Avrupadan Haberler

‘Aleviler açılımdan kaygı duyuyor’

AKP hükümetinin 2007’den bu yana sürekli gündeme getirdiği Alevi açılımları Alevileri kaygılandırıyor.

Türkiye’de Alevilere yönelik olarak 2007 başlatılan ve son günlerde bir kez daha gündemin ilk sıralarına giren “Açılım” dan Almanya’daki Alevilerin “kuşku” duyduğu yorumları yapılıyor.

Amerika’nın Sesi’nin (VOA) Berlin mahreçli “Almanya’daki Aleviler ‘açılım’dan kuşku duyuyor” başlığıyla verdiği haberde Alevilerin Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakan olarak geçen Mayıs’ta ziyaret ettiği Köln’de protesto gösterisi düzenlediklerini anımsatıyor.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Tunceli’de yaptığı konuşmada planlanan bazı adımları açıkladığına dikkat çeken VOA, ”Söz konusu pakette Tunceli adının Dersim olarak değiştirilmesi, Madımak Müzesi’nin yeniden organize edilmesi ve Dersim olaylarının araştırılması gibi öneriler yer alıyor. Ayrıca Tunceli Üniversitesi’nin adının da Munzur Üniversitesi olarak değiştirileceği açıklandı” diyor.

Davutoğlu’nun bunlar ve diğer atılacak adımlar konusunda Alevi toplumun önderleri, cemevleri ve derneklerle toplantılar düzenleneceğini duyurduğu, Türk basınında ise daha önce yer alan haberlerde hükümetin Alevilere dönük olarak çok daha kapsamlı adımlar atacağı anlatıldığını belirtildikten sonra şöyle devam ediliyor:

“Nitekim Alevilerin temel talepleri arasında yer alan cemevlerine yasal statü tanınması konusunun dillendirilmemesi eleştirilirken, zorunlu din dersleri ve Alevi dedelerine maaş bağlanması gibi konuların da pakette yer almadığı dikkati çekti.”

AÇILIM GÜNDEME GETİRİLDİ AMA ALEVİ POLİTİKALARI “TAM TERS YÖNDE”

VOA’ya konuşan Avrupa’daki Alevilerin çatı örgütlerinden Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Genel Başkanı Turgut Öker de, Başbakan Davutoğlu’nun ve hükümetin genel seçim yaklaşırken Alevi açılımını gündeme getirdiği, ancak Alevi politikalarının tam ters yönde olduğu görüşünde.

Alevilerin sorunlarıyla ilgili yıllardır bir ilerleme olmadığını öne süren Turgut Öker, konuyla ilgili sorunların çözülebilmesi için devletin konuya yaklaşımının değişmesi gerektiğini savunuyor.

WASHİNGTON (ANKA)

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün