Türkiyeden Haberler

Barikatlar aşıldı, katledilenler Maraş’ta anıldı

Maraş Katliamı olağanüstü güvenlik önlemleri altında anıldı.

Maraş Katliamı’nın 36. yıldönümü valiliğin tüm engelleme girişimine ve bazı grupların provokasyonuna rağmen kentte düzenlenen etkinliklerle anıldı.

19-26 Aralık 1978 tarihleri arasında yaşanan katliam için kente gitmek isteyenler jandarma barikatıyla karşılaştı. Valiliğin yasağı nedeniyle Maraş merkezinde pek çok noktada polis, kentin çevresinde ise askerler yığınak yaptı. Maraş’a çevre illerden gelen gruplara yönelik kentin giriş noktalarında zırhlı araçlarla birçok uygulama noktası oluşturuldu.

KENTE SOKULMADILAR

Aralarında Alevi Bektaşi Federasyonu, Avrupa Alevi Federasyonu, Pir Sultan Abdal Derneği gibi Alevi örgütlerinin çağrısıyla Maraş’ta yapılacak anmaya katılmak için gidenler, Narlı Beldesi girişinde uzun bir süre bekletildi. Jandarma anma için kente girmek isteyenlere izin vermedi.

Engellemelere rağmen dönmeyen gruplar, karayolunda beklemeye başladı. Jandarma barikatı ve TOMA’ların önünde oturma eylemi yapan kitle, alana gelen Pazarcık Kaymakamı Mehmet Boztepe ve İl Jandarma Komutanı Albay Coşkun Doğan ile bir süre görüştü.

HDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel ve Alevi kurum temsilcileri, engellemenin kaldırılması için akşam saatlerine kadar görüşmeler yaptı.

BARİKAT AŞILDI

Pazarcık’tan gelen kitle ile diğer illerden gelen kitle, her iki taraftan polis ve asker barikatına yüklendi. Barikatı aşan kitle, Maraş merkeze doğru yürüyüşe geçti. Yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta oldukları için bir süre sonra araçlarına binen kitle, merkeze gitti.

‘BU ZİHNİYET KATLİAMI BİR KEZ DAHA SAHİPLENDİ’     

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Başkanı Fevzi Gümüş burada yaptığı konuşmada, “Dönen dönsün ben dönmezem yolundan deyip Pir Sultan’ın izinden 36 yıl sonra Maraş’ta yitirdiklerimizi unutmadığımız için buradayız” diyerek sözlerine başlayan Gümüş, Alevilerin ve dostlarının kurulan barikatları aştığını anlattı. Gümüş, “Bugün Maraş’ta 36 yıl önce yitirdiğimiz canlarımızın kulağına onları unutmadığımızı fısıldadık” dedi. Maraş Valiliği’nin yasaklama kararını kınayan Gümüş, “Bu yasakçı zihniyet, katledilen insanlarımızı bir kez daha katletmiş, bu katliamı sahiplenmiştir” diye konuştu.

‘AKP ZİHNİYETİNİ KAZIYIP ATACAĞIZ’         

Aralık ayında yaşanan 19 Aralık ve RoboskÎ katliamlarını da hatırlatan Gümüş, “Unutursak kalbimiz kurusun” dedi. Gümüş, “Eşitlik, demokrasi isteyen bizler olmasak bu ülkede güneş doğmayacak. Biz karanlığı dağıtacağız, AKP zihniyetini kazıyıp atacağız” diye konuştu.

Ardından, Avrupa Alevi Birliği Konfederasyonu Başkanı Turgut Öker söz aldı. Katledilenleri anan Öker, şunları söyledi: “Bu topraklarda örgütlenemediğimizden dolayı, kendi mücadelemize bile sahip çıkamadık ama bugün sınırlı da olsak buraya gelebildik. Bu geldiğimiz nokta, asla yetinmemiz gereken bir nokta değil.”

‘NE ZAMAN ONBİNLER OLURUZ O ZAMAN BU YASAKLARI AŞARIZ’  

“Bugün çağımızın faşist zihniyeti Tayyip Erdoğan karşısında daha kararlı, militan direnmemiz gerekiyor. Nasıl Madımak’ta, Çorum’da daha kitlesel bir şekilde anma yapıyorsak, Maraş’a da daha kalabalık daha örgütlü gelmeliyiz” diyen Öker, “Ne zaman biz on binler oluruz bu yasakları o şekilde aşabiliriz. Maraş’ın ortasında, evlerimizin yakıldığı sokaklarda anmamızı yapmamız boynumuzun borcu” şeklinde konuştu.

‘BU DÜZENE DERS VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ’       

Öker, yasakçı zihniyeti ortadan kaldırana kadar alanlarda olacaklarını belirtti, “Bu egemen devlet anlayışı, bu düzen yıkılmadıkça Aleviler, Kürtler, Sünniler, yoksullar, tüm ezilenler özgürlüğe kavuşamayacak. Barikatları aşarak, çoğalarak, bu düzene ders vermeye devam edeceğiz” diye belirtti.

SEBAHAT TUNCEL: ÖNÜMÜZDEKİ YIL DAHA GÜÇLÜ GELECEĞİZ   

“36 yıl geçti ama bizim yaralarımız hala kanıyor. Biz, 36 yıl boyunca hesaplaşmak için her gün mücadele ediyoruz” diyen Tuncel, yıllardır katliamın sorumlularının yargılanması için adalet mücadelesi verdiklerini söyledi.

AK Parti’nin yasakçı zihniyeti sürdürdüğünü belirten Tuncel, bir basın açıklamasına dahi izin verilmediğini kaydetti.

Tuncel, şöyle devam etti: “AKP Hükümeti, durmadan Alevi açılımından söz ediyor. Alevi açılımı mı yapmak istiyorsunuz, önce toplu mezarları açın, bizi katlettiğiniz sokakları açın bize. Dersim’i açın, Sivas’ı açın. Açın ki bu kapıları, bir daha asla diyelim. Sizin açılım dedikçe biz ölüyoruz, tutuklanıyoruz.”

‘DEVLET ALEVİLERDEN ÖZÜR DİLEMELİ’      

Tuncel, “Devlet, Maraş katliamını yaparak 12 Eylül darbesinin zeminini hazırladı. O darbe ile yaşamımız zindana çevrildi. Ama direnenler kazanıyor. Bugün Şengal’de, Kobanê’de direniş var. Dün Şengal özgürleşti. Bize ölümü reva görenlere karşı biliyoruz ki, Kobanê’de özgürleşecek. Biz, Türkiye’yi de özgürleştireceğiz” dedi.

Devletin Alevilerden özür dilemesi gerektiğini belirten Tuncel, “Öyle ayak üstü özür diliyorum demekle bu iş olmaz. Önce geleceksin bu halka hesap vereceksin” dedi.

Tuncel, önümüzdeki yıl Maraş’a daha güçlü geleceklerini söyledi.

KENT MERKEZİNDE ANMA

Erenler Kültür ve Dayanışma Derneği’nde bir araya gelen yüzlerce kişi ise, Maraş Katliamı’nda yaşamını yitirenleri, Erenler Cemevi’ne kadar yaptığı yürüyüşle andı.

Aralarında Alevi Bektaşi Federasyonu, Pir Sultan Abdal Derneği, Avrupa Alevi Federasyonu gibi dernek ve kurumların da olduğu Alevi örgütlerinin çağrısıyla 19-26 Aralık 1978 Maraş Katliamı’nı “lanetlemek” ve katliamda yaşamını yitirenleri anmak amacıyla Erenler Kültür ve Dayanışma Derneği önünde bir araya gelen yüzlerce kişi, Erenler Cemevi’nin yapımının sürdüğü inşaat alanına yürüyerek katledilenleri andı.

Katledilenlerin yakınları ile yüzlerce kişinin katıldığı yürüyüşte, katledilenlerin fotoğraflarının bulunduğu “Maraş katliamını unutmadık unutturmayacağız” yazılı pankart ile kırmızı karanfiller taşındı.

Yürüyüşte “Maraş’ı unutmak ihanettir”, “Katil devlet hesap verecek” ve “Faşizme karşı omuz omuza”, “Şehid namirin” sloganları atıldı.

Yürüyüşün ardından Cemevi alanına gelen kitle, burada bir dakikalık saygı duruşunda bulunarak, “Gönül Duası” okudu.

Kaynak: ANF, BirGün, İMC 

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün