Avrupadan Haberler

Almanyada Aleviler Çeyrek Asırlık Örgütlülüğü Kutluyorlar

ALMANYA Alevi Birlikleri Federasyonu ( AABF ) kuruluşunun 25’inci yıldönümünü Kölnde düzenlenen etkinlikle kutladı. Kölnde Ezgi Centerda yapılan etkinliğe 500 davetli katıldı.

Kurucu üyelere teşekkür belgesi verilen kutlamada, Almanyada 25 yıl içerisinde elde edinilen kazanımlardan ve gelinen noktadan övgüyle söz edildi. Çeyrek asırlık örgütlülük, AABFye bağlı 147 Alevi Kültür Merkezi ve cemevinde de çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

“ALEVİLİĞİ TÜRKİYEDE DE ÖZGÜRLEŞTİRECEĞİZ”

ABBF Genel Başkanı Hüseyin Mat, 25 yıldaki kazanım ve hedeflerini anlatırken, bu sürede en büyük başarılarının Almanya’daki Alevileri bir çatı altında örgütlemek ve ortak bir mücadeleye yöneltmek olduğunu söyledi. Mat, şöyle dedi:

“Almanya da Alevilik kendine özgü bir inanç sistemi olarak kabul edildi. Cemevleri ibadethane olarak kabul edildi. Ayrıca Alman devlet okullarında Alevilik seçmeli ders olarak okutulmaya başladı. Almanyada 25 yıldır verdiğimiz haklı ve onurlu mücadele sonucunda Aleviler bütün taleplerini elde etmiş ve Alevilik özgürleştirilmiştir. Önümüzdeki dönemde, Almanya da nasıl olmuşsa Aleviliğin, inancımızın doğduğu topraklarda Türkiye de de özgürleşmesi için kararlı mücadelemizi sürdüreceğiz. Almanya ve Türkiye’de yönetimlere talip olan bir topluluk yaratmaya da çalışıyoruz.”

DHA

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün