Avrupadan Haberler

Berlin Sivas katliamını Andı

1993’te yaşanan Madımak Katliamı’nda hayatını kaybedenler, Berlin’de anıldı. Aşırı sıcağa rağmen yürüyüşe yaklaşık 3 bin 500 kişi katıldı. Yürüyüşe katılan Cem Özdemir, aradan 22 yıl geçmesine rağmen ateşin sönmediğini söyledi.

Madımak Katliamı’nda yaşamını yitiren 35 kişi dün Berlin’de anıldı. 2 Temmuz 1993’te Sivas’ta ateşe verilen Madımak Oteli’nde kalan 33 kişi ve iki otel görevlisi yaşamını yitirmişti. Oteli ateşe veren iki sorumlu da aynı katliamda ölmüştü. Katliamın 22’nci yıl dönümünde Berlin’de çok sayıda sivil toplum örgütünün ortak düzenlediği anmaya yaklaşık 3 bin 500 kişi katıldı.

Hermann Platz’da toplanan kalabalığa yönelik yapılan konuşmalarda ilk sözü Berlin Alevi Toplumu Başkanı Halit Büyükgöl aldı. Baykan Büyükgöl, konuşmasında tarih boyunca Alevi toplumuna yönelik yapılan katliamları hatırlatarak, “Bu katliamları yaşamak bizim kaderimiz değil. Bizler, bir arada yaşarsak bu katliamların önünde durabiliriz” dedi.

Katliamın sorumlularının yargılanmadığını belirten Büyükgöl, sorumlularından ikisinin Berlin’de olmak üzere altısının Almanya’ya sığındığını hatırlattı.

Yürüyüşe Yeşiller Eşbaşkanı Cem Özdemir ile Sol Parti Berlin milletvekili Hakan Taş da katıldı. Özdemir, Ilısu Barajı projesine karşı Hasankeyf’i kurtarmak için sürdürülen çalışmalara destek vermek için ‘Hasankeyifsiz! Can çekişen, senin yardımını bekleyen, dünyanın ilk uygarlığı yok olmaya mahkûm. Harekete geçmezsen sular altında kalacak’ yazılı tişört giydi.

HERKESE EŞİT MUAMELE

Özdemir, Türkçe ve Almanca yaptığı konuşmasında, katliamın üzerinden 22 yıl geçmesine rağmen ateşin sönmediğini ve acının dinmediğini söyledi. Özdemir, Dersim, Maraş, Çorum, Sivas, Gazi ve Gezi’nin sorumlularının yargı önüne çıkması ve Türkiye’de yaşayan tüm etnik köken ve dini inançların eşit muamele görmesi durumunda gerçek demokrasinin yerleşeceğini söyledi. Özdemir, “Alevilerin haklı talepleri yasal güvence altına alınmalı” dedi. Devletin, Madımak’ görmezden geldiğini belirten Özdemir, demokrasi mücadelesinde ortak hareket etmenin önemine değindi. Aşırı sıcak altında yapılan yürüyüşe Halkın Demokratik Partisi (HDP) de destek verdi. Yürüyüş, Berlin Alevi Toplumu Cemevi yakınlarındaki Oranienplatz’a kadar sürdü. Burada yapılan konuşmalardan sonra kalabalık dağıldı.

http://www.hurriyet.com.tr/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün