Türkiyeden Haberler

‘Suriye’deki Alevi katliamına sessiz kalma’

Suriye’deki İştebrak köyünde El Nusra militanları tarafından Nusayri (Arap Alevi) halkına yönelik olarak gerçekleştirilen katliam ve bu katliam hakkında Türkiye’deki sessizliğe tepki olarak, aralarında gazeteci, yazar, öğretim görevlisi ve siyasetçilerin de imzacı olduğu bir grup, ortak bir bildiri yayımlayarak katliama sessiz kalınmamasını istedi.

Bildiride, katliama karşı, Dersim Alevileri ile Nusayrilerin Antakya, Samandağ ve Tarsus’taki akrabaları dışında Türkiye’den herhangi bir tepki gösterilmediğine dikkat çekilerek, “Ne yazık ki Türkiye’deki ‘duyarlı’ çevreler suskun kaldı. Komşudaki kardeş halkın tarihsel topraklarında katledilmesine karşı sessiz kalmayalım!” denildi.

Bildiride, katliama karşı, Dersim Alevileri ile Nusayrilerin Antakya, Samandağ ve Tarsus’taki akrabaları dışında Türkiye’den herhangi bir tepki gösterilmediğine dikkat çekilerek, “Ne yazık ki Türkiye’deki ‘duyarlı’ çevreler suskun kaldı. Komşudaki kardeş halkın tarihsel topraklarında katledilmesine karşı sessiz kalmayalım!” denildi.

Suriye’de devam eden IŞİD vahşetine Türkiye’den lojistik destek sağlandığı belirtilen bildiride, yaşanan son katliamla birlikte, 70 civarında Nusayrinin katledildiği, 90 civarında Nusayrinin ise kaçırıldığı kaydedildi.

Nusayri halkıyla dayanışma çağrısı yapılan bildiride şu ifadeler yer aldı:

“7 Haziran seçimi geliyor. Türkiye’deki rezaletlere odaklandık. Suriye’de olup biten korkunç şeyleri görmüyoruz.

İslam Devleti’nin cinayet şebekelerini ve destekçilerini yüreklendirmeyelim, sesimizi yükseltelim. İslam Devleti’nin terörü, komşu Suriye’de her gün yeni bir katliama imza atıyor.

AKP yönetimi ise, Suriye’deki İslam Devleti’ne Reyhanlı, Altınözü ve Yayladağı sınırlarını açarak siyasi destek, cihatçı katilleri eğitip donatarak askerî destek ve açık sınırlardan gönderdiği sayısız tırlarla lojistik destek veriyor. Bu sayede İslam Devleti, Türkiye sınırına bir taş atımı mesafedeki Cisri – Suğur kasabasında yaptığı Nusayri (Arap Alevisi) katliamıyla, bizler seçimle meşgul bir vaziyetteyken, vahşette yeni bir sayfa açmakta. 70 civarında Nusayri katledildi. 90 civarında Nusayri kaçırıldı. Kayıp bu insanlar.

İslam Devleti’nin dün Sincar’da Ezidi halkı, Ninova ve Habur’da da Asuri-Süryani halkı gibi her türlü destekten yoksun ve silahsız toplumlara karşı giriştiği vahşi katliamların sonuncusu İştebrak köyünde ortaya çıktı.

Katliama karşı Dersim Alevileri (Kırmanciye) ile Antakya, Samandağ (Süveydiye) ve Tarsus’taki akrabaları dışında herhangi bir tepki gösterilmedi. Ne yazıktır ki Türkiye’deki “duyarlı” çevreler suskun kaldı.

Komşudaki kardeş halkın tarihsel topraklarında katledilmesine karşı sessiz kalmayalım! Tepkimizi yükseltelim! Suskunluğumuz, İslam Devleti’ni oluşturan cinayet şebekelerini ve destekçilerini yüreklendiriyor! Geç olmadan, Türkiye Alevi toplumunun ikiz kardeşi olan Nusayri toplumu ile dayanışma zamanıdır!”

Abdulmesih BarAbraham, Abud Can, Adnan Chalma Kulhan, Adnan Genç, Ahmet Abakay, Ali Gökkaya, Anjel Dikme, Atilla Dirim, Attila Tuygan, Baskın Oran, Bekir Reyhan, Belgin Cengiz, Bülent Tekin, Celal İnal, Circis Grigho, Doğan Özgüden, David Vergili, Emin Kaya, Emrah Cilasun, Erkan Metin, Erol Özkoray, Ertuğrul Gümüş, Faiz Cebiroğlu, Ferit Banipal, Ferit Sağ, Fikret Başkaya, Fusun Erdoğan, Gabriel Beth Kahte, Gül Gökbulut, Güngör Şenkal, Hacı Orman, Hacı Salih Yıldıran, Haldun Açıksözlü, Hanna beth-sawoce, Hanna Kerkini, Hasan Burgucuoğlu, Hasan Kaya, Hasan Oğuz, Hatice Çevik, Hovsep Hayreni, İbrahim Seven, İnci Hekimoğlu, İnci Tuğsavul, İsmail Cem Özkan, Kadir Akın, Kazım Genç, Kemal Karahan, Kemal Tolan, Kermo Reada, Mahmut Konuk, Mehmet Can, Mehmet Erkek, Mehmet Özer, Mehmet Uluışık, Mithat Baş, Murad Mıhçı, Mustafa Yetişgen, Muteber Öğreten, Muzaffer Erdoğdu, Nadya Uygun, Nail Beth Kinne, Nıvart Bakırcıoğlu, Nusrettin Maçin, Oktay Etiman, Özcan Soysal, Ramazan Gezgin, Rıdvan Bilek, Rustem Ayral, Sait Çetinoğlu, Serap Kıral, Serdar Koçman, Shabo Boyacı, Sinan Çiftyürek, Süleyman Baş, Şanar Yurdatapan, Tamar Çıtak, Tamer Çilingir, Türkan Balaban, Ufuk Uras, Yalçın Ergündoğan, Yasin Yetişgen, Zeynep Tanbay.

Demokrat Haber

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün