Türkiyeden Haberler

Avukat’a Alevilik sorusu

Avukat Umut Kılıç’a mülakat sırasında yaşanan tartışmada ”Alevi misin” diye soruldu.

Cumhurbaşkanına hakaretten tutuklanan Avukat Umut Kılıç’a mülakat sırasında yaşanan tartışmada ”Alevi misin” diye sorulduğu ortaya çıktı. Sorunun ardından polisler tarafından gözaltına alınarak cezaevine gönderilen Kılıç’ı CHP Ankara 6. Sıra Milletvekili AdayıAvukat Ali Haydar Hakverdi ziyaret etti.

Odatv’ye, Kılıç’la yaptığı görüşmeyi anlatan Hakverdi şunları açıkladı:

Durumu nasıl cezaevindeki şartları nasıl bunlardan bahseder misiniz?

Cevap: Dün akşam cezaevine getirilmiş zaten. Getirildikten sonra tek kişilik bir koğuşa alınmış ve tek kişilik bir koğuşta tutuluyor. Yanında hiç kimse yok. Cezaevi müdürü böyle uygun görmüş şimdilik tek kişi kalsın diye. Ama arkadaşımın morali motivasyonu yerinde, gayet kararlı . Herhangi bir pişmanlığı yok. Doğruyu yaptığı inancıyla çok sağlık bir şekilde duruyor. Moral olarak gayet iyi çünkü dışarıdan da çok ciddi destek gördüğünün farkında.Dışarıda kendisine destek olan arkadaşlarına da selam söylüyor.

Peki suçlama konusu olan sözleri söylediği ana ilişkin size bir şeyler söyledi mi?

”MÜLAKATTA ALEVİ MİSİN DİYE SORMUŞLAR”

Cevap: Bu arkadaşımız 1991 doğumlu genç bir avukat arkadaşımız. Bir yıldır avukatlık yapıyor. Daha önceden de hakim savcılık sınavına girmiş 85 puan almış. 85 puan aldıktan sonra kendisi mülakata alınmış. Kendisinden çok daha düşük puan alanlar mesleğe kabul edilmiş ama bu kabul edilmemiş. Sınavda 70 puan almış. Tekrardan mülakata çağrıldığında kendisine sadece kimlik bilgisi sorulmuş. Nerelesin? Nerede doğdun v.s. Çocuk da demiş ki ‘Siz beni mülakata alıyorsunuz. Ama önünüzde duran kimlik bilgilerimi mülakat sorunu olarak soruyorsunuz. Hukuka dair, mesleğe dair bir şey sormuyorsunuz. Mülakat yapışınızdan aslında duruşunuz ve niyetiniz belli. Taraf tutuyorsunuz. AKP’nin tarafını tutuyorsunuz ve kendinizden olmayanı buraya almayacağınız o kadar açık ki sorduğunuz sorulardan belli. Böyle olunca da siz nasıl konuşuyorsunuz?’ demiş. Karşı taraf da ‘Burada bizim taraf tuttuğumuzu mu düşünüyorsunuz’ demişler. O da ‘gayet tabi taraf tutuyorsunuz’ dedikten sonra başkan ‘çık dışarı demiş’ buna, o da ‘hayır çıkmıyorum’ demiş konuşma devam etmiş.

‘Bu arada sadece kendi yakınlarınızı alıyorsunuz bizi almayacağınız belli’ dedikten sonra bir başka üye ‘nasıl kendimize yakın, sen Alevi misin’ diye sormuş. Çocuk da ‘hayır Alevi değilim ama ne fark eder ki? Bunu sormanız bile sizin taraf olduğunuzu gösterir. Ben sizin hukukçu bile olmadığınızı düşünüyorum’ diye yanıt vermiş. Bunun üzerine başkan polis çağırmış dışarı çıkarmak için. O da çıkarken tekrar etmiş, ‘siz AKP yanlısısınız , AKP’nin ve hükümetin yanındasınız ,tarafsız olmadığınız ve duruşunuz da belli’ deyip dışarı çıkmış. Durum budur.

Peki herhangi bir kötü muameleye maruz kalmış mı?

Hiçbir kötü muamele iddiası olmadı. Polis tarafından dışarı çıkarılırken de bir kötü muamele, zor kullanma olmamış. Cezaevine götürüldüğünde de her hangi bir kötü muameleyle karşılaşmamış.

Odatv.com

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün