Türkiyeden Haberler

HDP İstanbul 3. Bölge Adayı Kenanoğlu: Alevi kökenli değil, Aleviyim

HDP Seçim bildirgesi açıklanmasına dakikalar kala, HDP milletvekili adayları basına konuşuyor. İstanbul 3. Bölge 4. sıra milletvekili adayı Ali Kenanoğlu, “Alevi kökenli” değil “Alevi” olduğunun altını çiziyor. Seçim bildirgesinde Alevi halkının taleplerinin olduğu gibi yer aldığını söyleyen Kenanoğlu, 3. Bölge’de 6 vekil çıkartmayı hedeflediklerini, eğer kendisi seçilirse AKP’li Mehmet Metiner’in de sandığa gömüleceğini söyledi.

CNN Türk’ten Başak Şengür’ün sorularını yanıtlayan Kenanoğlu şöyle konuştu: “Alevi kökenli değilim aleviyim. Bunu ifade etmek isterim. HDK süreciyle başladı. HDK ve HDP “Kendi inancınız ve kimliğinizle kendi talepleriniz üzerinden mücadele verin” diye davet ettiler. Biz de kabul ettik, diğer kesimlerle birlikte Türkiye’nin demokratikleşmesi için hep birlikte mücadele edilyoruz.
Her toplumsal kesimin kendi talepleri üzerinden hazırlandı bildirge. Aleviler kendi kararlarını verdiler. Her kesimde olduğu gibi, aleviler ne söylüyorsa olduğu gibi alınıp seçim bildirgesine konuldu. Bugüne kadar eylemlerle, yürüyüşlerle talep edilen her husus bildirgede yer buldu.”

Diğer Partilerde “Alevi Kökenli”, HDP’de “Alevi”

“Aleviler kendi aralarında bir ayrışma içindeler mi, AKP ve CHP’de de adaylar var.” sorusu üzerine, Alevilerin çok kitlesel bir halk olduğunu belirterek, “inançsal bir ayrışma yok, ama siyasal bir ayrışma çok doğal.” diye cevapladı. Kenanoğlu; “Diğer partilerde ‘alevi kökenli’ adaylar var bizde alevi adaylar var. İktidar da sürekli yapıyor ermeni kökenli, alevi kökenli… ‘geçmişte aleviydi ama artık değil’gibi bir anlam ifade ediyor. HDP’de aleviler ve alevilerin talepleri seçim bildirgesinde yer alıyor. Alevi çalıştaylarında ortaklaşan talepleri olduğu gibi seçim bildirgesine koyduk. Diğer partilerin adaylarının kendi sorunudur onların parti programlarına nasıl yansıdığı. Bizim içimiz HDP’de rahat.”

İstanbul 3. Bölge’den 4. sıradan aday gösterilen Ali Kenanoğlu, 6 vekil hedeflediklerini anlattı: “Cumhurbaşkanı seçimlerinde aldığımız oylar 3,5 vekile tekabul ediyor bizim bölgede. 3. Bölge çok kozmopolit bir bölge, biz oylarımızı artıracağımızı düşünüyoruz. Farklı kesimlerden adaylar oy patlaması yaratacaktır biz 3. bölge’de 6 vekil hedefliyoruz. Benim karşımdaki vekil de Mehmet Metiner. Ben seçilirsem Metin’er sandığa gömülmüş olacak.” diye konuştu.

direnisteyiz.net

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün