Türkiyeden Haberler

Levent TÜZEL Alevi önderlerine Saldırıyı meclise taşıdı

HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, Alevi kurum temsilcilerinin silahlı saldırıya uğramasını Meclise taşıdı.

(FOTOĞRAF: Üsküdar’da kapıları işaretlenen Alevi vatandaşlarla ilgili dün İHD ve Alevi- Bektaşi Dernekleri açıklama yapmıştı.)

HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, Alevi kurum temsilcilerinin silahlı saldırıya uğramasını Meclise taşıdı.

Tüzel, İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk’ün yanıtlaması istemiyle Meclise soru önergesi verdi. 5 Ağustos’ta Alevi Kültür Dernekleri Sultangazi Şubesi Pir Sultan Abdal Cemevi Başkanı Zeynel Odabaş Cemevinden evine gittiği sırada silahlı saldırıya uğraması ile 7 Ağustosta “Aleviler Barış İstiyor” toplantısına katılmak için İstanbul’dan Ankara’ya giderken Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir ve Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Baki Düzgün’e yolda uzun namlulu silahlarla yapıla saldırıların yanı sıra, 10 Ağustosta İstanbul Üsküdar Kirazlıtepe’de Alevilere ait evler kırmızı çarpı işareti işaretlenmesini hatırlatan Tüzel, “Alevi kurum temsilcilerini ve alevi vatandaşlarımızı hedef alan bu saldırı ve fişlemelerin savaş konseptinin yükseldiği bugünlerde artması kaygı vericidir.

Türkiye’de karanlıkta kalan Çorum, Maraş, Sivas katliamlarını çağrıştıran Alevi yurttaşlara yönelik tehdit, ev işaretleme ve silahlı saldırılar ve sorumluları açığa çıkarılmalıdır” dedi. Tüzel Bakan Öztürk’e Alevi kurum temsilcileri ve Alevi vatandaşlara ait evleri ve Alevi köyleri tespit edenleri sorarak, “Bu saldırılar ve fişlemelerle ilgili yakalananlar olmuş mudur? Bakanlığınızca bir soruşturma başlatılmış mıdır? Saldırılar ve saldırganlar arasında bir bağlantı var mıdır?Alevi yurttaşlarımıza yönelik fişleme ve saldırıların önlenmesi için Bakanlığınızca hangi önlemler alınmıştır?” soruların sordu.

EVRENSEL

 

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün