Türkiyeden Haberler

Bu kadarına Pes Doğrusu: “Cemevine Minare Diktiler!”

Amasya’nın Alevi köyü Karsan’da, AKP’li muhtar cemevine minare dikti. Alevi yurttaşlar, minarenin yıkılması için hukuki süreç başlatacak.

Karsan, Amasya’nın Alevi bir köyü. Ancak köylüler uzun yıllar ibadetlerini yerine getirecek bir cemevinden yoksun bırakıldı. Bu duruma artık son verilmesini isteyen Karsanlılar, cemevi talebiyle muhtarlığa başvurdu. AKP’li muhtar Mehmet Çoban, köylülere cemevi yapma sözü verdi. Muhtar, sadece söz vermekle kalmadı, köylüleri cemevi inşaatında da çalıştırdı. Gece gündüz çalışarak ibadet yerlerini inşa eden köylüler, köye bir cemevi yapmanın mutluluğunu yaşadı. Ancak bu mutluluk uzun sürmedi. İbadetlerini yerine getirmek için cemevine giden köylüler, camii minaresiyle karşılaştı.

İBADETE GİTTİLER, MİNARE İLE KARŞILAŞTILAR

Köylülerin iddiasına göre, AKP’li muhtar kendilerinden habersiz cemevine minare dikti. Karsan Köyü Yardımlaşma Derneği Genel Sekreteri Ali Canbolat, “ Köylü şaşkınlık içinde. Hazır bir minareyi herkesten habersiz cemevimizin tepesine diktiler” dedi. Muhtarın köylüleri kandırdığını söyleyen Canbolat,” Muhtar muhtarlığını yapmıyor, halka değil AKP’ye ve Recep Tayyip Erdoğan’a hizmet ediyor” diye konuştu.

“CAMİLERE KARŞI DEĞİLİZ AMA KÖY ALEVİ”

Hükümetin Alevileri “zorla” sünnileştirmeye çalıştığına dikkat çeken Canbolat, şunları söyledi: “Biz camilere karşı değiliz ama bu köy Alevi bir köy. Tek isteğimiz ibadetlerimizi özgürce yerine getirmek. Ama AKP buna bile tahammül göstermiyor. Özgürlüklerimizi elimizden almakla kalmıyor, asimile politikaları uyguluyor, kültürlerimizi ve ibadetlerimizi yok ediyor!”

Ali Canbolat’ın kızı Aylin de olanlardan rahatsız. “Okullarda din dersini zorunlu kılıyorlar, dışarıda da ibadetlerimize karışıyorlar. Ama AKP biz gençleri hiçbir zaman kazanmayacak” diyen Canbolat, özgürlükler için mücadele etmeye devam edeceklerini söyledi.

MUHTAR: GÖREVİMİ YERİNE GETİRDİM

Gerçek Gündem’in ulaştığı muhtar Mehmet Çoban, “Ben köyüme hizmet etmekle görevliyim. Görevlerimi yerine getiriyorum” dedi. Çoban’ın iddiasına göre, bu mekan hiç bir zaman cemevi olarak kullanılmadı ve başında beri camii idi: “Burası zaten camii idi sadece minaresi eksikti, onu yaptık” diye konuştu.

Karsan Köyü Yardımlaşma Derneği ve köylüler, cemevine dikilen minarenin yıkılması için hukuki mücadele başlatacak.

Gerçek Gündem

 

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün