Türkiyeden Haberler

Milli Eğitim, Sünniliğe ‘zorluyor’: Ahlak dersi geliyor, ilk konu Muhammed

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin seçmeli hale getirilmesi taleplerini dikkate almayan Milli Eğitim Bakanlığı’nın müfredata zorunlu din temelli ek bir ‘ahlak’ dersi eklemeye hazırlandığı ortaya çıktı.

AKP hükümetine yakınlığıyla bilinen Eğitim Bir Sen’in geliştirdiği projeye onay veren Bakanlık yetkilileri dersin ‘bir ders gibi algılanmaması, hayatın tümüne yansıtılması’ gerektiğini de belirtti.

İLKOKULDAN LİSE SONA KADAR
Söz konusu değişikliğin, Din Kültürü derslerinin içeriğini Alevilik açısından değiştirme ‘sözü’ veren hükümetin üstelik ‘Alevi paketini’ açıklamasının ardından gelmesi dikkat çekti.

Cumhuriyet’ten Sinan Tartanoğlu’nun haberine göre, Ahlak Dersi, ilkokuldan lise sona kadar tüm öğrencilere verilebilecek ve ders için ‘eğitim uygulama, araç ve materyalleri’  hazırlanacak.

İLK DERS MUHAMMED PEYGAMBER
Ahlak dersi müfredatında dini –evrensel ahlak ilkeleri esas alınacak. Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) ÖK ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın dersi müfredatı çalışmalarında, “bilimsel kaynak ve bilim insanı olarak Batı orijinli tercihler yerine medeniyet tarihimizin bu kapsamdaki önemli eserlerinin okunurluluğunu ve müelliflerinin bilinirliliğini artıracak yönelimler” oluşturacağı belirtildi. Derste ilk olarak Muhammed peygamberin yaşamı, sözleri ve üslubu okutulacak.

ANAYASAYA ATIFLA ZORUNLU HALE GETİRECEKLER
Anayasanın 24’üncü maddesine atıfta bulunulan dersin zorunlu olabileceği de belirtiliyor. Söz konusu maddede “Din ve ahlak eğitim ve öğretimi Devletin gözetim ve denetimi altında yapılır. Din kültürü ve ahlak öğretimi ilk ve ortaöğretim kurumlarında okutulan zorunlu dersler arasında yer alır” deniliyor.

http://birgun.net/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün