Türkiyeden Haberler

Malatya PSAKD 20.Zorunlu Din Dersi Kaldırılsın Eylemi

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Malatya şubesi tarafından “zorunlu Din dersleri kaldırılsın denilerek” yapılan Eylemlerin 20.si Emeksiz Üst kavşağında gerçekleştirildi. Yapılan basın açıklamasında “21 mart halkların kurtuluş mücadelesinde ve  özgürleşmesinde yeni sürecin adıdır. Newroz, her yıl tekrarlanan umudun adıdır. Demirci Kawa’nın güçlü kolları, ezilen halkların umudu olmuştur. Ortak vatanımızda kardeşçe bir arada bir ağaç gibi hür ve sorgulamasız yaşamak dileğiyle, Yaşasın Newroz, Yaşasın Sultan Nevruz diyerek 20 haftamızın açıklamasına başlamak istiyoruz” denilerek açıklamaya geçildi açıklamayı Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Malatya Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Yuka, gerçekleştirdi. Yuka açıklamasında şunları kaydetti; “Evet, bizler zorunlu din derlerinin kaldırılması için tam 20 haftadır her Pazar oturma eylemleri yapıyoruz.

Peki bu talebimiz karşısında AKP Hükümeti ne yapıyor? Üç maymunu oynuyor. Sadece 3 maymunu mu oynuyor? Hayır, farklı olanlara tahammülsüzlüğünü her fırsatta göstererek, 12 Eylül faşist darbesinin ürünü olan zorunlu din derslerinin devamı niteliğinde, inancımızı yok etmeye yönelik, sonu saçılıma varan sözde açılımlar yapıyor.

İlki 2009 da yapılıp 2012 de biten açılımları sonucunda dedelerimiz Kabe’ye gönderilerek hacı yapıldı, zorunlu din derslerinin yanında seçmeli zorunlu din dersleri getirildi, 4+4+4 eğitim sistemiyle, TEOG la çocuklarımız İmam Hatip Liselerine yerleştirildi. Alevilik, zorunlu din dersi kitaplarına yerleştirildi. Çocuklarımız en çok da Alevilik konusu işlendiği zaman din dersi öğretmenleri tarafından hakarete maruz bırakıldı. Çünkü sistem, Aleviliği kendine göre tanımlamıştı, çocuklarımıza bu şekilde dayatıyordu.

Şimdi 7 haziran genel seçimleri gündeme düşmüşken yine Alevi Açımları başladı.

Ve AKP Hükümeti, Alevi acilimi kapsamında cemevlerine Alevi dedesi yetiştirmek için okul açıyor. İmam hatip okullarına benzeyecek Hacı Bektaş Veli Lisesi’nde haftalık 17 saat Alevi öğretileri okutulacak.

İstanbul Halkalı’da Hacı Bektaş Veli adıyla açılacak lisenin temel atma töreni ile gerçekleşti.

“”BU OKUL, ALEVİLER ARKADAN VURULAN BİR HANÇERDİR”

Yuka, Alevilik eğitiminin verileceği okul açılacakmış. Diyerek açılacak bu okulun Alevilerin arkasından vurulan hançer olduğunu söyleyerek şunları kaydetti; “Özerk olacağı söylense de daha baştan devletle göbek bağı içinde bir asimilasyon okulu olacağı anlaşılmıştır. Nasıl ki şimdi devlet imamını yetiştiriyorsa artık dedesini ve Alevi’sini de bu okulda yetiştirecektir. Alevilik Hızır paşayı temsil eden devletle kaynaştırılıp sistemin bir parçası haline getirilecektir

Bu okul, Alevilere arkadan vurulmuş bir hançerdir. Aleviliğe yönelik en tehlikeli saldırıdır. Asimilasyon ve başkalaşım toplu soykırımdır. Şu anda Alevilik böyle bir tehlikeyle karşı karşıyadır. Kuşkusuz bunu başarmaları kolay değildir; ancak böyle uğursuz bir plan, hedef ve saldırı yapılmış bulunmaktadır.

12 Eylül İslam’ı nasıl ki bir iktidar ve sömürü aracı olarak kullandıysa, bu yönlü Aleviliğe de el atmıştır. Özellikle Aleviliğin sömürüye ve baskıya karşı olma durumu dikkate alınarak Aleviliği bu özelliğinden çıkartıp iğdiş etmek hedeflenmiştir.

Bu okul girişimi, 12 Eylül’ün Alevilikle ilgili planlarını pratikleştirme yollarından biridir. 12 Eylül, tüm toplumsal muhalefeti sindirip sisteme teslim olmasını hedeflemiştir.

Cami-Cemevi projesi gibi devlet kucağında kurulacak okul projesi de bunun içindir.

Tarih boyunca asmakla, kesmekle, kuyulara doldurup yakmakla, toplu katliamlarla bitirilemeyen Alevilerin, bu okullarda inanç mühendisliği yapılarak bitirilmeye çalışılacaktır.”

“AİHM KARARLARINA UYUN”

Yuka, sözlerini AİHM kararlarına getirerek kararlara uyulmasını istedi ve taleplerini şöyle sıraladı; “Bu nedenle bizler, zorunlu din derslerini de, zorunlu din derslerinin içinde yer alan Alevilik konularını da, seçmeli zorunlu din derslerini de, çocuklarımızın zorla İmam Hatip Liselerine yerleştirilmelerini de ve Alevilik Okulu açılmasını da istemiyor; Buradan bir kez daha hükümeti uyarıyoruz. Biz Alevilerin talepleri son derece nettir! Elini inancımdan çek! Sonu asimilasyona varan açılımlarından derhal vazgeç! Asimilasyon insanlık suçudur.  Altına imza atmış olduğunuz uluslararası sözleşmelere ve AİHM kararlarına derhal uyun” dedi.

Yapılan basın açıklamasından sonra Dernek üyeleri olaysız bir şekilde dağıldı.

http://www.gunestv.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün