Türkiyeden Haberler

Alevilerden Cemevi’nin Suyu’nun Kesilmek İstenmesine Tepki

Küçükçekmece’deki Garip Dede Dergahı ve Cemevi Derneği’nin faturalar ödenmediği gerekçesiyle sularının kesilmek istenmesine, Alevi dernek ve federasyonlarından tepki geldi. AİHM ve Yargıtay’ın cemevleri lehine kararlarına rağmen sularının kesilmek istendiğini belirten Aleviler, nasıl Kerbela’da İmam Hüseyin susuz bırakıldı ise bugün de dergahta kendilerinin susuz kaldığını söyledi. Alevi vatandaşlar, cemevinin suyunun kesilmek istenmesi nedeniyle bundan sonra su ve elektrik faturalarını ödemeyeceklerini kaydetti.

Garip Dede Dergahı’nın 2 bin 232 TL’lik geçmiş dönem borcu nedeniyle dün sularının kesildiğine dair dergaha ihbar bırakıldı. Ancak dergah görevlileri ve Alevi vatandaşlar sularının kesilmesine engel oldu. Alevi dernek ve federasyon başkanları ile Alevi vatandaşlar bugün dergahta toplanarak bu uygulamaya tepki gösterdi. Konuşmalarda AİHM ve Yargıtay’ın cemevleri lehine verdikleri kararlar hatırlatıldı.

Alevi Beştaşi Federasyonu Genel Başkanı Fevzi Gümüş, cemevinin maruz kaldığı bu muamelenin AK Parti iktidarının Alevilere karşı 12 yıldır uyguladığı ayrımcılığın çok somut bir göstergesi olduğunu söyledi. AK Parti’nin yeni Türkiye’sinde Alevilerin ibadethanesi olan cemevlerinin kabul edilmediğini, ret ve inkar edildiğini savunan Gümüş, bir de elektrik ve sularının kesildiğini ifade etti. Gümüş, “Su faturasını ödememeye devam edeceğiz. Eğer güçleri yetiyorsa gelsinler buranın suyunu bir daha kessinler.” diye konuştu.

Alevi Vakıflar Federasyonu Başkanı Remzi Akbulut, “Eğer bir caminin suyunun kesildiğini düşünün. Acaba Sünni kardeşlerimiz ne düşünürlerdi. Kendi vicdanlarıyla baş başa bırakıyorum. Bu tabloyu görmek istemiyoruz tabi. Biz sularımızı bağlayacağız. Burası ibadet yerimizdir. Buranın ibadet yeri olmadığını söylemek kimsenin ne haddi ne de hakkıdır.” ifadelerini kullandı.

Alevi Dernekler Federasyonu Başkanı Rıza Eroğlu, “Kerbelada İmam Hüseyin’i susuz bıraktılar burada dergahta da bizleri.” dedi. Kendilerine yönelik kinin devam ettiğini kaydeden Eroğlu, “Ya bu kinden vazgeçecekler, eşit yurttaşlık adı altında camilere, havralara, biz onlara niçin veriyorsunuz diye demiyoruz, onlara sağlanan imkanlar Alevi cemevleri ve dergahlarına da sağlansın. Biz farklı bir şey istemiyoruz, biz eşit yurttaşlık istiyoruz. Diyoruz ki; biz eşitiz.” şeklinde konuştu.

Fakir fukaranın, sokak çocuklarının bu dergahtan faydalandığını söyleyen Eroğlu, “Geliyorsun sen, burada ücretsiz camilerde tuvaletler ücretli, biz de herşey ücretsiz, sen geliyorsun sanki kar marjı var, ticaret var buranın suyunu kesiyorsun. Biz artık bu saatten sonra sessiz kalmayacağız, o suyu da bağlayacağız, eylemlerimize de devam edeceğiz.” diye konuştu.

Siyasal İslam’ın hümüket olmaktan çok artık devlet olduğunu vurgulayan Pir Sultan Apdal Derneği Genel Başkanı Müslim Doğan, “Siyasal İslam’ın devlet olması bize karşı yeni asimilasyon araçlarının devreye girmesi anlamına gelmektedir. Bu asimilasyon araçlarına karşı dergahlarımıza ve ocaklarımıza sahip çıkmak gerekiyor. Dergahlarımız ve ocaklarımız özgürleştirilecektir tarafımızdan. Devletten bir şey beklemiyoruz. Sivil itaatsizlik olarak gerçekleştirdiğimiz elektrik ve su parası ödememe Alevilerin geliştirdiği en önemli inisiyatiftir. Bundan sonra devleti, sistemi, hükümeti buradan uyarıyoruz. Bu asimilasyon araçlarından vazgeçin. Aleviler eşit yurttaşlıktan başka bir şey istemiyor.” dedi.

Programa CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran da katıldı. Bugünün Dünya Su Günü olduğunu hatırlatan Oran, “Bütün dünya suyun, kaynağının daha adil paylaşılması için çözümler üretiyor. Bize geliyoruz, bizdeki anlayışa bakıyoruz, biz de kardeşlerimizin, canlarımızın suyunu kesiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin dünyanın tersine geriye doğru gittiğini savunan Oran, “Kerbela’yı neredeyse bugün vucüt bulmuş haliyle bir siyaset anlayışı yürütülüyor. O zaman yine insanlar susuzlukla imtihan edildiler. Bugün de bu toplumun bir parçası, eşit yurttaşı olan Alevi yurttaşlarımıza büyük bir haksızlıkla karşı karşıyayız.” şeklinde konuştu. Oran, hükumete imza attığı uluslararası anlaşmalara uymaya çağırdı.

Garip Dede Dergahı Başkanı Celal Fırat da basın açıklamasını okudu. Yok sayıldıklarını, ayrımcılığa maruz kaldıklarını ifade eden Fırat, yapılan haksızlık, hukuksuzluk ve eşitsizlikleri artık sineye çekmeyeceklerini söyledi. Fırat, “Dün 21 Mart’ta devlet İSKİ eliyle sularımızı keserek bizi yok saydığını bir kez daha gösterdi. Ama bizler gelen elektrik ve su faturalarını ödemeyerek sivil itaatsizlik kararımızdan asla vazgeçmiyoruz. Sularımızı ve elektriğimizi kestirmiyoruz. Alevileri yok sayan, bizleri tüm inançlardan farklı gören, ötekileştiren, ayrımcı zihniyete bir kez daha dur diyoruz. bundan sonraki mücadelemiz halkımızla beraber her alanda olacaktır.” dedi.

CİHAN

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün