Türkiyeden Haberler

Devletin ‘dede’ yetiştireceği Hacı Bektaş Veli Lisesi’nin temeli atılıyor

Dosteli Yardım Eğitim ve Kültür Vakfı’nın girişimleriyle Hacı Bektaş Veli Lisesi’nin temel atma töreni Cumartesi günü Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın katılımıyla gerçekleşecek.

Milli Eğitim Bakanlığı ve Dosteli Yardım Eğitim ve Kültür Vakfı iş birliğinde, özel statülü proje olarak hayata geçirilecek okulda verilecek eğitimlerle Alevi–Bektaşi inancının ve ibadetinin öğrenilmesi ve uygulanması, cem evlerine ‘dede’, ‘baba’ yetiştirilmesi amaçlandığı ifade ediliyor. Ancak diğer yandan AKP Hükümeti, AİHM kararlarına rağmen cem evlerini ibadethane olarak tanımıyor.

Bakanlık tarafından İstanbul Halkalı’da tahsis edilen 16 dönüm arazi üzerine inşa edilecek Hacı Bektaş Veli Lisesi 2015-2016 eğitim öğretim döneminde eğitime başlayacak. Balkanlar’dan, Orta Asya’dan, Ortadoğu’dan ve Türkiye’nin farklı illerinden gelen 300 öğrencinin yatılı olarak eğitim göreceği okul, toplamda 600 öğrenciyi kabul edecek.

Okulun müfredatında lise eğitiminde yer alan ortak derslerin yanı sıra Alevi-Bektaşi öğretisine ilişkin dersler yer alacak. Ancak bu derslerin, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın benimsediği resmi Alevi-Bektaşi inancı yorumu üzerinden mi yoksa Alevi ve Bektaşi derneklerinin ifade ettikleri görüşler üzerinden mi işleneceği bilinmiyor. Milli Eğitim Bakanlığı ve Dosteli Yardım Eğitim ve Kültür Vakfı’nın ifade ettiğine göre, bu iki kurum tarafından ortak hazırlanacak müfredattaki derslerle, Alevi-Bektaşi ailelerin çocuklarının İslam ve tasavvufun birlik, beraberlik sağlayan değerlerini özümsemesi hedeflenecek.

Milli Eğitim Bakanı’nın yanısıra, Dosteli Yardım Eğitim ve Kültür Vakfı Mütevelli Heyeti üyeleri ve Alevi-Bektaşi inancınından insanların katılacağı tören 14 Mart 2015 Cumartesi günü saat 14.00’te Halkalı’da ‘Atakent Mahallesi, Avrupa Konutları 2 yanı, 1414 Sokak, Halkalı-Küçükçekmece’ adresinde gerçekleştirilecek.  (DHA,ZETE)

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün