Türkiyeden Haberler

Aziz Dede Hakka Yürüyüşünün 50.yılında mezarı başında anıldı

Adıyaman’da Kürt Alevileri için kutsal bir şahsiyet olarak kabul edilen Ap Ezîz’in (Aziz Dede) Şexmîr Köyü yakınlarında bulunan türbesinde bir araya gelen binlerce yurttaş Hakka Yürüyüşünün  50.yıldönümünde Ap Ezîz’i anarken hep birlikte dualarla Semah’a durdu.

Ap Ezîz’in Yedikoluk (Şexmîr) köyü yakınlarında bulunan türbesinin başında yapılan anmaya HDP, DBP il ve İlçe yöneticileri, HDP Adıyaman milletvekili adayları Behçet Yıldırım, Yasin Tahta, Ayten Yılmaz, Ferhat Temel, Birsen Tunç ile Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak ve binlerce yurttaş katıldı. Anmada konuşan Gülten Kışanak, “Bu ülkede gerçek anlamda inanç özgürlüğünü yaşamak için Alevilik çimento taşıdır. Yaşam felsefesidir. Bu felsefe, bu yaşam, bu inanç Kerbela’dan bu yana ezilenlerin, mazlumların yanında yer almıştır” dedi.

Lokmalar dağıtıldı Kürtçe deyişler okundu

Kendisinin de Hoca Seyit Ocağı’ndan bir dede kızı olduğunu belirten Kışanak, “Amed halkı beni böyle kabul etti. Belediye Başkanı seçti. İnşallah sizlerin de desteğiyle aday arkadaşlarımızı Ankara’ya göndereceğiz. Onlar da bize demokratik, eşit ve özgürlükçü bir anayasa yapacak. Alevilik inancını da diğer tüm inançlar gibi teminat altına alacak. Hızır hepimizin yoldaşı olsun. Ali yar ve yardımcınız olsun” şeklinde konuştu.
Yapılan konuşmaların ardından lokma dağıtıldı. Daha sonra Kürtçe okunan deyişlerle birlikte binlerce kişi Cem’e katıldı. Cem’in ardından yurttaşlar hep birlikte Semah’a durdu.

Ap Ezîz Kimdir ?

Adıyaman’da Alevi inancın önderlerinden biri olan, mütevaziliği ve bilgeliği ile tanınmış Ap Ezîz, Axuçan (Zehir içen) Ocağı’ndan bir Alevi piridir. 50 yıl önce yaşamını yitiren Ap Ezîz, vasiyeti üzerine Yedikoluk (Şexmîr) köyü yakınlarındaki bir tepeye defnedildi. Her yıl binlerce yurttaş türbeye dönüştürülen Ap Ezîz’in mezarını ziyaret ederek burada ibadet ediyor.

Kaynak:

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün