Türkiyeden Haberler

Biz Aleviler Adalet için 2 Temmuz’da Sivas’tayız

Sivas Katliamı’nda yakılan 33 can, 2 Temmuz günü Madımak Oteli önünde yapılacak eylemle anılacak. Alevi örgütleri, sendikalar ve siyasi partiler 2 Temmuz’da Sêwaz’ta yapılacak eyleme herkesi çağırdı.

 Sêwaz katliamında yaşamını yitiren 33 kişi, 2 Temmuz günü Madımak Oteli önünde yapılacak eylemle anılacak. Alevi örgütleri, sendikalar ve siyasi partiler 2 Temmuz günü Sêwaz’ta olacaklarını açıkladı

Pir Sultan Abdal Şenlikleri’ne katılmak üzere Sêwaz’a giden aydın, sanatçı ve Alevilere yönelik 2 Temmuz 1993 tarihinde gerçekleştirilen katliam bu yıl da protesto edilecek. Katliamda yaşamını yitiren 33 kişiyi anmak için 2 Temmuz Perşembe günü katliamın yaşandığı Sêwaz’ta Madımak Oteli önünde binlerce kişi bir araya gelecek. Ankara, İzmir ve Adana’da yapılan açıklamalarda anma etkinliğine katılım çağrısında bulunulurken, HDP İzmir Milletvekili ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin eski başkanı Müslüm Doğan, katliamın yıl dönümünde Sêwaz’taki eyleme katılım çağrısı yaptı.

Doğan, “2 Temmuz 1993’te insanlık düşmanı barbarlar tarafından 33 canımızın diri diri yakılmasının üzerinden tam 22 yıl geçti. Alevi toplumunun ve demokrasi güçlerinin 22 yıldır adalet arayışı bitmek bilmedi. Yakılan canlarımızın yakınlarının adalet arayışıyla Alevi toplumunun daha fazla demokrasi ve eşit vatandaşlık talepleri zaman içinde tek talep haline geldi” dedi.

‘Aynı zihniyet Kobanê’de’

Sêwaz’ı yakan zihniyetin 1915 yılında bu toprakların kadim halklarından olan Ermenileri katleden zihniyet olduğuna dikkat çeken Doğan, “Sivas’ta yakanlar 1938’de Dersim’i bombalayanlardır aynı zamanda. Biz bu zihniyeti 1980 öncesi Maraş’ta, Çorum’da Malatya’da da tanımıştık. 1980 sonrası Gazi Mahallesi’nde Alevilere saldıranlar da aslında aynı kişilerdi. Alevilere düşman olan bu zihniyet Kürdistan’ı da yıllardır kan gölüne çevirenlerdir. Sivas ile Roboski’nin aslında bir farkı yoktur. Bugün aynı zihniyet bir kez de Kobanê’de insanlığın karşısına çıkmıştır. Sivas’ı yakanların avukatlığını yapanların kurduğu iktidar yıllar sonra sivilleri bile acımasızca öldüren DAİŞ’e açıkça yardım etmektedir” ifadelerini kullandı. Doğan, Sêwaz Katliamı’nın yıldönümü için bütün demokrasi güçlerini Sêwaz’a davet etti.

Katliam ateşi sönmedi

Adana Alevi Platformu üyeleri de Sêwaz katliamının yıldönümünde yapılacak anma etkinliğine katılım çağrısında bulundu. Adana Alevi Platformu Dönem Sözcüsü Ali Topacık, “Aleviler olarak insanım diyen herkesi bu katliam ve insanlık dışı uygulamalara karşı birlik olmaya çağırıyoruz” dedi. Katliama karışmış olan tüm devlet yetkililerinin yargılanması gerektiğini söyleyen Topacık, “Adil bir yargılama yapılmadıkça, Madımak Oteli utanç müzesine dönüştürülmedikçe, otelin girişindeki anı listesinden 2 caninin adı çıkarılmadıkça, 2 Temmuz’da yakılan katliam ateşi sönmeyecektir” dedi. 2 Temmuz’da Sêwaz’ta olacaklarını söyleyen Topacık, 1 Temmuz akşamı saat 23.00’da Uğur Mumcu Meydanı’ndan otobüslerle hareket edeceklerini duyurarak, kent sakinlerini anmaya davet etti.

http://www.ozgur-gundem.com/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu Haberde Dikkatinizi Çekebilir!
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün