Avrupadan Haberler

Britanya Alevi Federasyonu,Gaziyi unutma

Britanya Alevi Federasyonu Gazi Mahallesi Katliamı’nın  21.Yılı nedeniyle basın açıklaması yayınladı.

İlgili Basın Açıklaması;

Gazi’yi Unutma Unutturma!

Gazi katliamında kaybettiğimiz canların acısı, katliamı gerçekleştirenlerin cezalanmadığı sürece hergün biraz daha çoğalmaktadır.

Tüm diğer Alevi ve farklı olana uygulanan katliamlarda olduğu gibi 12 Mart 1995 yılında Gazi ve 1 Mayıs mahallelerinde yapılan katliamda devlet eli ile planlanmış ve uygulanmıştır. Aynen Maraş ve Sivas katliamlarında yıllar sonra ortaya çıkan itirafçılar, Maraş ve Sivas katliamlarını devlet adına nasıl planladıklarını ve yaptıklarını anlattıkları gibi.

Bugün AKP ve Erdoğan ile ayyuka çıkmış olan hukukun siyaset eli ile yönlendirilmesine biz Aleviler uzun zamandır şahit oluyoruz.

Gazi katliamı dava duruşmaları adeta ikinci bir katliam uygulaması gibi Türkiye nin öteki ucuna Trabzona gönderildi. Yıllar sonra sembolik olarak az sayıda katilleri mükafatlandırır gibi cezalar kestiler.

Acılı aileler Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvurdu. AİHM Türkiye yi yüzbinlerce (euro) paraya mahkum etti.

Türkiye tarihinde Hilafet’ten günümüze kadar işlenen toplu katliam faillerinin hiçbirisi gereken cezayı almamış ve daha çok mükafatlandırılmışlardır. Bunun nedeni, Türkiye nin tek Ulus ve tek dinli bir devlet olma özelliğini koruma refleksi ve azınlıklara, eşitlikten yana olanlara sürekli ‘’ders’’ verme çabasından kaynaklanmaktadır.

Katliamlar için bugün Işid ve El Nusra olduğu gibi zaman zaman taşeron olarak aşırı sağ ve İslamcı guruplar kullanılmış. Bazende doğrudan kolluk kuvvetlerine ya da derin güçlere ve çetelere yaptırılmıştır.

Günümüzde mükafatlandırılan en çarpıcı katil örneği katliamcı Yavuz’un adının 3. Köprüye verilmesidir. Yani Yavuz’dan Erdoğana değişen hiçbirşey yoktur. Bu isimleri Topal Osman, Alpdodağan, Ökkeş Kenger ve Karamollaoğlu diye çoğalta biliriz.

Bugün Kürtlere ve Solculara yapılan katliam ve baskılar asırlardır Alevilere uygulanmaktadır. Gazi katliamıda devrimcileri ve Alevi inançlı aileleri hedef alan planlı bir katliamdır.

Gazi Şehitlerimiz Bizimle Beraberdir!

Karanlık aydınlığa yenilecek ve haklı olan kazanacak!

Gelecek günlerimiz çok daha aydınlık ve barış dolu olacak!

Kaybedilen Canlarımızın ışığı mücadelemizi aydınlatmaya devam edecek!

Britanya Alevi Federasyonu

 

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün