Türkiyeden Haberler

Maraş Katliamı Kadıköy’de protesto edildi

İstanbul Kadıköy’de Maraş Katliamı ve 19 Aralık Katliamı protesto edildi

Emek ve Demokrasi Güçlerine üye yaklaşık 150 kişilik bir grup, 1978’de resmi rakamlara göre 111 kişinin yaşamını yitirdiği Maraş Katliamı’nın yıldönümü nedeniyle Kadıköy’de eylem yaptı.

Altıyol’daki Boğa Heykeli önünde toplanan grup, Moda İlköğretim Okulu önünde bulunan Mehmet Ayvalıtaş Parkı’na doğru sloganlar atarak yürüyüşe geçti. Grup üyelerinin ellerinde bulunan siyah bayraklar dikkat çekerken, yürüyüşte HDP, SDP, YSGP, Kaldıraç ve diğer bazı gruplar yer aldı.

Yürüyüş sırasında “Maraş’ta ve 19 Aralık’ta cezaevlerinde yapılan katliamları unutmadık, unutturmayacağız’’  yazılı pankart açan grup, zaman zaman ölen kişilerin anısına saygı duruşunda bulundu. Ölenlerin adlarının okunması sırasında kalabalık bir ağızdan ‘Burada!’ diye bağırdı; alkış ve ıslık çalarak katliamı protesto etti.

Yürüyüş Mehmet Ayvalıtaş Parkı’nda sona erdi. Burada yapılan basın açıklamasında,“Bundan tam 36 yıl önce Maraş’ta Alevi yurttaşlarımıza karşı gerçekleştirilen insanlık dışı katliam, tekçi ve inkarcı zihniyetin bir sonucudur. Tarihimiz boyunca egemen güçler, din ve mezhep ögesini kullanarak halklarımızı düşmanlaştırdı. Aradan bunca yıl geçti. Alevi toplumu hâlâ eşit yurttaşlar olarak güven ve huzur içerisinde bir yaşam sürdüremiyor. Zaman zaman Alevilerin evleri işaretleniyor. Kamu kurumlarında ötekileştirme ve ayrımcılık yaşanıyor’’ denildi.

Yürüyüş boyunca Çevik Kuvvet tarafından sıkı önlem alınırken, basın açıklamasının ardından grup olaysız şekilde dağıldı. (YURT)

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün