Avrupadan Haberler

Meclise “Aleviler” Girecek,”Can” Gelecek Meclise

Yurtdışında oy verme süresinin sonuna doğru yaklaşırken (31 Mayıs), yalnızca 1 oyunuz, en büyük Alevi kurum ve derneklerinin başkan ve temsilcileri şahsında milyonlarca Alevinin mecliste kendilerini -kimliklerini kaybetmeden- temsil edebilmesini sağlayacak.

Alevi toplumunun bütün talepleri tam haliyle seçim bildirgemizde de yer almaktadır; – Diyanet İşleri Başkanlığı kaldırılacak.
– Zorunlu din dersleri kaldırılacak.
– Cem evlerinin ibadethane statüsü tanınacak, el konulmuş ve kapatılmış dergah ve bütün inanç merkezlerinin inanç sahiplerine iade edilmesinin önü açılacaktır.
– Alevi köylerine cami yapılması önlenecek, mevcut camilere din görevlisi atamaları durdurulacak, atanmış olanlar geri çekilecektir.
– Alevilerin kutsal değerleri ve mekanlarını tehdit eden, kültürel yaşam alanlarını yok eden Hidro Elektrik Santralleri (HES), nükleer santraller, barajlar ve kalekolların yapımı ile demografik ve kültürel yıkıma neden olan kentsel dönüşüm projelerine son verilecektir.
– Alevilere ve diğer din ve mezhep gruplarına karşı ayrımcı ve dışlayıcı yazılı ve sözlü söylem ve hakaretler nefret suçu olarak kabul edilecek, önleyici tedbirler alınacak ve yasal yaptırım yolu açılacaktır.
– Kamusal ve özel istihdam alanlarında Alevilere kota tanınacak, istihdamda fırsat eşitliği sağlanacaktır.
– Alevi toplumunun yıllardır dile getirdiği Türkiye’nin çok kimlikli, çok kültürlü, çok inançlı, çok dilli yapısını kapsayacak eşitlikçi, özgürlükçü, laik, ekolojik, sosyal ve demokratik bir anayasanın yapılmasına öncelik verecek, anayasanın doğrudan halkların katılımıyla yapılması için gerekli mekanizmaların kurulması doğrultusunda mücadele edecektir.

ÇOK SAYIDAKİ ALEVİ ADAYLARIMIZDAN BAZILARI;

Turgut ÖKER: Tayyip Erdoğan’ın her yurtdışı gezisinde binlerce Alevi ve Alevi dostunu meydanlara döküp diktatörü protesto ederek, kendisinin en büyük düşmanlarından biri olmuş Turgut Öker, 2000 yılından bu güne Avrupa’da yaşayan Alevilerin en büyük çatı örgütü olan Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Genel Başkanlığını yapmaktadır. Sivas’ın Yıldızeli doğumlu olup, 92 yılından beri Alevi örgütlenmelerinde üst düzey konumlarda mücadele etmiştir. “İŞİD terör örgütüne karşı direnenlerin yanındayım.” diyerek HDP’ye desteğini açıklayan AABK’ya Avrupa’nın çeşitli ülke ve şehirlerinden 148 cemevi ve kültür merkezi bağlıdır.

Çilem ÖZ: Sivas Alevilerinden, 13 yaşından beri sosyalist hareket içerisinde mücadele eden ve yoğun çalışma konuları, “Alevi katliamları ve soykırımları”, “Alevi Kadınlar” olan Çilem Öz, Alevilere dönük araştırmaları, Alevi kanallarından TV10’da sunduğu program ve Dersim Araştırma Merkezinde yaptığı başkanlık görevi ile tanınır.

Müslüm DOĞAN: Sivas Divriğili, harita yüksek mühendisi ve 25 yıldır da Alevi – Bektaşi hareketi içinde mücadelesini sürdüren Müslüm Doğan, Türkiye’nin en büyük Alevi örgütlenmelerinden Pir Sultan Abdal Derneği Genel Başkanıdır.

Ali KENANOĞLU: Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği kurucusu ve başkanı, Alevi Bektaşi Federasyonu kurucusu, Boğaziçi Alevi Derneği kurucusu ve Evrensel Gazetesi yazarı olan Ali Kenanoğlu, Tokat Almus doğumludur. İktisat ve sosyoloji bölümlerini okuyarak 2 üniversite diplomasına sahip Kenanoğlu’nun, ‘Hubyar Sultan Ocağı ve Beydili Sıraç Türkmenleri’ isimli bir araştırma kitabı da bulunuyor.

Türkiye’nin tüm renkleri ile dolu aday listemizde, ülkenin en renkli halklarından, “72 millete bir nazarla bakmak” ilkesine dayanan Alevi öğretilerinin, katliamlardan geçirilmiş bir halkın temsilcilerinin kendi kimliklerini kaybetmeden meclis çatısında yer almasını çok önemli buluyoruz.

BİZLER Alevi, BİZLER Kürt, BİZLER Türk, BİZLER emekçi, BİZLER HDP, BİZLER MECLİSE!

HDP’YE OY VER, ÜLKEYE, MECLİSE CAN VER!
HDP-Europe

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün