Türkiyeden Haberler

Aleviler ve Ermeniler Asimilasyon Kurbanı Oldular

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Malatya Şubesi eğitimde zorunlu din derslerine karşı yürüttükleri kampanyanın 25. haftasında çok sayıda dernek üyesi ve vatandaşın da katılımı ile 1 Mayıs Meydanı’nda (Emeksiz Meydanı) kitlesel bir basın açıklaması ve oturma eylemi gerçekleştirdiler. Eğitim eliyle gerçekleştirilen asimilasyon uygulamalarına tepki gösteren PSAKD AİHM kararlarına uyulmasını istedi.

FARKLILIKLARIMIZ TEHLİKE OLARAK GÖRÜLDÜ
PSAKD Malatya Şubesi adına basın açıklamasını okuyan Figen Yücel Baran , Ermeni Soykırımı’nın 100. yılına da değinerek 24 Nisan 2015’te Ermeni Katliamı’nın yaşandığını ifade ederek; “yüz binlerce canın katledildiği Ermeni Soykırımı’nı tanıyor ve lanetliyoruz” dedi. Ülkede yaşayan farklılıkların sistem tarafından hep bir tehlike olarak görüldüğünü ifade eden Figen yücel Baran açıklamasını şöyle sürdürdü;

“Bu ülkede yaşayan farklılıklar, sistem tarafından hep tehlike olarak görülmüştür. Yetkililer tarafından her zaman süslü cümlelerle mozaiğe benzetilen ülkemizdeki farklılıklar, ne yazık ki yine bu yetkililerin katliamcı zihniyetine kurban edilmeye çalışılmaktadır. Bu asimilasyoncu ve katliamcı zihniyet, ülkemizde yaşayan farklılıkların sesini kesmek, tek tipleştirmek için geçmişte olduğu gibi günümüzde de yapmadığını bırakmamaktadır. Evet, günümüzde katliamın ve soykırımın yeni adı Asimilasyondur. Soykırımla, Asmakla, kesmekle, kuyulara döküp boğmakla, yakmakla bitirilemeyen farklı kimlik ve inançta olanlar, günümüzde okullarda verilen ırkçı ve gerici eğitimle sadece İslam, sadece Türk nesiller yaratılarak yok edilmeye çalışılmaktadır.”

DİN DERSLERİ KONUSUNDA SON SÖZÜ AİHM SÖYLE
Eğitimde zorunlu din dersleri konusunda Türkiye’nin altına imza attığı Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi kararlarına uymasını isteyen Figen Yücel Baran, bu konuda son sözü AİHM’in söylediğini belirterek; AİHM’in aldığı kararla “zaman geçirmeden öğrencilerin zorunlu din ve ahlak kültürü derslerinden muaf tutulmalarını sağlayacak yeni bir sisteme geçmesini” istediğini sözlerine ekledi.

Halkların Demokratik Partisi Malatya Milletvekili adayları Aydın Erdoğan, Ahmet Akar, Latife Ulutaş ve Betül Kurnaz Kılınç’ın da katılarak destek verdiği basın açıklamasında PSAKD Malatya Şube Sekreteri Figen Yücel Baran sözlerini şöyle sürdürdü;

“Hiçbir toplum tek tip, tamamen aynı düşünen, herkesin aynı inancı paylaştığı insanlardan oluşmadığına göre, tüm inançlara eşit mesafede durması gereken bir devletin, belli bir inancın öğretilerini zorla okullarda öğretmesi açık bir dayatmadır ve kabul edilemez.

Bu nedenle zorunlu din derslerinin kaldırılması için sürdürmüş olduğumuz oturma eylemlerinin 25. Haftasında siyasi iktidarı bir kez daha uyarıyoruz!

Elinizi inancımızdan çekin…!

Zorunlu din derslerini kaldırın…!”     

http://malatyahabersaati.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün