Türkiyeden Haberler

Ayvalık Belediyesi:Cemevleri ibadethane olarak kabul edildi

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, Ayvalık Belediyesi’nin Çarşamba günü yapılan Mart ayı Olağan Meclis toplantısının ilk maddesi olan Cemevleri ibadethane olarak kabul edildi.

Cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilmesi ve diğer ibadet yerlerine tanınan haklardan ayrımcılık yapılmadan yararlandırılmasına ait teklif de, Hukuk Komisyonundan da gelen değerlendirmelerle masaya yatırıldı.

Konuyla ilgili konuşan Ak Parti Belediye Meclis Üyesi Sinan Oğuz Başkurt; bu konuda yetkinin Türkiye Büyük Millet Meclisi olduğu ve konunun Ayvalık Belediye Meclisinde kararlaştırılmasının suç olduğunu savundu.

Buna karşılık söz alan CHP’li Belediye Meclis Üyesi de yerel bazda belediye meclis üyelerinin Cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilmesine ait karar alabileceğini savundu.

Konuyla ilgili konuşan MHP’li Belediye Meclis Üyesi Halil Gür ise, Sinan Oğuz’a destek vererek konunun TBMM’nin sorunu olduğunu kaydetti.

İnsanların inançlarını özgürce yaşamaları gerektiğine inandığını vurgulayan Gür, Cumhuriyet’in kurulduğu yıllarda Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde Tekke ve Zaviyeler Kanununun halen daha yürürlükte olduğunun altını çizdi. Cem evlerin de Mustafa Kemal Atatürk ve Hz. Ali’nin fotoğraflarının birlikte olduğunu hatırlatan Halil Gür, konunun içselleştirilmesiyle alınacak kararların, yürürlükteki yasalara aykırı olması halinde bunun vebalini belediye meclis üyelerinin almaları gerektiğine inandığını da sözlerine ekledi.

Söz konusu gündem maddesinin değerlendirilmesi öncesinde toplantıyı yöneten Belediye Başkanı Rahmi Gençer 15 dakikalık mola verdi.

Molanın sona ermesiyle konu yeniden tartışılmaya başlandı.

Bu kapsamda, söz alan CHP’li Meclis Üyesi Yalçın Taş, imar komisyonlarındaki ‘Cem evi’ gibi ifadelerin ‘Alevi inancı’ olarak değiştirilmesini önermesinin ardından muhalefet meclis üyelerinin red, CHP’li Ufuk Ova ve Nilay Toprak’ın çekimser kalmasına karşılık CHP’li meclis üyelerinin 12 oyuyla teklif kabul edildi.

http://www.hurriyet.com.tr/

 

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün