Türkiyeden Haberler

CHP’li Özkes: Kilise ve havraya yapılan yardımlar, cemevine yapılmıyor

CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes, Türkiye’de kilise, havra gibi ibadethanelere yapılan yardımların devlete ödenen vergilerden düşüldüğünü ifade ederek, bu ülke insanlarına ait cemevlerine ayrımcılık yapıldığını söyledi. Özkes, camilerin yanı sıra Diyanet’in kilise ve havraların elektrik faturalarını ödediğini anlatarak, “O zaman aynı Allah’a, peygambere, kitaba inanan insanlara ayrımcılık yapmak ne Müslümanlığa, ne kitaba, ne de insanlığa sığmaz.” dedi.

CHP Milletvekili İhsan Özkes ve beraberindeki partililer Kayseri Hacı Bektaş-ı Veli Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı’nı ziyaret etti. Burada kalabalık bir grup tarafından karşılanan Özkes, vatandaşların sorunlarını dinledi. Ardından konuşma yapan Özkes, şunları söyledi: “Güzel bir ülkenin vatandaşlarıyız. Türkiye Cumhuriyeti’nin birer bireyi olmaktan mutluyuz ve onur duyuyoruz. Ancak sorunlarımız var. Ülke olarak sorunlarımız var. Farklı farklı sorunlarımız var. Bunların arasında maalesef Alevilerin sorunları da önemli boyuta ulaşmıştır. Türkiye’de camiye yardım eden kişinin yaptığı yardım vergiden düşüyor. Kiliseye yardım eden kişinin de vergisinden düşüyor. Havraya yardım eden vatandaşın yardımı da vergiden düşüyor. Ancak cemevine yardım etmek halinde herhangi bir vergi düşüşü söz konusu değil. Diyanet İşleri Başkanlığı kiliselerin, camilerin, havraların elektrik parasını ödüyor. Devletimiz yine camilerin yanı sıra onlarca kilisenin tamiratını havraların tamiratını yapıyor. Vakıflar Bölge Müdürlüğü bütçesinde farklı kalemler de oluyor. 77 milyonun verdiği vergilerle camilerin yanı sıra kilise ve havraların inşaatları, onarımı yapılıyor. Karşılanmasın demiyoruz. Niye kilisenin aydınlatma ücreti veriliyor. Demiyoruz. İnşaatı yapılıyor, tamiratın yapılıyor demiyoruz. Kilesinin, havranın tamiratını yaparken neden cemevine yapmıyorsunuz diyoruz. Cemevi ayrımı neden yapıyorsunuz?”

“HAHAMLA, PAPAZLA KUCAKLAŞIYORSUNUZ NEDEN DEDE İLE KUCAKLAŞMIYORSUNUZ”

Milletvekili İhsan Özkes, hahamla, papazla kucaklaşanların neden Alevi dedesi ile kucaklaşmadıklarını sorduklarını belirterek, “Dede senin neyinki. Aleviler aynı Allah’a inanıyor. Aynı peygambere, kitaba, ehlibeyte inanıyoruz. O zaman neden ayrımcılık var? Neden yapılıyor. Gerçekten de Alevilerin dışlanışı söz konusudur. Bunu siyaseten yapıyorlar. Bu kadar kutuplaşma, ötekileştirmeyi yaparlarsa o kadar Türkiye’de kendi konumlarını, oylarını pekiştireceklerini, saltanatlarını sürdüreceklerini düşünerek yapıyorlar. Bu ne Müslümanlığa sığar. Müslümanlıkta hak yemek yok. Alevilerin vergisini kiliseye, havraya harcıyorsan, neden cemevine harcamıyorsun. Demokraside hak,eşitlik var. Bu demokrasiye de uymuyor. Müslümanlığa, kitaba, insanlığa sığmıyor. O zaman burada art niyet var. Doğru olmadığını dile getiriyoruz.” diye konuştu.

CİHAN

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün