Türkiyeden Haberler

Aleviydi cenazesini cemevine götürmediler

Şırnak’ta PKK saldırısında hayatını kaybeden  Malatyalı Alevi asker Barış Aybek’in cenazesi cemevi yerine camiden kaldırıldı.

Barış Aybek;  Malatyalı bir Alevi ailenin çocuğuydu. Tıpkı adı gibi Barış’tan yanaydı.

Şırnak’ın Güçlükonak ilçesi 6. Motorlu Piyade Tugay Komutanlığı’na bağlı Akdizgin Karakolu’nda askerlik yapıyordu. Terhisine 2 ay kalmıştı.

10 Ağustos gecesi PKK tarafından karakola yapılan saldırıda hayatını kaybetti.

DEVLETİN “ŞEHİT” POLİTİKASI

Dün (11 Ağustos) devletin “şehit” askerlerle ilgili ayrımcılık politikası bir kez daha yaşandı.

Malatyalı bir Alevi ailenin çocuğu olan Barış Aybek‘in cenazesi dün Malatya’ın Doğanşehir ilçesinde “devlet erkanı töreniyle” apar topar camiden kaldırıldı.  Oysa Barış Aybek Aleviydi ve cenazesi doğal olarak cemevinden kaldırılmalıydı.

Tüm kurumları sünniliğin emrinde olan AKP Hükümeti, Barış Aybek’in cenazesini sünni inancına göre defin etti. Cenaze törenini müftü yönetti. Çünkü onlara göre “şehit asker”in cenazesi ancak camiden kaldırılabilir.

Kimsenin sahip çıkmadığı ailesi, zorba devletin cenazeyi gasp etmesine sesini çıkaramadı. Bu dünyaya Alevi olarak gelen Barış Aybek, sünni devlet’in töreniyle uğurlandı.

Bu da bir tesadüf müydü?  Tıpkı Foça’da “şehit” düşen Özkan Ateşli’nin cenazesinin ısrarla camiden kaldırılması gibi.

baris-aybek-twiti

ALEVİ KURUMLARI ve ALEVİ VEKİLLER AİLEYE SAHİP ÇIKMADI

Barış Aybek’in cenazesinin zorla camiden kaldırılmasına Alevi kurumları ve Meclis’teki Alevi milletvekilleri de sessiz kaldı. Sosyal medyadan “Alevicilik” yapan CHP’li ve HDP’li Alevi milletvekilleri ile Alevi kurum yöneticileri, Barış Aybek’in ailesinin yanında olabilseydiler cenaze camiden değil cemevinden kaldırılabilirdi.

BARIŞ AYBEK’İN TWİTTER PAYLAŞIMLARI

Aybek’in kişisel Twitter hesabındaki profil fotoğrafında, duvardaki Ahmet Kaya ve Yılmaz Güney posterleri dikkat çekiyor.

Biri ekmek almaya giderken, biri direnirken, biri dövülürken öldürülsün.

1994 Malatya doğumlu Aybek, Gezi eylemleri sırasında öldürülen Berkin Elvan’ın ardından ise, “3 çocuk yapın. Biri ekmek almaya giderken, biri parkta direnirken, biri sokakta dövülürken öldürülürsün. #BerkinElvanÖlümsüzdür” diye yazmış.

baris-aybek-tweet-berkin-elvan

Barış Aybek, Suruç katliamının ardından “Bu dünyada insan olmaktan utanıyorum” diye yazmış.

Dersimnews.com

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün