Türkiyeden Haberler

Aygün’den Davutoğlu’na Hacı Bektaş mektubu

CHP Dersim Milletvekili Hüseyin Aygün, Başbakan Ahmet Davutoğlu’na hitaben yazdığı mektupta Davutoğlu’nun Hacı Bektaş Veli’ye koruma ordusuyla gittiği vurgulanarak, Dergah içinde çifte standarda son verilmesi gerektiği dile getirildi.

CHP Dersim  Milletvekili Hüseyin Aygün, Başbakan Ahmet Davutoğlu’na Hacıbektaş mektubu yazdı. Aygün, Davutoğlu’na ‘Yeni Türkiye’nin Başbakanı’ diye hitap ederken “Koruma ordusu, çevik kuvvet ekipleri, keskin nişancılar eşliğinde ve etrafında geniş güvenlik ‘koridoru’ oluşturarak Pir Hünkar Hacı Bektaş Veli’den  “destur almaya, ikrar vermeye, nasip almaya” gittiğinizi TRT’den öğrendik. Yanınıza bir de tank, top, tüfek ve TOMA, gaz bombası almış olsaydınız ‘hizmetiniz’ anında kabul görecekti” dedi.

‘SESİNİZİ ÇIKARMAYACAKSINIZ’
CHP’li Aygün bir yanda Ömer El Beşir, El Bağdadi, Mursi, El Nusra ve ÖSO’nun temsilcilerinin diğer yanda ise Pir Hacı Bektaş’a ‘ikrar verme’, ‘talip olma’ sevdası olduğunu belirterek “Her iki durumu idare etmek büyük bir ‘marifet’ olsa gerek. Bir yandan Kerbela acısı, İmam Hüseyin yasını içinizden hissedeceksiniz diğer yandan Suriye ve Irak’ta Hıristiyan, Şii, Alevi, Türkmen, Süryani, Ermeni ve Şebekler’e ‘kafir’ deyip başını kesen, katliam yapan, Şengal Dağı’nı Ezidilerin kanı ile boyayan, Kobane’yi iki aydır kuşatan ‘öfkeli ve dışlanmış gruplara’ sesinizi çıkarmayacaksınız’ ifadelerini kullandı.

‘KADININ İSMİNİ DİLİNİZİN UCUNA BİLE GETİRMEDİNİZ’
Hüseyin Aygün, Davutoğlu’na “1500 yıllık tarihi cinsiyetçi bir yaklaşım ile okuyup hiçbir kadının ismini dilinizin ucuna bile getirmediniz. Oysaki huzurunda bir saat ‘nutuk attığınız’ Pir der ki: ‘Erkek dişi sorulmaz, muhabbetin dilinde, Hak’kın yarattığı her şey yerli yerinde. Bizim nazarımızda, kadın erkek farkı yok, Noksanlıkla eksiklik, senin görüşlerinde.’ Ve yine ‘konuşmanızın’ tümünü, sanki bu ülkede başka millet ve inançtan kimse yaşamıyormuş gibi ‘Alevi/ler-Sünni/ler’ üzerinden kurgulamanız. Alevilerin talepleri adına hiçbir şey yapmayacağınız anlamına gelir. Çünkü Alevi öğretisinin temel düsturu cümle cihanı bir vücut görüp insanı insandan ayırmamaktır ve Aleviler der ki Yetmiş iki fırkayı bir nazar ile görmeyen halka müderris olsa hakikatte asidir’” dedi.

‘ÇİFTE STANDARDA BİR ÖRNEK’
Alevi Bektaşi dergahlarının yıkılıp, kapatıldığını, temsilcilerinin katlediğini bir kısmının ise idamla yargılandığını vurgulayan Aygün “1826 Alevi Bektaşi kıyımından sonra 1834 yılında Hacı Bektaş Veli Dergâhı içine bir cami inşa edilir ve bu cami bir simge olarak hala dergâh içinde durmaktadır. Bu çelişkili durumu ifade ederken camiye karşı olduğumuz gibi bir algıya hiç kimse asla ve katta kapılmasın. Fakat dergâh bütünlüğü içinde bulunan caminin müze statüsü dışında tutulması ve ücretsiz olarak giriş ve çıkışların yapılması büyük bir çelişkidir. Keza aynı şekilde Aleviler’in kült merkezi ve kutsal mekânı olan Hacı Bektaş Veli Dergâhı ibadete kapalı olması ve dergâh bütünlüğü içinde bulunan caminin ibadete açık olması çifte standartta açık bir örnektir. Bu çifte standarttı dile getirirken hiç kimsenin ibadethanesi ve ibadetine yönelik olumsuz bir talep olarak okunmamasını özellikle belirtmek isterim” ifadelerini kullandı.

‘ALEVİLERE VERİLMELİ’
Hüseyin Aygün, Davutoğlu’na hitaben yazdığı mektubu “Sayın Başbakan, Alevi toplumunun kült merkezi ve kutsal mekânı olan Hacı Bektaş Veli Dergâhı için ilkesel olarak, ivediyle yapılması gereken, dergâhın bir bütün olarak halen Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün elinde bulunan mülkiyeti ile birlikte asıl sahipleri olan Aleviler’e verilmesi ve bir Meydan-ı Ali olarak ibadete açılmasıdır. Diğer türlü ‘destur almaya, ikrar vermeye, nasip almaya’ gittiğiniz dergâhın ziyaretine dair sanki bir lütufmuş gibi ‘bilet sözü’ vermeniz Alevi toplumu nezdinde hiçbir anlam ifade etmez” sözleriyle bitirdi.

http://t24.com.tr/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün