Avrupadan Haberler

Alman heyet: Suruç’tan IŞİD’e yardım gidiyor

Topladıkları yardımı getiren ATİK heyeti izlenimlerini paylaştı.
Almanya’nın Hamburg kentinden Kobani’nin sınır bölgesi Suruç’a giden Eyalet Parlamantosu vekilleri kış ortamında yapılacak her türlü yardımın hayati önem taşıdığını belirterek izlenimlerini aktardı.

55 BİN AVRO YARDIM ELDEN VERİLDİ

Almanya’da ATİK (Almanya Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu) tarafından organize edilen Heyetin ziyareti esnasında, bölgede yaşayan mültecilere Suruç Belediyesi aracılığıyla 55 bin avro yardımın elden verildiği açıklandı.

Hamburg’da Alevi Kültür Merkezi lokalinde düzenlenen bir etkinlikle izlenimlerini aktaran eyalet parlamentosu vekillerinden Filiz Demirel, Cansu Özdemir ve Alirıza Şimşek, içinde bulunduğumuz kış ortamında yapılacak her türlü insani ve maddi yardımın hayati değerde önem taşıdığına dikkat çektiler. Resmi kanaldan yapılan yardımların bölge halkı yerine, Ankara’ya ulaştığına yer verilen etkinlikte, Belediye yetkilileriyle ilişkiye geçilerek yapılan yardımların mültecilere ulaştığı belirtildi.

ARAP MÜLTECİLER DÜĞÜN SALONLARINDA, KÜRTLER SOKAKLARDA BARINIYOR

Heyet üyelerinin açıklamalarına göre Suriye’den gelen Arap kökenli mülteciler, devlet kurumlarının öncülüğünde düğün salonlarına yerleştirilirken, Kürt mülteciler görmezden geliniyor denildi. Hemen birçok sokak arasında mültecinin “barındığı” kaydedildi. Avrupa’dan mültecilere gönderilen yardımların Türkiye’de bürokrasi engeline takılarak ihtiyacı olan mültecilere ulaşmasının önemli bir sorun olduğu açıklandı. Konuya yönelik Suruç Belediyesi eş başkanları tarafından dile getirildiği açıklanan, “BM, mültecilere yardımı resmi kanallardan devlete veriyor ama, bu yardımlar mültecilerin en yoğun olarak yaşadığı Suruç’ta yerel idare Belediye’ye verilmeyerek açık bir mağduriyet yaşanıyor” ifadesi dile getirildi.

GECENİN GEÇ SAATLERİNDEKİ ELEKTRİK KESİNTİSİ ve IŞİD’E YARDIM İDDİASI

Almanya’da SPD, Yeşiller ve Sol Parti içindeki parlamenterler arasında da yoğun tartışmalar yaratan Kobani ve Şengal’e askeri ve insani yardım konusunun, partiler içinde IŞİD terörüne karşı daha duyarlı bir ortam yarattığı açıklandı.

Heyet üyesi vekillerin açıklamasına göre birçok kere yaşanan ve gecenin saat 23:00’ünde sık sık gündeme geldiği belirtilen elektrik kesintilerinin bölge halkı için zamanla olağan hale geldiği kaydedilerek bu durumun “Hükümetten IŞİD’e yardım gidiyor” kanısını güçlendirdiği aktarıldı.

AVRUPA’DAN EŞYA YERİNE, MADDİ YARDIM ÇAĞRISI

Toplantıda dikkat çeken bir başka nokta ise, bölgede yaşayan mültecilerin en temel sorunlarının başında barınma, sağlık ve geleceği olmayan çocukların eğitimi geldiği ifade edilerek, Avrupa’dan bölgeye gönderilen eşya yerine, maddi yardım çağrısı yapıldı. Suruç Belediyesi’nin kısıtlı olanaklarla kucak açtığı mülteciler için, sadece dört kişiden oluşan bir “gönüllüler ekibi”ne karşılık, resmi kurumlar aracılığıyla hiçbir faaliyetinin yapılmadı açıklandı.

İzleyicilerden gelen soruların da yanıtlandığı etkinlikte, “Neden sadece BDP’li Belediye yetkilileriyle görüştünüz” sorusuna karşılık, bölgede başka kimse karşımıza çıkmadı cevabı verilerek, AKP çevrelerinin yaşanan gerçekliklere duyarsız kaldıkları aktarıldı.

OKUL MÜDÜRÜ VE KİLİSE PAPAZI IŞİD İLE İLGİLİ TOPLANTIYA YER VERMEDİ

İzleyiciler arasında bulunan Murat Tosun ise Almanya’dan IŞİD’e katılan gençlerle ilgili aileleri ve gençleri aydınlatmak gerekçesiyle, Selefilerin yoğun oldukları Mümmelmansberg’de düzenlemek istedikleri bir toplantıya yer bulamadıklardan yakındı. Birçok ailenin sokağa çıkmaya çekindiğine de yer veren Tosun, Alman okul müdürü ile Kilise yetkilisinin konuya ilgisiz kalmasına şaşırdığını ifade ederek, bir başka semtte toplantı yeri bulduklarını aktardı.

http://www.gercekgundem.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün