Türkiyeden Haberler

‘Alevilere dönük katliamlar başka coğrafyalarda sürüyor’

Ankara Dersimliler Derneği, Dersim 1937/38 Ortak Bellek Platformu ve Dersim Mağdurları Platformu, Dersim Katliamında yaşamını yitirenleri andı. Nisan ayında Dersim’in Hozat ilçesi Karabakır köyü Seka Sure mevkiinde yapılan kazılarda toplu mezardan çıkan kemiklerin fotoğraflarının olduğu dövizler taşınan eylemde, ‘Dersim onurdur, onuruna sahip çık’, ‘Munzur özgür akacak’ sloganları atıldı. Açıklamaya Demokratik Alevi Dernekleri (DAD), İnsan Hakları Derneği (İHD), Pirsultan Abdal Kültür Derneği ve HDP Milletvekili adayı Songül Erol Abdil de destek verdi.

Bugün Meclis dikmen kapısı önünde yapılan eylemde konuşan Ankara Dersimliler Derneği Başkanı Yaşar Kılavuz, 1938’de  Dersim’de yapılan katliamın Maraş, Çorum, Sivas, Gazi katliamlarıyla devam ettiğini belirtti. Kılavuz, bugün de Suriye’de Alevilere dönük katliamlar yaşandığa dikkat çekti. 4 Mayıs 1937’de devlet erkanınca verilen ölüm fermanının hâlâ devam ettiğini söyleyen Kılavuz, “Bir yandan inancımız yok edilmeye çalışılırken bir yandan da kutsal mekanlarımız sular altında bırakılarak geleceğimiz hepten yok edilmeye çalışılıyor” dedi.

Devletin inkarcı politikalardan vazgeçip gerçekle yüzleşmesi gerektiğini belirten Kılavuz, “Dersim’de bir insanlık müzesi kurularak müzenin bir bölümünün arşiv ve dokümantasyon merkezi olmasını, Dersim’de katliam yerlerine anıtlar dikilmesini, Dersim’den, kimliğinden koparılan kadınların tam listesinin açıklanmasını, Seyit Rıza ile birlikte idam edilenlerin mezar yerlerinin açıklanmasını istiyoruz” dedi. (Ankara/EVRENSEL)

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün