Avrupadan Haberler

Aleviler dünyanın her yerinde örgütleniyor

İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi tarafından düzenlenen  “Suriye Direnişi Türkiye ve Avrupa’daki Alevi Kurumlarının Bakış Açısı” konulu panel Pazar günü gerçekleştirdi.

Dalston’daki Cemevi binasında düzenlenen panele Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Başkanı Turgut Öker, Yol TV İcra Kurulu Başkanı Zeynel Özen, Fransa Alevi Birlikleri Federasyonu Genel Başkanı Erdal Kılıçkaya ve Croydon Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi Başkanı Mahmut Aydoğan konuşmacı olarak katıldılar.

Toplantıya başkanlık eden IAKM-Cemevi Başkanı Yaşar Demiralay, yaptığı açış konuşmasında Ortadoğu’da yaşanan acımasız savaşın en çok Alevileri hedef aldığını söyleyerek başladı.

Daha sonra söz alan Avrupa Alevi Birlikleri Konfedarasyon Başkanı Turgut Öker,  Britanya’daki Alevi örgütlenmesinin ulaştığı noktaya dikkat çekti. 20 yıl önce sadece bir Cemevi’nin bulunduğunu hatırlatan Öker, bugün ülke genelindeki 13 Cemevi’nin büyük bir örgütlenme başarısı olduğunu vurguladı.

Turgut Öker,  Avrupa genelinde başkanı olduğu konfederasyona bağlı 260’a yakın Cemevi ve Alevi Kültür Merkezi’nin bulunduğunu belirtti

ği konuşmasına şöyle devam etti. “Bugün Avrupa’nın bütün büyük şehirlerinde artık Alevilerin inancını, yolunu, kültürünü yaşayabileceği, acısında ve tatlısında birarada olabileceği Cemevileri bulunmaktadır. Ve bu süreçte hızlı bir şekilde gelişmeye devam etmektedir.  Konfederasyon olarak  Avrupa’nın 14 ülkesinde federasyon çatısı altındayız. Hizmetlerimiz ve çalışmalarımız sadece Avrupa ile sınırlı değil, kaderi Alevilerle ortak olan Şengal’deki Ezidiler için bir kampanya başlatmıştık. Bu kampanya kapsamında 250 bin lira para yardımında bulunduk. Önümüzdeki günlerde Diyarbakır’a gidip Kobani’den gelen vatandaşlara da yardım elimize uzatacağız.”

21 Aralık’ta Maraş’a gidip, Maraş Katliamında hayatını kaybedenlerin anısına bir tören gerçekleştireceklerini ifade eden Turgut Öker, Alevilerin geleceğinin birlikten geçtiğini, savunurken “Sokaklar pusu ve tuzaklarla dolmuş.  Gençlerimize ve çocuklarımıza sahip çıkalım. Onları en yakın Cemevine veya Alevi Kültür Merkezine götürelim. Alevilerin tek şansı var; yolunu da , birliğini de yaşamının tek yolu Aleviliğine sahip çıkması, birliğine sahip çıkması ve her koşulda bunu sürdürebilmesi” dedi. Öker sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ortak değerlerimizi paylaşan insanlar dünyanın neresinde olursa olsunlar kendi kardeşimiz olduğunu düşünüyoruz. Sadece Suriye değil. Örneğin Arnavutluk ve Bosna’da yaklaşık 3 milyona yakın Bektaşi yaşıyor.  Konfederasyon olarak oradaki kardeşlerimizi ziyaret ettik. Önümüzdeki yıl çok büyük bir dergahın açılışı olacak ve bizler de orada olacağız.  Dünyanın her yerine savrulan Alevilerin artık birlikte ortak hareket etme zamanı gelmiştir. Biz Aleviler olarak Suriye toprakları üzerinde yaşanan katliamlara, tecavüzlere ve vahşete sesiz kalmadık ve kalmayacağız. Almanya’da yaşayan Suriyeli Alevilerin örgütlenmesi için harekete geçtik. Önümüzdeki günlerde Suriyeli kardeşlerimizin kuracağı federasyonu, konfederasyon çatısı altına almayı planlıyoruz.”

 FRANSA’DA ALEVİ KÜLTÜR MERKEZLERİ ÇOĞALIYOR

Panelin bir diğer konuşmacısı olan Fransa Alevi Birlikleri Federasyonu Genel Başkanı Erdal Kılıçkaya ise, Alevilerin, artık Avrupa’da  görünür hale geldiklerini ifade ederek, son bir ayda Fransa’da üç Alevi Kültür Merkezi’nin açılışını yaptıklarını söyledi.  Fransa’da Cumhurbaşkanlığı düzeyinde kabul gördüklerini kaydeden Kılıçkaya, Elyse Saray’ında ağırlandıklarını ifade etti.

http://www.londragazete.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün