Avrupadan Haberler

İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi Aşure Dağıttı

İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi, Muharrem ayı dolayısı ile Cemevi’nde davetlilere aşure dağıttı.

Cemevi’nin Dalston’da bulunan merkez binasında düzenlenen Aşure Günü’ne katılım yüksek oldu. Cemevi görevlileri tarafından hazırlanan aşureler saat 12.00’den itibaren Cemevi’ne gelen konuklara servis edildi. Yoğun talebi karşılamaya çalışan Cemevi çalışanları, aşure servisi sırasında zaman zaman zorluklar da yaşadı. 10 kazanda pişirilen aşureler yaklaşık 10 bin kişiye servis edilmek üzere hazırlandı.

Aşure Gününe Türkiye’nin Londra Başkonsolosu Emirhan Yorulmazlar, Britanya Alevi Federasyonu (BAF) Başkanı İsrafil Erbil, Cemevi Başkanı Yaşar Demiralay, İngiltere Türkiye Sağlık Elemanları Birliği (ITSEB) Başkanı Ali Demirbağ, Enfield Belediye Meclis Üyesi Suna Hurman, Cemevi başkan Yardımcısı Hüseyin Üzüm ile BAF ve Cemevi yöneticileri de hazır bulundu.

Etkinlikte açıklama yapan Cemevi Başkanı Yaşar Demiralay, Başkonsolos Emirhan Yorulmazlar’ı bugün Cemevi’nde ağırlamaktan duydukları mutluluğu dile getirerek, “Çevremizde bulunan duyarlı insanlarımızla birlikte Cemevi olarak yolumuza devam edeceğiz” dedi. Demiralay, Muharrem ayının Alevi inancında kutsal ay olarak kabul edildiğini belirterek, “Alevi dünyasında Muharrem matem ayı olarak bilinir. Muharrem ayı İmam Hüseyin ve aile yakınları Kerbela’da susuz bırakılıp şehit edildikleri aydır” dedi.

Başkonsolos Emirhan Yorulmazlar da, Cemevinde kendilerine gösterilen misafirperverlikten dolayı Başkan Yaşar Demiralay ve Cemevi çalışanlarına teşekkür etti. Başkonsolos sıfatından ziyade bir Türkiye vatandaşı olarak Cemevi’nde bulunduğunu ifade eden Yorulmazlar, şöyle dedi:

“Vatandaşlarımızı ve kardeşlerimizi burada birarada görmekten çok büyük mutluluk duyuyorum. Bizim en büyük sorunlarımızdan biri aslında bir araya gelmek, biraraya gelsek çok güçlü olacağız, biraraya gelmemiz biraz zor oluyor. Siz bugün bunu başardınız bu anlamda sizleri hem kutluyorum hem de teşekkür ediyorum. Aşure ortak acımızın bir simgesi. Ortak acıları birlikte yaşadığımız, birlikte paylaştığımız birlikte sürece daha güçlü olacağımıza inanıyorum. Anadolu böyle bir medeniyete sahip, biz acılardan kardeşlik, acılardan dostluk çıkarmış bir medeniyetiz. Ümit ediyorum Türkiye’deki bu kardeşlik atmosferinin İngiltere’deki ortama da yansımasını temenni ediyorum. Buradaki her toplumun üyesi bizim için değerlidir. Türk vatandaşları değerlidir. Bugün burada olmaktan çok büyük mutluluk duydum.”

ITSEB Başkanı Ali Demirbağ da, Başkonsolos Emirhan Yorulmazlar’ın ikinci kez Cemevi’ni ziyaret ettiğini ifade ederek, böyle bir günde emeği geçen herkese teşekkür etti.

TÜRKİYE BÜYÜKELÇİSİ, AŞURE GÜNÜNE KATILDI

Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç, İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi’nde Muharrem ayı dolayısıyla düzenlenen ‘Aşure Günü’ne katıldı.

Başkonsolos Emirhan Yorulmazlar’ın ardından Pazar günü saat 15.30 sıralarında Cemevi’ne gelen Büyükelçiyi, kapıda Başkan Yaşar Demiralay ile başkan yardımcısı Hüseyin Üzüm ve diğer yöneticiler karşıladı. Çok sayıda kişinin bulunduğu salona geçen Büyükelçi Bilgiç ve beraberindeki heyete Aşure ikram edildi.

İlk kez Cemevi’ne gelen Büyükelçi Bilgiç, Cemevi başkanından, Londra’nın Wood Green bölgesinde inşaatı devam eden ikinci Cemevi’nin binası ile ilgili bilgi aldı. Başkan Demiralay, maddi sıkıntılarla karşılaştıklarını ama en kısa zamanda hizmete açmayı planladıklarını söyledi. Bilgiç, Cemevi’nin başarılı çalışmalarından dolayı Başkan Yaşar Demiralay ve yönetim kurulunu kutladı. Büyükelçi konuşmasında şunları söyledi:

“Bir Olalım, Pir Olalım, Diri Olalım. Bu her zaman, bizim birliğimizin ve beraberliğimizin sembolü olsun. Ama aynı zamanda bu dönemler hepimizin çok ciddi kendi muhasebemizi yaptığımız zamanlardır. Bu ayda kendini muhasebeye tabi tutup ta hüzünlenmeyen yoktur. Hepimiz kendi kalbimizi gözden geçirmeliyiz. İçinde zulümden eser var mı? İçinde kine ve nefrete yer var mı? Yani bu kalbin bir Kerbela sahrası olmaması için özelikle bu aylar bir fırsattır.”

Büyükelçi konuşmasında, Alevi toplumunun, Birleşik Krallığa uyum sağladığını ifade ederek, Cemevi’nin, kültürü ve geleneklerini gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmada önemli işlev gördüğünü anlatırken, “Bugün de bu duygu ve düşünceler ışığında canlarla bir araya geldik bundan da mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum ayrıca, bu yüksek ve kalıcı çabalarınızdan dolayı sizleri de yürükten kutluyorum” diye konuştu.

İngiltere’de, Birleşik Kralık’ta ve bütün dünyada, Birinci Dünya Savaşı sırasında ölenlerin anıldığını hatırlatan Büyükelçi, “El ele, kol kola kendi öz vatanımızı savunmak için beraber özveriyle çarpıştık, mücadele verdik. Sonra da Gelibolu ruhunu barışa çevirip kin ve nefret üzerinden gitmedik. Bir barış ve sevgi dilinin ortaya çıkması, bir hoşgörünün ortaya çıkması, bir Hz Mevlana’ya referans yapmak, bir Hacı Bektaş-ı Veli’ye referans yapmak, bir Pir Sultan Abdal’a referans yapmak insanlık adına çok değerli ve önemli mesajlardır. Bunu korumamız gerekiyor yoksa meydan radikalizme kalır” diye konuştu.

Cemevi’nde resmi değil kalpten konuştuğunu ifade eden Büyükelçi, “Yüreğimizin sesini söyleyelim dedim böyle bir günde” dedi.

Cemevi Başkanı Yaşar Demiralay da, Cemevi olarak barışa katkı sunmak için çaba gösterdiklerini ifade ederek, Alevi kültürünü en iyi şekilde gelecek nesillere taşıma gayreti içinde olduklarını dile getirdi.

Ortadoğu’da cereyan eden olayların bir kısmının Türkiye’nin sınırlarına da dayandığını kaydeden Demiralay, birlik ve beraberlik içinde hareket edilmesi halinde var olan sorunların aşılacağını söyledi.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar İngiltere Dayanışma Kurulu Üyesi Necmi Akçay ve Büyükelçilik Müsteşarı Ferit Orçun Başaran’nın da katıldığı ziyaret daha sonra basına kapalı devam etti.

http://www.haber3.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün