Avrupadan Haberler

Berkin’in babası: devlet oğlumdan korkuyor

Gezi Park eylemleri sırasında başına isabet eden gaz kapsülü sonucu hayatını yitiren 15 yaşındaki Berkin Elvan’ın babası, Londra’da yaptığı konuşmada oğlunun ölümünden Türkiye devletini sorumlu tuttu.

Sami Elvan Londra'da

Britanya Alevi Federasyonu’nun davetlisi olarak Nottingham ve Londra’da düzenlenen panellere katılan Sami Elvan, 2013’den bu yana ailesinin yaşadıklarını anlatırken zaman zaman gözyaşlarına hâkim olamadı.

Hackney’deki Cemevi salonunu dolduran yüzlerce kişiye yaptığı konuşmada Sami Elvan, Türkiye Cumhuriyeti devletinin oğlundan korktuğunu, bu yüzden oğlunun ölümüne sebep olanların hala yargılanmadığını inandığını söyledi.

DEVLET OĞLUMDAN KORKUYOR

“Polislerin ismi dosyaya girmediği için Berkin’in davası başlamıyor. Berkin’den korkuyorlar bence. Bu yüzden davada ilerleyemiyoruz. Benim yüzüm açık, onlarınki de, ama devlet onları koruyor.”

Sami Elvan Londra'da

Geçen sene cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan hakkında sert ifadeler kullanan Sami Elvan toplantıda şöyle konuştu: “Türkiye Cumhuriyeti’nin başbakanı bize terörist dedi, katil dedi. ‘Polise emiri ben verdim’ dedi. Kandan beslendiği için önce üç çocuk istiyordu, şimdiyse beş çocuk istiyor anladığım kadarıyla.”

Berkin’in ölümünden bu yana ailesinin çok zor durumda olduğunu anlatan Sami Elvan, “inançlarla ayakta durabiliyoruz. Eşim konuşamaz durumda. Kendini ifade edemiyor, kelimelerin sonunu getiremiyor” dedi.

MİNİK BERKİN’LE TANIŞTI

Baba Elvan, bu noktada gözyaşlarına hakim olamayınca seyirciler “Berkin Elvan ölümsüzdür”, “Berkin’in hesabı sorulacak” ve “15’inde bir fidan, Berkin Elvan” sloganları atarak destek verdi.

Sami Elvan Londra'da

Panelde ayrıca Cemevi çocukları bir sema gösterisi yaptı, sonrasında İstanbul’daki Gezi olaylarını gösteren bir film oynatıldı.

Odaya ilk girişinde Sami Elvan’a Berkin adı konulmuş küçük bir bebek getirildi. Elvan ayrıca İsrafil Erbil liderliğindeki BAF’a ve Londra’daki Alevi topluma teşekkür etti: “Bir tane Berkin kaybettik. Binlerce Berkin daha var. Bunda sonra Berkinleri katledemeyecek.

“İlk defa gerçekten çok duygulandım. Bizi gerçekten sahiplendiniz. Berkin’i kendi çocuğunuz bildiniz.”

Sami Elvan Londra'da

ÖLÜMÜ TESADÜF DEĞİL

İsrafil Erbil ise Sami Elvan aracılığıyla Berkin Elvan ile birlike olduklarını söylemek için bir araya geldiklerini, Berkin’in vurulmasından birkaç gün önce makamlardan uyarı almasının ölümünün bir tesadüf olmadığı gösterdiğini söyledi.

Berkin Elvan, 16 Haziran 2013’te, polis tarafından atılan göz yaşartıcı gaz kapsülünün başına isabet etmesi üzerine 269 gün boyunca komada kaldıktan sonra hayatını kaybetmişti. Vurulmasından yaklaşık iki hafta öncesinde, 5 Haziran 2013’te Berkin babasıyla beraber İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne çağırılmış, dört polis tarafından sorgulanmıştı.

http://www.londragazete.com/

Sami Elvan Londra'da

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün