Avrupadan Haberler

Avusturya’da Alevilik resmi olarak yasada

Avusturya’da “İslam Yasası” olarak adlandırılan yasa, Federal Meclis’te onaylandı . Yeni yasa uyarınca, memlekette maaşları yabancı bir devletten alan imamlar, bir sene içinde arka gönderilecek. Yeni düzenleme ile Alevi bayram ve anma günleri, resmi gün olarak onaylandı . Bunun üzerine Alevilik de ilk defa bir memlekette yasalara girmiş oldu.
Avusturya’da yaşamını sürdüren yaklaşık olarak 500 bin Müslüman’ı doğrudan ilgilendiren yeni yasa şu unsurları taşıyor;

* Din görevlilerinin Avusturya sosyal yaşamına vakıf kişiler olması düşüncesiyle vatan dışından memur olarak gelen ve kısa zaman akabinde ülkelerine dönen ve maaşlarını kendi devletlerinden alan imamların 1 sene içerisinde ülkelerine gönderilmeleri kararlaştırıldı. Buna göre Diyanet İşlerine bağlı olarak Avusturya’da görevlendirilen memur statüsündeki imamlar Türkiye’ye gönderilecek. Maaşlarını Avusturya devletinden alan imamlar ise görevlerine devam edebilecek.

* Cami dernekleri de dahil olmak üzere tüm İslami dernekler, anayasal kuruluş olan Avusturya İslam Cemaati’ne (IGGiÖ) bağlandı.
* Dini tatiller belirlenerek çalışan Müslümanlar için yeni haklar tanındı.
* Viyana Üniversitesi bünyesinde bir ilahiyat fakültesi açılması karar bağlandı.
* Askeri kışlalarda hastanelerde ve cezaevlerinde din görevlilerinin bulundurulması ve düzenli olarak görev yapmaları yasaya girdi.
* Müslüman mezarlıkları açılması ve helal kesim yapmak gibi birden fazla alanda düzenlemeler tekrardan yapılandırıldı.

RESMEN TANINDI

Avusturya’nın yapmış olduğu yeni düzenleme ile, Alevilik de yasalara girdi, Alevi resmi bayram ve anma günleri tatil oldu. Yeni yasa ile 5 önemli Alevi inanç günü yasada adlarıyla katıldı . Kurban Bayramı, Aşure günü, Nevruz, Hızır ve Gadir Hum (Velayet) bayramı Alevi cemaatinin kutsal günleri olarak resmi olarak tanındı. Ayrıca Viyana Üniversitesi bünyesinde kurulacak Teoloji Fakültesinde Aleviliğin ayrı, bağımsız bölüm olarak yer alması da karara bağlandı

TÜRKİYE YASAYA TEPKİLİ

Türkiye, Avusturya’da kabul edilen yeni yasaya tepkili. Türkiye’nin çekinceleri, Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü tarafından şu şekilde sıralandı;

* Yasadaki  hariç finans yasağı ile Avusturya’daki camilerin ihtiyaçlarının ve çalışanların ücretlerinin vatan içi kaynaklardan karşılanması talep edilerek, bilhassa Türkiye’den gelecek olan din görevlilerine mani olunmaktadır.

* Yasayla din görevlilerinin beraberinde bir başka ülkenin devlet görevlisinin memur ve yönetici olarak çalışması engellenerek,  böylelikle  ATİB (Avusturya Türk İslam Birliği)’nin başkanı olarak Din Hizmetleri Müşavirlerimizin ve olağan din görevlilerinin çalışmalarına mani olunmaktadır.

* Yeni İslam yasası ile ülkedeki Müslüman varlığının en üst temsilcisi İGGİÖ (Avusturya İslam Cemaati) için özel bir yasa düzenlenmesi beklenirken yeni tanınan ya da tanınacak olan dini cemaatlerle İGGİÖ sanki yeni kurulmuşçasına aynı koşullara tabi tutulmakta bu da  Müslüman cemaatin birlik ve beraberliğini parçalamaya, olağan imkanlarını kısıtlamaya yönelik dayatmacı bir tutum ortaya çıkarmaktadır.
* Yasa  başka dini cemaatlere verilmekte olan hakları Müslümanlara tanımamakta Anayasadaki eşitlik ilkesine aykırı,  ayrımcı bir tutum sergilemektedir.

DİYANET İŞLERİ BAŞKANI: AVUSTURYA 100 YIL GERİYE GİTTİ

Avusturya’nın kabul ettiği yeni yasadan en çok fazla etkilenecek memleket olan Türkiye tepkili. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Avusturya’nın yeni yasa ile “100 sene geriye gittiğini” belirtti .  Görmez, daha yasa görüşmeleri sürerken yapmış olduğu duyuruda nihayet zamanda Avrupa’da her ülkenin, kendine özgü bir İslam oluşturma çabasının bulunduğuna dikkat çekerek bunları söylemişti: Din konusu bir mühendislik konusu değildir. Ülke yöneticilerinin kendi ülkelerine özgü bir İslam oluşturma gayretlerinin boşuna bir gayret olduğunu belirtmek arzu ediyorum . Bu yasa tasarısıyla aslında Avusturya dini özgürlükler hususunda 100 sene geriye gitmiş olur diye kaygı ediyorum. Zira dini özgürlükler açısından pek çok fazla kısıtlamayı birlikteliğinde getiriyor. Oysa gün içerisinde çağdaş dünyada bir yasa tasarısı hazırlanırken o memlekette yaşamını sürdüren bütün inanç mensuplarını dikkate alarak, bu düzenlemenin yapılması lazım geliyor .” (Hürriyet)

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün