Türkiyeden Haberler

“Antalya’da Alevilere yönelik ayrımcı ve aşağılayıcı söylemleri kınıyoruz”

Antalya’da geçtiğimiz günlerde Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı tarafından düzenlenen kahvaltı ve Aleviler hakkında hedef gösterici yazılar yazılması ve provoke edici söylemlerin yaygınlaştırılmaya çalışılması üzerine onlarca dernek, demokratik kitle örgütü, sendika vb. kurum ortak bir açıklama yaparak bahsi geçen yazıların yazarlarını kınadı ve hukuki süreç başlatacaklarını duyurdu

Geçtiğimiz günlerde Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı tarafından düzenlenen kahvaltı hakkında, Alevileri ve Cemevi yönetimini hedef gösteren yazılar yayınlanması üzerine; Alevi dedeleri, yazarlar, Alevi örgütleri, sendikalar, demokratik kitle örgütleri, dernekler ve partiler ortak bir açıklama yaparak Hacı Bektaş Vakfı’nın yanında olduklarını söyledi.

Alevileri hedef alan yazıların yazarlarını kınayan ve hem Hacı Bektaş Vakfı’ndan hem Antalya Cemevi’nden hem de Alevilerden özür dilemeye çağıran kurumlar aynı zamanda sorumlular hakkında dava açacaklarını açıkladı.

Yapılan ortak açıklamanın tam metni şöyle:

Antalya’da Alevilere yönelik ayrımcı ve aşağılayıcı söylemleri kınıyoruz

Antalya yerel basınında geçtiğimiz günlerde yayınlanan, Alevilere yönelik aşağılayıcı, ayrımcı ve gericiliği harekete geçmeye çağırır nitelikteki yazılara dair kınama ve çağrımızdır.

Geçtiğimiz günlerde,  Antalya yerel basınında Alevileri ve onun örgütlerini aşağılayan birçok yazı yayınlanmıştır. Bu yazılar içerikleri itibariyle Alevi inancına yönelik ayrımcı, aşağılayıcı ifadeler taşıdığı gibi Alevilere yönelik gerici saldırılara da davetiye çıkarır nitelikte sorumsuz yazılardır.

Akdeniz Manşet gazetesinde Vedat Gürhan imzalı “Cemevinde cenaze hizmetleri!..” başlıklı yazıda Hacı Bektaş Veli Vakfı Antalya Şubesi Cemevi’nin Alevilerden cenaze hizmetleri için yoksul vatandaşlardan para istediğini iddia edilmiştir. Yazar, Cemevi’nde yoksul vatandaşlardan herhangi bir ücret alınmadığını Vakıf yöneticilerinden öğrenmesine rağmen böyle bir yazmıştır.

Kaynakları oldukça sınırlı Cemevi’nin hizmetleri ile hepimizin vergileriyle hizmet veren Büyükşehir Belediyesini karşılaştırmaya kalkmış ve cenaze hizmetlerinde yaşanan bir sıkıntı üzerinden Cemevi’ni itibarsızlaştırmaya çalışmıştır. Bu yazı Alevileri Cemevi’nden soğutarak, Alevilerin cenaze işlerini belediyeye yaptırmasını teşvike mi yöneliktir şüphesi uyandırmaktadır.

İkinci yazı, İdris Özyol’un, Antalya Körfez gazetesinde “Ramazanda kahvaltı?” başlıklı ve konusu geçtiğimiz günlerde Cemevi binası içinde düzenlenen bir kahvaltı etkinliğini eleştirdiği, oruçlu insanlara ve ramazan ayına karşı düşüncesizlik ve saygısızlık yapıldığını söylediği yazısıdır.

Özyol’un yazısının ana fikri, yurttaşların ait olmadıkları bir mezhebin ya da dinin ibadetlerine ve dini kurallarına göre davranışlarını düzenlemesi gerektiğini savunan bir düşünceden kaynaklanmaktadır.  Hiçbir insan inanmadığı, ait olmadığı bir din ya da mezhebin inanışlarına ait ibadet biçimlerine göre kendi yaşamını, sosyal, siyasal aktivitelerini düzenlemek zorunda bırakılamaz. İnsanların yaşamını dini esaslara göre düzenlemeye zorlamak başlı başına bir problem iken, oruç tutmadığı için Sünni dahi olsa insanların öldürülmeye varan şiddetlere maruz kaldığı bir ülkede yaşıyorken, Aleviler gündelik yaşamlarını Sünnilerin inanışlarına göre düzenlemediği için saygısızlık ve düşüncesizlikle suçlanamaz.

Bu haliyle Özyol’un yazısı, toplumda huzursuzluk ve çatışma çıkarabilecek bir niteliğe de sahiptir. Özyol bu ülkede oruç tutmadığı için öldürülen insanların olduğunu unutmuş görünmektedir.

Üçüncü yazı, Özyol’un yazısından feyz alan, Özyol’a övgüler ve alıntılar içeren Ercan Arslan’ın yine Akdeniz Manşet gazetesinde yazdığı “Hacı Bektaş, Ramazan’da kahvaltı(mı) yapardı!” başlıklı yazıdır. Korkulan olmuş, Özyol yolu açmış ve durumdan ilk vazife çıkaranda tesadüfe bakın ki yine eski Yeni Şafakçı Özyol gibi yine bir eski Yeni Şafak Gazetesi yazarı Ercan Arslan olmuştur.

Yazarın yazısı Alevi inancını aşağılayan niteliktedir: “Alevilik Hz. Ali(K.S) efendimizin yolu ise eğer, siz Hz Ali’nin Ramazanda oruç tutmadığını mı söylüyorsunuz? Öyleyse, kaynağınız, deliliniz var mı? Yok, eğer Hz. Ali’nin yolu değilse, nedir sizin Alevilik anlayışınız? Aynı şekilde, Hacı Bektaş-ı Veli hazretlerinin Ramazanda kahvaltı yaptığını mı iddia ediyorsunuz? Hz. Pir,  Ramazanda oruç tutmaz mıydı?”  sözleriyle  Alevi inancına yönelik seviyesiz bir tartışma ve aşağılama yapmıştır.  Yazar sonrasında “Salyangoz satmanın dayanılmaz hafifliği!” başlıklı bir yazı daha yazarak, Alevilere yönelik aşağılayıcı ve saldırgan söylemlerine devam etmiştir.

Alevilere yönelik kışkırtıcı dilden vazgeçilmelidir

Ülkemizin tarihsel mezhebi gerilim potansiyeli ve yaşadığımız güncel, tarihsel konjonktür düşünüldüğünde, adı geçen gazetecilerin yukarıda eleştirdiğimiz ifadeleri basın ve fikir özgürlüğü kapsamında görülebilecek sözler değildir. Yazarların gazetecilik etiğine ve sorumluluğuna uygun davranmadıklarını düşünmekteyiz. Söz konusu yazılar, sorumsuz bir şekilde Alevilere yönelik saldırıları kışkırtan bir dil ve söylem içermektedir.

Adı geçen yazarları, bu yazıları nedeniyle kınıyoruz ve bu yazıları internet ortamından kaldırmaya, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı- Antalya Cemevi’nden ve Alevilerden özür dilemeye çağırıyoruz. Aksi takdirde bu sorumsuz yazıları nedeniyle kendilerine dava açacağımızı, aşağıda imzası olan kişi ve kurumlar olarak bu davanın da takipçisi olacağımızı bütün kamuoyuna ilan ederiz.

Açıklamayı yapan kurumlar: Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Antalya Cemevi, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Antalya Şubeleri,  Alevi Kültür Derneği Kepez Şubesi, AKD Manavgat Şubesi, AKD Antalya Şubesi, AKD Konyaaltı Şubesi, Antalya Tahtacıları Kültür Eğitim Dayanışma Ve Yardımlaşma Derneği, Döşemealtı Alevi Yolunu Kültür Ve Araştırma Derneği, Tekke Köyü Abdal Musa Kültürünü Araştırma Ve Yaşatma Derneği, Karatepe Mahallesi Kültür Dayanışma Yaşatma Ve Yardımlaşma Derneği-Karatepe Cemevi, Alevi Gençlik Platformu, Antalya Abdal Musa Kültür Ve Tanıtma Derneği, Halkevleri, Özgürlük ve Dayanışma Partisi, Halkın Türkiye Komünist Partisi, Emek Partisi, Demokratik Haklar Federasyonu, KESK/SES (Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası), KESK/BES (Büro Emekçileri Sendikası), Devrimci Sendika Dayanışma Antalya İl örgütü, Antalya Devrimci Öğretmen, İmece Ev İşçileri Sendikası, Hatice Demir Aksoy (Eğitim-Sen Kadın Eğitimcisi), Yüksel Aydın (Eğitim-Sen Sendika Eğitimcisi) Barış Aksoy (Eğitim-Sen Antalya Şubesi Eğitim Sekreteri), Özlem Yavuz (Eğitim-Sen Antalya Şubesi Kadın Sekreteri), Erol Tufan (Eğitim-Sen Antalya Şubesi Örgütlenme Sekreteri) Abdal Musa Dergahı Postnişini Hüseyin Eriş Baba Güzel Şah Dede, Kenan Dede, Dr.Gani Pekşen Dede Alevi Kültür Dernekleri GYK Üyesi Akdeniz Bölge Temsilcisi Abidin Özkan,  Alevi Kültür Dernekleri GYK Üyesi Genel Başkan Yardımcısı Ali Aktaş, Yazar, Hasan Kıyafet

Sendika.Org

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün