta Lazkiye , Hama, İklime, Kobanê, Şengal, Ninova, Telafer gibi Suriye ve Irak’taki Alevi, Arap, Türkmen, Kürt, Ezidi katliamlarına ortak olmaktadır” diye konuştu.

‘Sessiz kalmayacağız’

Türkiye’de yaşabilecek olası bir iç çatışmanın sorumlusunun Aleviler başta olmak üzere halkları miting meydanlarında hedef gösteren AKP Hükümeti ve Cumhurbaşkanı recep Tayyip Erdoğan olduğunu vurgulayan Sığıç, halklara yönelik katliamlara karşı sessiz kalmayacaklarını söyledi. Sığıç, Türkiye halklarına da İştebrak’ta Alevilere yönelik katliama sessiz kalmama çağrısı yaparak, şunları belirtti: “”Başaracağız, ortak bir yaşama inanarak başaracağız. Kobane’de başardık. Türkiye’de de başaracağız. Ortadoğu’da da başaracağız. Aleviler vardır, Alevilik haktır.”

Kaynak:

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün