Makaleler

Bir Kırmanc Alevi’nin Yaşam Yolculuğu

“Biz de varız, Ma Kırmancime”  diyor Mustafa Özbey. 12 Eylül sonrası onunla yurtdışındaki “mülteci hayatı” içinde tanıştım. 30 yılı çoktan aştı arkadaşlığın ötesine geçen kardeş yolculuğumuz. Yaşamı derinliğine yolculuk eden bir keşif yolcusu kardeşim Mustafa Özbey ve kitabından bahsediyorum.

Eski bir Ermeni köyünde yaşama ilk çığlığını attığı andan itibaren başlayan hayat yolculuğunun bir kesitini, gündelik hayatın yalın diliyle “Erzincan’dan Öteye, Bir Kırmanc Alevi’nin Yaşam Yolculuğu” isimli kitabıyla kayıtlara not düşmüş.

“Okunacak en güzel kitap, insandır” diyor Hacı Bektaşi Veli. Her insanın kitabında hikâyeleri var. Mustafa Özbey bir “kitap insan”… Kendisine temas ederek “okuma” imkânı bulamayanlara Mustafa, iç ve dış dünyasındaki yolculuğa ortak olmanız için gönül kapısını yazdığı kitap ile açmış.

Mustafa, günümüz dünyasında insan ilişkilerinde giderek artan sıradanlaşma, yüzeysellik, güvensizlik, temassızlık sonucu, o güzel “kitap insan”ı okuyamayışımıza meydan okuyarak, bir cesaret koymuş ortaya.

Bize sanki “Ben buradayım, Ma Kırmancime, bu benim hikâyem, beni benden okumayanlar kitabımdan okusun” diye sesleniyor.

Aslında “Bir Kırmanc Alevi’nin” kitabında dile gelenler sadece Mustafa’nın değil, hepimizin farklı yollardan yürürken, değişik kentlerde, ülkelerde yaşarken parçası olduğumuz hikâyeleri gözümüzün önüne seriyor.

Çok kültürlü topraklarda el verip el almıyoruz. Tanışmıyoruz. Dokunamıyoruz. Temas etmiyoruz. Birbirimizi sadece gıyaben tanıyoruz. Önyargılarımızla ve güçlülerin, egemenlerin bizi bölen, kutuplaştıran üçüncü hikâye anlatımlarına teslim olmuş aklımızla, insanı kendisinden okuyamıyoruz.

Mustafa’nın kendi hikâyesi üzerinden Kırmanc Alevilerin sosyal ve toplumsal yaşam yolculuğunda içinde bulduğu acı-tatlı hakikatleri ortaya koyuyor. Sadece Kırmanc Aleviler değil, tüm ötekileştirilmişler anlatıyor aslında. Ötekileştirilmenin dayanılmaz acısıyla ruhumuza dokunuyor.

“Bir Kırmanc Alevi’nin Yaşam Yolculuğu” kitabı Do Yayınları tarafından okuyucuya kavuşturuldu. Mustafa Özbey’i kırk yıllık dostunuzmuş gibi tanıma fırsatı sunan bu kitap, “okunacak en güzel kitap insandır” sözünü doğruluyor. Bu kitabı okurken, neyle karşılaşacağınızı önceden kestirmesi güç olan ama buna rağmen bu bilinmezliğe doğru yolculuğa çıkanların, bilinmezlik ve tereddüt içinde nasıl bir hayat inşa ettiğinin başarı hikâyeleri de var.

İnsan hayatına dair, bilinmez ve tarifsiz bir “umuda yolculuk” hikâyesi içinde yaşanmış kimi zaman acı, kimi zaman tatlı, kimi yerde mizahi, kimi yerde sarsan ve yüzleşilmemiş hikâyelerle karşılaşacaksınız.

Kendimizi bulacağımız ve yaşamın yol hikâyesinin öznesi olarak kendimizden olana tanık olacağımız bu kitap, köyden kente, kentten, diline, kültürüne, yaşam tarzına yabancı olduğu yurtdışına açılan geniş ve uzun bir yaşam yolculuğu.

Bu yolculukta umut, hüsran, tereddüt, acı, duygu, başarı, gözyaşı, sevinç, aile, çocuklar var. Güllü var, Hürriyet ve Gülşen var.

Göçler var. Sınırın berisinde dar edilmiş yaşamdan kaçış ve sınırların ötesinde hayat kurma mücadelesi var. Toprağından, sevdiklerinden, kültüründen, dilinden, dininden koparılmanın soğuk yaşanmışlıklarına tanıklık edeceğiniz acı hikâyeler.  Her yolculuk bir göç, her göç gönül heybesine konulan zenginlik oluyor.

“Katli Vacip” olanların tarihsel buluşmaları var. Ermenilerle Aleviler arasındaki tarihsel tanışıklıklara, Alevilerin Ermenilerle acı hikâyeler üzerindeki kucaklaşmalarına tanık olacak, harmanlaştıkları diyarlara yolculuk edeceksiniz.

Yazar, devletçe intiharı istenen “Kırmanc Alevi” kimliğine yönelik inkârın derin izlerini deşifre ediyor.  Devletin Türk-Sünni İslamcı kimliği üzerinden azınlıklara yönelik kıyımcı girişimine inat, “Kırmanc Alevi” kimliğinin toplumsal fakirliğimize zenginlik kattığını hatırlatmış.

İtirazın ve hakikatin öyküsüne yolculuğunda buluşmanız dileğiyle, bu kitabı okuyun derim.

 

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün