Türkiyeden Haberler

Aleviler, Maraş Katliamının Sorumlularının Bulunmasını İstedi

Bursa Alevi-Bektaşi Dernekleri Platformu üyeleri, 36 yıl önce gerçekleşen Maraş katliamının sorumlularının bulunmasını istedi. Kent Meydanı’nda toplanan Alevi vatandaşlar, 19-27 Aralık 1978 yılında Maraş’ta yaşanan katliamları hatırlattı….

Kent Meydanı’nda toplanan Alevi vatandaşlar, 19-27 Aralık 1978 yılında Maraş’ta yaşanan katliamları hatırlattı. 1978 yılında 5 gün boyunca dünyanın gözü önünde katliam yaşandığını dile getiren Bursa Alevi Kültür Derneği Başkanı Hüseyin Kalkan, katliamını unutmayacaklarını ve unutturmayacaklarını ifade etti. Katliamın Alevileri ve solcuları hedef aldığını vurgulayan Kalkan, bu suçun insanlığa yönelik işlenmiş bir suç olduğunu kaydetti.

Katliamı planlayıp uygulayanların herkes tarafından bilindiğinin altını çizen Kalkan, “Katliamdan önce CIA bölge sorumlusunun Maraş’a gelerek toplantılar düzenlemesi, dönemin Başbakanı Bülent Ecevit’in arşivinden, katliamı MİT’in gerçekleştirdiğine dair çıkan belgeler, katliamı kimin yaptığının en açık kanıtıdır.” dedi.

Hükümeti de eleştiren Kalkan, şöyle konuştu: “Ahmet Davutoğlu ve AKP iktidarı, 21 Aralık’ta Maraş’ta yapmak istediğimiz anma mitingine izin vermeyerek geçmiş acılarla yüzleşme konusunda ne kadar samimiyetsiz olduğunu göstermiştir. Maraş’ta izin verilmeyen aynı zamanda katliamın izini sürme ve adalet arayışıdır. Bu yasaklama kararı, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Dersim konusundaki çıkışının ciddiyetten uzak bir çıkış olduğunu, geçmiş toplumsal acılar üzerinden ucuz siyaset yaptığını da göstermektedir. Bu aynı zamanda hükümetin başının, bir zamanlar kalabalıkların önünde huşu içinde, Aleviliği ve Alevileri yuhalatan, nefret söylemiyle Alevileri hedef haline getirip, fişleyen, Sivas davası ile ilgili zaman aşımı kararını ‘hayırlı uğurlu olsun’ diye yorumlayan abisinin izinde olduğunun da göstergesidir.” CİHAN

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün