Avrupadan Haberler

Berkin’i İngiltere’de anlattı

Berkin’in babası Sami Elvan, İngiltere Parlamentosu milletvekileri Siobhain McDonagh ve Lord Roy Kennedy ile görüştü.
Britanya Alevi Federasyonu’nun Berkin Elvan adına düzenlediği bir panele katılmak üzere İngiltere’ye giden Berkin’in babası Sami Elvan, İngiltere Parlamentosu milletvekileri Siobhain McDonagh ve Lord Roy Kennedy ile görüştü.

Gezi Parkı direnişi sırasında polisin attığı biber gazı kapsülüyle başından vurulan, 269 gün yoğun bakımda ünitesinde kaldıktan sonra yaşamını yitiren Berkin Elvan’ın dosyası İngiltere Parlamentosu’nun gündemine alındı. Geçen hafta İngiltere’de milletvekilleri Siobhain McDonagh ve Lord Roy Kennedy ile görüşen baba Sami Elvan, Türkiye’deki soruşturma sürecine ilişkin bilgi verdi. Elvan’ın anlattıklarını dikkatle dinleyen milletvekilleri dosya üzerinde yapacakları incelemenin ardından konuyu parlamento gündemine getireceklerini söyledi.

Sami Elvan geçen hafta Britanya Alevi Federasyonu’nun (BAF) davetlisi olarak Berkin adına düzenlenen bir panele katılmak üzere İngiltere’ye gitti. Londra’da BAF Başkanı İsrafil Erbil ve eski Enfield milletvekili Joan Ryan ile birlikte İngiltere Parlementosu milletvekilleri Siobhain McDonagh ve Lord Roy Kennedy ile görüşen Sami Elvan, dosyaya ilişkin bilgi verdi. Milletvekillerine Berkin’i vuran 2 polisin görüntüsünün belli olmasına karşı isimlerinin dava dosyasına yazılmadığı için dava açılamadığını söyleyen Elvan, Türkiye’nin hukuk utancını tüm dünyaya duyurmak için çalıştığını belirtti. Elvan’ın sözlerini dikkatli biçimde dinleyen ve sık sık not alan McDonagh ve Kennedy
dosyanın bir örneğinin de kendilerine gönderilmesini istedi. Türk Konsolonsluğu ve kendi
Dışişleri Bakanlığı nezninde gerekli yazışmaları yaparak konunun takipçisi olacaklarını söyleyen milletvekilleri, konunun İngiltere parlamentosuna getirileceği sözünü verdi.

14 Ocak’ta İstanbul’a dönen Sami Elvan Berkin’in vurulmasının ardından ortaya bulunduğu dosyayı geçen cuma McDonagh ve Kennedy’e gönderdi.

İngiltere’de yaptığı görüşmeye ilişkin Cumhuriyet’e konuşan Sami Elvan, “Bizim bir adalet arayışımız var. Ülkemizde maalesef adalet yok. Türkiye’de adalet ve hukuk olsaydı gidip oralarda derdimizi anlatmazdık. Benim ne işim vardı Avrupa ülkelerine gidip hukuk isteyeyim. Orada kendi derdimize bir çare, merhem arıyoruz” dedi. “Adaleti nerede bulursam orada olmaya devam edeceğim”
diyen baba Elvan, “Gezi olaylarında yaşanan şiddetin tam detaylı olarak açıklanmadığı ortaya çıktı. Kaç gencecik çocuk yaşamını yitirdi. Bizim tek derdimiz adalet ve hukuk. Nerede bizim hakkımızı arayan varsa ve bize destek olan kurum varsa biz onların ayağına gitmeye devam edeceğiz. Ta ki kendi ülkemizde adalet yerini buluncaya kadar” dedi.

Ali Açar / Cumhuriyet 

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün