Türkiyeden Haberler

Cami-Cemevi projesi için ‘yıkım kararı’

Mamak’ta yapılması planlanan ve temelleri de hükümet yetkilileri ile Cem Vakfı Başkanı tarafından atılan proje, ‘paralel sermaye’ gerekçesiyle yıkılıyor.

Ankara Mamak’ta yapılması planlanan cami-cemevi projesinde hükümet ve ile Gülen Cemaati arasında yaşanan kavganın ardından ‘paralel sermaye’ iddiaları üzerine Mamahk Belediyesi ‘mimari projeye uygun değil’ diyerek yıkım kararı verildi.

Sözcü’nün haberine göre; Meclis Başkanı Cemil Çiçek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile Cem Vakfı Başkanı İzzettin Doğan’ın katıldığı törenle 8 Eylül 2013’te başlayan ve birçok Alevi tarafından protesto edilen, finansmanı bazı işadamları tarafından sağlanan kompleks, ‘Paralel sermaye” iddiaları üzerine yıkıma dönüştü.

CHP Mamak Seçim Koordinatörü Ali Ağbulut, “O zamanlar Cemaat’le sarmaş dolaş olan iktidar, halkın tepkisine rağmen bu projeyi yaptı. Şimdi ise, cemaat ile kavga çıkınca binayı yıkmaya başladılar” dedi.

Mamak Belediyesi: İddialar doğru

Mamak Belediye Başkan Yardımcısı Erdoğan Karadağ ise Cami-Cemevi üzerindeki yıkım iddialarını doğrulayarak şunları söyledi:

“Orayı yapanlar, iskan almak için bize başvurdular. Biz de baktık ki, mimariye aykırı yapılmış ve iskanı vermedik. Mimari projede minare yoktu. Minarenin yerine kule olması gerekiyor. O yüzden minare de yıkılmaya başlandı. Binayı projeye uygun hale getirirlerse biz de yeniden değerlendireceğiz.”

Karadağ, binanın olduğu arazinin hazineye ait olduğunu da vurgulayarak, “Orası artık bir kültür merkezine mi dönüşür, yoksa hazine araziyi bize mi tahsis eder, bilemiyoruz. Ama mevcut cami-cemevi olarak kalması zor görünüyor.”

Kompleks

3 bin 264 metrekare alan üzerine inşa edilen komplekste, cami ve cemevi yan yana olacaktı. İçinde dede odası, imam odası, 350 kişilik konferans salonu, aşevi, gasilhane ve morg, okuma salonu ve sohbet alanları bulunması planlanıyordu.

http://www.imctv.com.tr/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün