Türkiyeden Haberler

Aşık Mahzuni Beste yarışması sonuçlandı

İZMİR’de, Narlıdere Belediyesi tarafından, Aşık Mahzuni’yi anmak ve adını yaşatmak için geleneksel olarak düzenlenen 7. Aşık Mahzuni Beste Yarışması sonuçlandı. Yarışma jürisi finale kalan ilk 10 eser arasından Erkan Demirin ‘Talip Çırağ Aldı’ adlı eserini birinci olarak belirledi.

7. Aşık Mahzuni Beste Yarışması’nın bu yılki kazananı Narlıdere Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen final yarışması ile belirlendi. Beste yarışmasının finaline Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu, CHP Narlıdere İlçe Başkanı Cafer Esen, CHP Kadın Kolları üyeleri ve Narlıdereliler katıldı. Sanatçı Adem Aslandoğan, Aşık Mahzuni’nin oğlu Ali Mahzuni, Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi öğretim görevlisi Gani Pekşen, öğretim görevlisi Mahmut Karagenç, öğretim görevlisi Erdal Güral, Narlıdere Alevi Bektaşi Derneği Başkanı Mustafa Aslan, Alevi Bektaşi Federasyonu eski Başkanı Selahattin Özel, Belediye meclis üyesi Hüseyin Akdağ, Narlıdere Tahtacı Derneği temsilcisi Merih Ünsal beste yarışmasının jürisinde yer aldı.

BİRİNCİLİK ERKAN DEMİR’İN

Yarışmacılar Narlıdere Atatürk Kültür Merkezi sahnesinden hazırladıkları eserleri jürinin ve izleyenlerin beğenisine sundu. Tüm yarışmacıların sahne alması tamamladıktan ve 7. Aşık Mahzuni Beste Yarışması ödüllerinin açıklanmasından önce Aşık Mahzuni Şerifin oğlu Ali Mahzuni ve Adem Aslandoğan sahne alarak türküler ile izleyenlere keyifli dakikalar yaşattı. Sanatçıların müzik ziyafetinin ardından yarışma sonuçlarının açıklanmasına geçildi. En iyi ses dalında ‘Lalem’ adlı eseri ile mansiyon ödülünü Tekin Karadağ kazandı. Bağlama dalında Cevahir Karaca ‘Alim Gel Yetiş’ adlı eserindeki performansı ile en iyi seçilerek bu ödüle layık görüldü. Üçüncülük ödülü ‘Gel Gardaşım’ adlı eseri ile Ali Delice’nin oldu. ikincilik ödülünü ise Yunus Karadağ ‘Lalem’ adlı eseri ile kazandı. 7. Aşık Mahzuni Beste yarışmasının jürisi, yarışmanın birincisi olarak Erkan Demir’in ‘Talip Çırağı Aldı’ eserini seçti. Yarışmanın birincisi plaketini ve ödülünü Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur’un elinden aldı. Başkan Batur ayrıca birbirinden değerli sanatçı ve akademisyenlerden oluşan jüriye, 7. Aşık Mahzuni Beste Yarışması’na desteklerinden dolayı plaket verdi.

http://www.aydinses.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün