Avrupadan Haberler

Avrupa Alevi Bileşenlerinden,Oy Çokluğuyla Seçimlerde HDP’yi Destekleme Kararı

Frankfurt’ta biraraya gelen Avrupa Alevi Birlikleri Konfedarasyonu (AABK) üyesi dernekler, Halkların Demokratik Partisi’ni (HDP) destekleyecek.

Frankfurt Alevi Kültür Merkezi Cemevi’nde seçim konusunu görüşen AABK üyeleri, Genel Başkan ve Turgut Öker heyetine görüşmeler için yetki verdi. 268 dernek temsilcisinin katıldığı toplantıda karar, bir ret oyu ve dört çekimsere karşı oy çoğunluğuyla alındı.

Turgut Öker: “Bu bir aritmetik seçim ittifakı değil, eylem birliğidir”Avrupa’da faaliyet gösteren Alevi örgütleri, 7 Haziran seçimlerinde kendilerine kontenjan öneren HDP ile görüşme kararı aldı.

Avrupa’nın dört bir yanından geldiler Frankfurt Cemevi’nde yapılan toplantıya İsviçre Alevi Birlikleri Federasyonu Başkanı Duran Mor, Fransa ABF Başkanı Erdal Kılıçkaya, İngiltere ABF Başkanı İsrafil Erbil, Almanya Başkanı Hüseyin Mat, Alevi Kadınlar Birliği Başkanı Nevin Kamiloğlu, AABK Genel Başkanı Turgut Öker ile Avusturya ABF Başkanı Mehmet Ali Çankaya ile AABK üyesi derneklerin 268 temsilcisi katıldı.

Türkiye Maraş olur

AABK Genel Başkanı Turgut Öker, HDP içinde 8 Haziran’da AKP’nin 400 milletvekiline ulaşması durumunda Türkiye’nin Maraş’a dönüşeceğini ileri sürdü. Turgut Öker, Cumhuriyet Halk Partisi’ne, “Bir buçuk milyon insanın örgütlü olduğu kuruma kontanjan verirseniz yok mu olursunuz? Ne yapmamız lazım? Önlerinde diz çöküp

Benzer Haberler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün