Türkiyeden Haberler

Alevilerden ‘Xızır lokması’ etkinliği

İzmir Demokratik Alevi Derneği (İ-DAD), Bayraklı Tepekule Kongre Merkezi’nde ‘Xızır lokmasını paylaşalım’ etkinliği düzenledi.

Etkinliğe, HDP yöneticileri ve Eğitim Sen üyeleri katıldı.

Etkinliğin yapıldığı salona, “Dersim, Maraş, Sivas, Roboski unutulmaz hiçbiri” pankartı ile Seyit Rıza, Hz. Ali, Hacı Bektaş Veli ve Pir Sultan Abdal’ın fotoğrafları asıldı.

Xızır etkinliği, Özgecan Aslan başta olmak üzere katliamlarda yaşamlarını yitirenler anısına yapılan saygı duruşu ile başladı.

Ardından etkinlikte konuşan İzmir Demokratik Alevi Derneği Sözcüsü Süleyman Deprem, tarih boyunca emekçi ve mazlum halkların saldırı ile karşı karşıya kaldığını belirterek, bu saldırıların ilk hedefinde ise Alevilerin olduğunu söyledi.

Devletsiz bir yaşam biçimi ve felsefesinden kaynaklı Alevilerin bu saldırıya açık olduğunu belirten Deprem, “Çünkü yaşam felsefemizde sömürü, rant, sınıf farkı, zengin-fakir, kadın-erkek ayrımı yoktur. Sermaye için doğayı tahrip etmeyiz, ettirmeyiz. Katlimize sebep bunlardır” dedi.

Konuşmalardan sonra Cem ibadeti yapıldı. Sema gösterimi sonrası etkinliğe katılanlara “Xızır Lokması” dağıtıldıktan sonra etkinlik sona erdi.

www.evrensel.net

 

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün