Türkiyeden Haberler

Ayıptır, zulümdür!

Dersim Soykırımı, 78 yılı geride bıraktı. Onbinlerce Alevi Kürdün soykırıma tabi tutulduğu tertele, CHP devletinin en kanlı uygulamalarından biri olarak tarihe geçti. Bugün aynı zihniyeti AKP devleti devralırken; halklar, ‘Soykırımla yüzleş, özür dile’ dedi

KCK, “Seyid Rıza’nın son sözleri bizler için talimattır. Soykırımcı zihniyete karşı mücadele yükseltilmeli, 7 Haziran’da bu zihniyete ders verilmelidir” dedi.

KADIN, ÇOCUK, YAŞLI…    

4 Mayıs 1937’de dönemin CHP hükümetinin “Dersim’in bitirilmesi” kararı çerçevesinde kadın, çocuk, yaşlı, genç, onbinlerce Alevi Kürt katledildi. Soykırım harekatında, uçaklar, ağır silahlar ve zehirli gazlar kullanıldı

O GÜN CHP, BUGÜN AKP

Vahşetin izleri ve acısı bugün hala taze… Avrupa dahil dün birçok yerde anmalar yapılırken, Dersim, katliamın olduğu yerlere karanfil bıraktı. “CHP’nin zihniyetini AKP sürdürüyor” diyen halklar “Yüzleş, özür dile, mezar yerlerini açıkla” dedi.

İçimizde kalmasın bu acı, dert, keder…

Dersim Soykırımı üzerinden 78 yıl geçmesine rağmen acılar hala taze. Dersimliler, ‘Soykırımla yüzleşilsin, arşivler açılsın, mezar yerleri açıklansın’ taleplerini yinelerken, Seyid Rıza’nın kızı da, ‘Hala çocuğum. Babamın mezarı başında ağıtlar yakmak istiyorum. İçimde kalmasın bu acı, dert, keder…’ dedi

Mayıs 1937’de Dersim Soykırımı üzerinden 78 yıl geçmesine rağmen onbinlerce insanın katledildiği, sürüldüğü katliamın anıları hala oldukça taze. Binlerce Dersimli’nin uğradığı soykırım, CHP devletinin katliamcı uygulamalarından biri olarak hafızalarda yer aldı. Bugün iktidarda olan AKP devleti de zihniyetiyle CHP’yi aratmıyor. Katliamın acıları hala dinmezken, devletten gerçek bir yüzleşme bekleyen Dersimli yurttaşlar, soykırım konusunda hükümetin kendi siyasi çıkarlarına yönelik açıklamalar yapmasına tepki gösterirken, Seyid Rıza’nın kızı Leyla Ağar, “Babamın mezarı başında ağıtlar yakmak istiyorum. Dersim 37-38 Tertelesi ile ilgili bilgiler artık gün yüzüne çıksın” dedi.

Mezarında ağıt yakmak istiyorum

Ben bir çocuğum hala…

Seyid Rıza’nın kızı Leyla Ağar, “Ölmeden babamın mezarına gidip gözyaşı dökmek, ağıt yakmak istiyorum” ifadelerini kullanarak, şunları söyledi: “Çok acı çektik, bu acılar yüreklerimizi kararttı. Bu acılar yüreklerimizi yaktı. İnsanlarımızı yaktılar, taramalı tüfeklerin önüne dizip katlettiler. Neydi suçumuz; Kirmançki olmaktı. Sürgünlere yolladılar, yetmedi, köylerimizi yakıp yıktılar. Bizleri sürgün yollarında yok etmek istediler ancak başaramadılar. Sultan Baba, Eli Baba, Xızır yardımcımız oldu.” Konuşmasının arasına ağıtlar ekleyen Ağar, şu ifadeleri kullandı: “Yaşım doksana dayanıyor. Ölmeden önce istediğim tek bir şey var; babamın mezarının başına gidip gözyaşı dökmek istiyorum. Babam Seyid Rıza’nın mezarı başında ağıtlar yakmak istiyorum. Ben bir çocuğum hala, içimde kalmasın bu acı, dert, keder… Babam ile beraber katledilenlerin tüm mezar yerlerini açıklasınlar. Dersim 37-38 Tertelesi ile ilgili bilgiler artık gün yüzüne çıksın.”
Komisyon kurulmalı

Soykırım sırasında Uşak’a sürgün edilen, Hasan Erdoğan adlı yurttaş ise “85 yaşındaki dedem Hüseyin Erdoğan ve 33 yaşındaki Babam Ali Rıza Erdoğan 70 kişilik bir grup ile beraber katledildi. Hiç unutmuyorum, taramalı tüfeğin seslerini… Acımızı, derdimizi nasıl dile getireyim” dedi. Hakikatleri Araştırma Komisyonu’nun kurulmasına değinen Yemoş Güzel ise şunları ifade etti: “Sadece Aleviler, Dersimliler bu acıyı yaşamadı; tüm bölge halkı aynı acıyı, derdi yaşadı. Tüm acıların, zulümlerin ortaya çıkması, hakikatlerin ortaya çıkması için komisyon kurulmalı ve Dersim’den çalışmalara başlanmalıdır.”  Mahsun Gez adlı yurttaş ise, “Dersim Soykırımı ile yüzleşilmeli ve arşivler açılmalıdır. Seyid Rıza ve arkadaşlarının mezar yerleri açıklanmalıdır” şeklinde konuştu.
AKP ve CHP oyalıyor

Düzgün Oduncu isimli yurttaş ise, atalarını ve yakınlarını katleden devletten yarım ağızla dilenmiş bir özrü kabul etmediklerini ifade ederek, devleti gerçek bir yüzleşmeye davet etti.

Kürdistan, Türkiye ve Avrupa’nın birçok kentinde eylem ve anma etkinlikleri düzenlendi. KCK yaptığı açıklamada, ‘Seyid Rıza’nın son sözleri bizler için talimattır. Soykırım     ve katliam zihniyeti tümden yok etmek, özgür ve demokratik   geleceği kalıcı kılmak için mücadele etmek başlıca görevimiz’ dedi

Yüzleşmekten daha ne kadar kaçacaksınız?

Dersim Tertelesi’nin 78. yıldönümü dolayısıyla Dersim, Ankara, Dîlok (Antep) ve Adana’da anma etkinliği düzenlendi. Anmada katliama ilişkin arşivlerin bir an önce açılması istendi. Seka Sure İnisiyatifi, Dersim Tertlesi’nin 78’inci yıldönümünde Xozat (Hozat) ilçesine bağlı Bargini Köyü Seka Sure mevkinde katledilenleri andı. Anmaya, HDP Dersim Milletvekili Adayları Alican Önlü ve Edibe Şahin, Dersim Belediye Eşbaşkanı Nurhayat Altun, HDP, DBP, ESP, DHF, Partizan, EMEP, DEDEF ve katliam sırasında katledilen Baran ve Canan ailesinin yakınları katıldı. Canan ve Baran ailelerinin avukatı Cihan Söylemez, 1937-38 yılları boyunca silahsız ve savunmasız Dersim halkına karşı katliamların sürdürüldüğünü belirtti.  Söylemez, “Zehirli gazlardan, savaş uçaklarına, insan başlarını kesmeye, bebekleri dahi öldürmeye kadar barbarca yöntemler kullanıldı” dedi. Dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan tarafından Dersim katliamı ve süngüleri ile ilgili gayri ciddi olarak yarım ağız dilediği özrün Dersimliler tarafından samimiyetten uzak görüldüğünü belirten Söylemez, “Katliamla yüzleşmekten daha ne kadar kaçacaksınız” diye sordu. Ardından Baran ve Canan ailelerinden 24 kişi için 24 mum yakıldı ve kırmızı karanfiller bırakıldı.

Kılıçdaroğlu açıklamadı

Hükümetin yayın organı Yeni Şafak gazetesi tarafından Seyid Rıza ve Atatürk arasında geçen konuşmaları içeren belgelerin açıklanmasının ardından soykırımın olduğu bir kez daha kanıtlanmış oldu.  Dersim Araştırmalar Mekezi tarafından yapılan açıklamada, “Kemal Kılıçdaroğlu’un İhsan Sabri Çağlayangil’le yaptığı röportajda da bu konu itiraf edildi. Kılıçdaroğlu kayıtların tümünü yayınlamadı” denilerek Kılıçdaroğlu’ndan bu belgeleri açıklamasını istediler. Belgeler hakkında tek bir kelime dahi sarf etmeyen Kılıçdaroğlu, yapılan çağrı karşısanda ise kör sağır ve dilsiz rolünü oynuyor.

 

KCK:Seyid Rıza’nın çağrısı bize talimatır

Dersim Soykırımı’nın yıldönümü nedeni ile açıklama yapan KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, soykırım ve katliam zihniyetini, zemini ve uygulamalarını tümden yok etmenin, özgür ve demokratik geleceği kalıcı kılmak için mücadele etmenin hala en başlıca görevi olduğunu söyledi. Soykırımın üzerinden 78 yıl geçtiğinin belirtildiği açıklamada, “Bu yıldönümünde Dersim direniş önderleri Seyid Rıza, Alişer, Zarife, Besê ve Şahan Ağa şahsında tüm Dersim direniş şehitlerini büyük bir minnet ve saygı ile anıyoruz. Seyid Rıza’nın darağacına giderken Kürt gençliğine hitaben büyük bir vasiyet olarak bıraktığı mücadele ve direniş çağrısını, Özgürlük Hareketi olarak hep bir talimat olarak gördük ve gereğini yerine getirmekten bir an bile geri durmadık ve durmayacağız” denildi.  Açıklamada devamla şunlar söylendi: “Dersim başta olmak üzere; tüm halkımız, bu gerçekleri görerek seçimleri siyasi olarak mücadeleyi köklü ve kalıcı kılmanın önemli bir kilo metre taşı olarak görerek 7 Haziran seçimlerine yüklenmelidir” denilen açıklamada, “Özgürlük, demokrasi ve barıştan yana olan herkesi Dersim Soykırımı ve katliamının bu yıldönümünde başarma temelinde daha büyük ve güçlü mücadeleye etmeye çağırıyoruz.”

 

Dağların taşların dili olsa da anlatsa

 

Dersimlilerin hafızasına “Roza şaye (Kara gün)” olarak geçen soykırımda, onbinlerce insan yaşamını yitirdi, binlercesi sürgün edildi, sayısız kız çocuğu ülkenin farklı yerlerinde bulunan ailelere evlatlık verildi. Katliam tanıkları, devletin geçmiş tarihiyle bir an önce yüzleşmesi gerektiğini ifade etti. Tanıklar şöyle konuştu:

Ali Doğan: Katliam sırasında 16 yaşındaydım. Keşke dağların taşların dili olsa da size anlatsa. Onbinlerce insanın kanı aktı bu coğrafyaya ve hala bir özür bile dilenmiş değil. Devletin artık tarihiyle yüzleşmesi gerekiyor. Nereye kadar bu kaçış. Kaçmakla bir yere varılmaz.

Hıdır Demir: Katliam sırasında 13 yaşındaydım. Katliam yok diyorlar. Peki bu topraktan çıkan kemikler neyin nesi? Kim bu kadar insanımızı yok etti? Artık bıktık! Kadın, çocuk, yaşlı demeden atalarımızı, yakınlarımızı katlettiniz. Daha dün gibi hatırlarda.

Ali Ekber Kaya: 38 döneminde dağ taş şahit ki toprağa binlerce insanımız kefensiz düştü. Her adım başı kemiklere rastlanıyor. Merkeze bağlı Pınarlar köyünde bir toplu mezar bulunuyor . Orada atalarımız katledildi. Bu soykırımla yüzleşin bir an önce.
Soykırım üzerinden rant peşindeler

Avrupa’da bulunan 25 Alevi örgütü ve demokratik kitle örgütü Dersim Tertelesi’nin 78’inci yıldönümüne ilişkin yazılı açıklama yaptı. Aralarında Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA), Avrupa Demokratik Dersim Birlikleri Federasyonu (ADEF), Dersim Yeniden İnşa Cemiyeti ve Dersim 38 Soykırım Karşıtı Derneği gibi imzacıların da bulunduğu açıklamada, “Tunceli Tenkil Harekâtı”na dair Bakanlar Kurulu’nca alınan kararda Dersim’in bitirilmesinin öngörüldüğü belirtilerek, emri verenin bizzat Mustafa Kemal’in kendisi olduğuna yer verildi. “Devletin Dersim’de işlediği bir soykırımdır” denilen açıklamanın devamında Dersim Soykırımı’nın hem Türkiye tarafından hem de uluslararası arenada tanınması ve gereğinin yerine getirilmesi gerekirken, soykırım politikasının hükümetlerce devam ettirildiğine yer verildi. Açıklamada, AKP’nin her seçim öncesi Dersim Soykırımı üzerinden rant devşiren politikalardan vazgeçmesi ve soykırıma ilişkin belgeleri Dersim halkına vermesi gerektiğine yer verilen açıklamada, soykırımda iktidar olan CHP’nin Başkanı “Dersimli Kemal Kılıçdaroğlu”, soykırımı unutturup “Tunceliliği” öne çıkardığı ifade edildi.

http://www.ozgur-gundem.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün