Türkiyeden Haberler

Mersin halkından BM’ye çağrı: Suriye’de Alevi katliamını durdurun

Mersin Kilikya Nehir Sosyal Dayanışma ve Kültür Derneği öncülüğünde dün (17 Mayıs), Forum AVM önünde bir araya gelen siyasi parti, sendika ve STK temsilcileri ile yüzlerce yurttaş, Suriye’de insanlık düşmanı çetelerin Alevilere yaptığı katliam, soykırım ve zulmü lanetledi. HDP Mersin Milletvekili adayları Çilem Öz, Özlem Şen ve Mahmut Karabulut, HDP İl Eşbaşkanı Didar Gönül Gül ile CHP Mersin Milletvekili Adayı Aytuğ Atıcı’nın da katıldığı protestoda, “Katliamlara karşı susma”, “Suriye’de Alevi soykırımına hayır” yazılı pankartlar ile “Kardeşlik kalleşliği yenecek”, “Barış, Aşıti, Sulh” yazılı dövizler açıldı.

mersin-alevi-soykirimi-protesto-1

Eylemde bir yurttaş, üzeri kanla kaplı kefeni temsilen bir kıyafet giyerken, Suriye bayrağı ve Esad posterleri de taşındı. “Suriye halkı yalnız değildir”, “Katil IŞİD, işbirlikçi AKP”, “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganları atılan protestoda, Kilikyalılar Derneği Başkanı Ahmet (Verde) Özuğurlu açıklama yaptı.

‘Özellikle kadın ve çocuklar hedef alınıyor’

Suriye’nin; Hula, Akrab, Lazkiye, Adra, Maan, Zanuba, Hums şehrinin İkrime mahallesi ve son olarak İştebrak’ta yapılan katliamlarda yüzlerce kadın, çocuk, genç yaşlı, masum sivilin barbar çeteler tarafından öldürüldüğünü belirten Özuğurlu şunları söyledi:

Suriye’deki katliamlarda, doğrudan Hıristiyanların, Dürzilerin, Süryanilerin, Alevilerin, özellikle de Alevi kadınların ve çocukların hedef alınmasının tek tanımı vardır: Soykırım! Alevilerin toptan katline dair verilmiş ve verilmekte olan yüzlerce fetva, olanların önceden uluslararası düzeyde planlandığının ve doğrudan soykırıma yönelik olduğunun ispatıdır.

‘Planlı soykırım uygulanıyor’

Suriye’de bazı imamların, Alevi, Dürzî ve Hıristiyanların katli için verdiği fetvalara da dikkat çeken Özuğurlu, “Bu fetvalar, Suriye’de planlı ve programlı bir soykırım olduğunu göstermektedir. Aslında delile de ihtiyaç yoktur. Çünkü failler, Alevilere gözdağı vermek için, yaptıkları vahşetlerin videosunu yayınlamakta ve bu görüntülerde gerçek amaçlarının demokrasi değil, insanlıkla ve dinle alakası olmayan bir şeriat düzeni getirmek olduğunu, bunun için de Alevi soykırımının şart olduğunu ‘gururla’ ilan etmektedirler” diye konuştu.

BM’ye ‘somut adım at’ çağrısı

Özuğurlu, BM’yi, Suriye’deki katliamlar ve insanlık suçu karşısında sessiz kalmamaya davet ederek şöyle konuştu:

Suriye’de katliamları gerçekleştiren grupların çoğunun Suriye vatandaşı olmayan, dünyanın en az 80 ülkesinden toplanmış profesyonel katiller olması bu teröristlerin arkasında güçlü devletlerin olduğunun kanıtıdır. Zaten olayların kimler tarafından planlandığı, katliamları gerçekleştiren grupların kimler tarafından eğitildiği ve kimler tarafından silahlandırıldığı bilinmektedir. Bunun için bir araştırmaya gerek yoktur. Çünkü hem teröristler hangi ülkelerden yardım aldıklarını sürekli açıklamaktadırlar, hem de yardım eden ülkeler bu teröristlere yardım ettiklerini ve her geçen gün daha da fazla yardım edeceklerini açıklamaktadırlar. Tarihte dünyanın her yerinden toplanmış olan sapık ve katillerin bu denli uluslararası bir destekle insanlık suçu işledikleri ikinci bir dönem yoktur. Bizler buradan sadece Aleviler olarak değil insan olarak çağrıda bulunuyoruz. Birleşmiş Milletlerin ilgili kurumlarını bir an önce harekete geçirip; teröristlerin eğitilmesi ve silahlandırılmasına dair her türlü projenin iptal edilmesi ve Suriye’deki vekâlet savaşının başından beri, bilinçli ve kasıtlı olarak yapılan soykırıma son verilmesi için somut adımlar atmasını ve suçluların da uluslararası mahkemelerde savaş suçlusu olarak yargılanmasını talep ediyoruz.

Protesto eylemi, sloganlar arasında sona erdi.

Dicle Haber Ajansı, Sendika.Org

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün