Türkiyeden Haberler

Anadolu Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkan Yardımcısı Aktaş:”Bizim istediğimiz tek şey vardır o da eşit yurttaşlık hakkıdır”

Anadolu Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkan Yardımcısı Ali Aktaş, eşit yurttaşlık hakkı istediklerini bildirdi.

Alevi Kültür Dernekleri Antalya Şubesinin yarın yapılacak olağanüstü kongresi öncesinde bir restoranda düzenlenen basın toplantısında konuşan Aktaş, 12 yıllık AK Parti iktidarı döneminde Alevilerin dışlandığını iddia etti.

AK Parti’nin Alevi toplumunu ayrıştırdığını ve “kendi Alevilerini oluşturmaya çalıştığını” savunan Aktaş, “Bizim istediğimiz tek şey vardır o da eşit yurttaşlık hakkıdır. Biz cemevlerinin ibadethane sayılmasını istiyoruz. Ayrıca zorunlu din derslerinin de kaldırılması gerekiyor” dedi.

Aktaş, Antalya’da 11 Aralık’ta düzenlenen Türkiye’nin Demokratikleşmesi ve Alevi Talepleri Çalıştayı’na katılanların Alevilik adına konuştuklarını anlamsız bulduğunu dile getirerek, “Sizlere soruyorum: Buradaki dernek başkanlarımızdan hangisinin bu çalıştaydan haberi var? Hangisi çağrıldı ve görüşleri alındı? Eminim ki hiçbir başkanımın bu çalıştaydan haberi yok” diye konuştu.

Antalya’da bir cemevi bulunduğuna değinen Aktaş, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’den kentin değişik ilçelerinde kendilerine cemevi yeri tahsis etmesini istedi.

Alevi Kültür Dernekleri Antalya Şubesi Başkanı Selçuk Koçnebioğulları da derneğin olağanüstü kongresini yarın cemevinde yapacaklarını ve seçimlerde kendisinin aday olmadığını ve adaylara başarı dilediğini kaydetti.

Kaynak : AA

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün