Avrupadan Haberler

Alevi Açılımında ikinci dalganın hedefi: Avrupa Alevi Hareketi’ni parçalamak

Türkiye’nin gündemini meşgul etmeye başlayan Alevi açılımındaki ikinci dalganın perde arkasıyla ilgili hayli ilginç iddialar gündeme geliyor. AKP Hükümeti’nin yeni dönemde; Alevilerin taleplerini çözmek yerine taleplerin kaynağı olarak gördüğü yapılara yönelmeyi tercih edeceği belirtiliyor. Bu konuyla ilgili plan taslağının da tamamlandığı bilgisi geliyor.

Söz konusu plan üç asamadan oluşuyor: İlk olarak tıpkı Türkiye örneğinde olduğu gibi Avrupa’da da AKP hükümetinin güdümünde yer alan Alevi kurumlarının oluşturulması planlanıyor. AKP’li yetkililer, Avrupa Alevi hareketinin içinde yer almış ve zamanla ayrı düşmüş bazı isimlerle anlaşmaya varırken, asıl partner kurumlar ise Fermani Altun’un başında bulunduğu Dünya Ehlibeyt Vakfı ve İzzettin Doğan’ın başında bulunduğu Cem Vakfı olarak belirlenmiş durumda…

AVRUPALI ALEVİLERE ‘TRUVA ATI’ MODELİ…
Fermani Altun’un bu süreçte Avrupa’da organize ettiği derneğin adı Avrupa Ehlibeyt Alevi Federasyonu. Genel başkanlığını Dr. Fuat Mansuroğlu’nun üstlendiği dernek, şimdilik çanta derneği olmaktan öte geçemiyor. İlk etkinliğini geçtiğimiz Muharrem ayı içerisinde Köln’de bir iftar vererek, gerçekleştirdi. Söz konusu iftara Köln Başkonsolosu Hüseyin Emre Engin ve Düsseldorf Başkonsolosu Alattin Temür gibi isimlerin katılması dikkatlerden kaçmadı.

Cem Vakfı’nın Avrupa’daki yapılanması Altun’un derneğine göre eski olsa da, henüz bir elin parmağını geçecek sayıya ulaşamamış durumda… Cem Vakfı Eski Avrupa Koordinatörü Ali San Hızlı ile birlikte Almanya Alevi Müslümanlar Birliği (AAMB) denemesinde bulunan Cem Vakfı, söz konusu başarısızlığın ardından uzun bir dönem sessiz kaldı. Yeni dönemde yeniden harekete gecen vakıf, daha evvel Avrupa Alevi hareketinde yer almış Hamza Kurnaz’ı Avrupa’daki örgütlenmenin başına getirdi.

ALGI OPERASYONU: SORUNUN KAYNAĞI AVRUPA’DAKİ ALEVİ ÖRGÜTLERİ
Planın ikinci aşamasında Alevilerin taleplerini çözmek yerine, Türkiye’de Alevi dünyasıyla ilgili yaşanan sorunların kaynağının ‘dış mihraklar’ olduğu algısı yaratılmaya çalışılacak. Bu noktada Alevilerin ana talepleri sulandırılarak, ortaya çıkan öneriler ‘tarihi kararlar’ olarak kamuoyuna lanse edilecek. ‘Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) kaldırılsın’ talebini savuşturmak adına DİB bünyesinde Aleviler için bir daire başkanlığı kurulması bu örneklerden sadece biri… Yine zorunlu din dersleri uygulamasını kaldırmak yerine asimilasyon politikalarına uygun Alevilik ile ilgili metinlerin artırılması gündemde…

‘SOSYAL MEDYA’ AKTİF OLARAK KULLANILACAK
Algı operasyonu ile ilgili kullanılacak en yaygın araç ise sosyal medya olacak. Operasyon ile ilgili sayfalar ve sahte beğeni hesaplarıyla alt yapı çalışmasında sona gelindiği belirtiliyor. Özellikle İslam içi – İslam dışı tartışmaları üzerinden yürütülecek kampanya ile Alevilerin taleplerinden uzaklaşıp, iç huzurunu kaçırmaya dönük yayınlar yapılacak. Bu tartışmalar yandaş medyada büyütülerek, kamuoyunda Avrupa Alevi hareketinin saygınlığı sorgulanacak duruma getirilecek.

Sadece yandaş basın değil, kendini ‘ulusalcı’ olarak tanımlayan bazı yayın organları da söz konusu algı operasyonunda kullanılacak. Bu yayın organları son dönemlerde AKP tarafından gündeme getirilen Atatürk ve Dersim tartışmaları üzerinden, kurumlardaki etnik fay hatlarını hedef almaya çalışacak.

Planın üçüncü ve son aşamasında ise daha evvel anlaşılan bazı isimlerin tartışmalar nedeniyle AKP güdümlü Alevi derneklerine geçişleriyle ilgili haberlere yer verilecek ve ana yapıdan kitlesel kopmaların yaşandığı izlenimi verilecek…

Avrupa’daki AKP operasyonun diğer ayağı cemaati hedef alıyor…

ERDOĞAN’IN BİZZAT İLGİLENDİĞİ PROJE: VUSLAT
AKP Hükümeti’nin Avrupa’daki algı operasyonları sadece Alevilerle sınırlı değil. On yıl önce AKP’yi desteklemek için kurulan Avrupa Türk demokratlar Birliği’nin (UETD) Alman kamuoyunda deşifre olması ve kurum içi çekişmelerin hızlanması nedeniyle önümüzdeki dönemde AKP, Avrupa’da yeni bir oluşuma gidiyor. Kurulacak yeni yapılanmanın adı Vuslat.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bizzat ilgilendiği Vuslat projesi ile ilgili AKP Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un yönetiminde Türkiye’den gönderilen 16 kişilik bir ekip alt yapı çalışmalarına başlamış durumda… Yeni kurulacak dernekle Gülen Cemaati basta olmak üzere Milli Görüş gibi yapılardan kopmalar sağlanması planlanıyor. Anlaşılan AKP yurtdışında ‘Vuslat’a ermek için bu yıl Avrupa’da daha çok boy gösterecek.

http://www.birgun.net/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün