Türkiyeden Haberler

Yüreğimiz Soma’da öfkemiz sokakta!

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin çağrısıyla başta Soma olmak üzere ülke genelinde alanlara çıkan işçi ve emekçiler “Yüreğimiz Soma’da öfkemiz sokakta. Kaza değil, kader değil, fıtrat değil, katliam. Unutmayacağız, affetmeyeceğiz” dedi.

Soma’da ilk anma etkinliği Beşyol Kavşağı’ndaki madenci heykelinde gerçekleştirildi. Etkinliğe DİSK, KESK, TTB, TMMOB temsilcilerinin yanı sıra CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur, HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel ve Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan da katıldı.

Madenci anıtına karanfil bırakılmasının ardından açıklama yapan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, “Yüz yılın en büyük iş faciasının yıl dönümü bugün. Bugün bu acıyı unutturmamak için, böyle acıların bir kez daha yaşanmaması için alanlardayız” dedi. Katliamın ardından açılan soma davasının kamuoyunu tatmin etmediğini dile getiren Beko, “Soma gibi bir facia yaşandıktan sonra bile her ay onlarca emekçi iş cinayetlerine kurban gitmekteler. Bu kaza mıdır? Kader midir? Hayır bu resmen cinayettir. Emekçileri güvencesizliğe, taşeronlaşmaya, denetimsizliğe teslim edenlerin işlediği cinayet” dedi. Türkiye’de özellikle AKP iktidarı döneminde uygulanan politikalarla ölümlerin arttığını, denetimlerin yetersiz, deneyimi ve uzmanlığı olmayan kişi ve şirketlere bırakıldığını belirten Beko, şöyle devam etti: “301 madencinin ölümü kader değil katliamdır. Bu katliamın sorumluları halen hesap vermemiştir. Bu kadar uyarılarımızın hiçbirisini dikkate almayan hükümet, ‘Bu işin fıtratında var’ diyerek bilim ve tekniğin karşısında, olduğunu ilan etmiştir. Biz öngörülen ve önlenebilir risklerin ne kaza ne de fıtrat olmadığını biliyoruz” dedi.

Katlamda yakınlarını kaybeden aileler de Ege Linyit İşletmeleri (ELİ) önünde bir araya geldi. ELİ önüne siyah çelenk bırakan aileler, Beşyol ağzında bulunan madenci anıtına yürüdü. Katliamda hayatını kaybeden Maden İşçisi Uğur Çolak’ın babası İsmail Çolak “Gerçek sorumluları biliyoruz. Yargılanmasını istiyoruz. Gerçek sorumlular yargılanana kadar mücadelemize devam edeceğiz” dedi. Hayatını kaybeden 301 maden işçisinin adının yazıldığı pankartın en önde taşındığı yürüyüş sırasında sık sık “İşçiler ölüyor sermaye büyüyor”, “Soma’nın hesabı sorulacak” ve “Soma’nın ateşi AKP’yi yakacak” sloganları atıldı. “Zonguldak Ermenek ve Kütahya’da yaşanan maden cinayetlerinin hesabını soracağız” diyen aileler, madenci heykeline karanfiller bıraktı. (İzmir/EVRENSEL)


HER YER SOMA OLDU

İZMİR

Soma maden katliamının yıl dönümünde İzmir’de emek ve demokrasi güçlerinin çağrısıyla binlerce insan Soma katliamlarını unutmayacaklarını ve unutturmayacaklarını haykırdılar. Eylemde AKP döneminde yaşanan işçi katliamları kınandı.

DİSK, KESK, TMMOB, TTB, siyasi partiler ve kitle örgütlerinin çağrısıyla Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesinde toplanan işçiler ve emekçiler Gündoğdu Meydanı’na yürüyerek burada, madende ölenlerin anısana denize karanfil bıraktılar. Kitlenin en önünde ‘Somayı Unutma Unutturma’ pankartı taşırken ‘Soma’nın Katili AKP İktidarı’ ve ‘Soma İşçisi Yalnız Değildir’ sloganlarıyla yürüdü. Emek Partisi üyeleri de Lozan Meydanı’nda toplanarak Alsancak’taki kitleye dahil oldu. Emek Partililer ‘Soma Kaza Değil Cinayettir’ pankartıyla yürüdü ve  ‘Somanın Katili Taşeron Devleti’,  ‘Fıtrat Değil Cinayettir’ sloganlarını attı. CHP üyeleri de İl Binalarının önünde toplanarak ‘Soma’nın Ateşi Katilleri Yakacak’ sloganlarıyla Alsancak’a yürüdü. Açıklama da konuşan DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı Soma’nın ve Haziranın hesabı Haziran seçimlerinde sorulacağını söyledi. Somanın acısını paylaşmak için sokakta olacaklarını dile getiren Sarı AKP Hükümeti’nin emek politikalarına tepki gösterdi. Sarı, İç Güvenlik Paketine karşı da sokaklarda olacaklarını ifade etti.

ADANA

Adana’da İnönü Parkı’na yürüyen işçi ve emekçiler hükümetin işçi düşmanı politikalarına ve taşeron sistemine tepki gösterdi. İnönü Parkı’nda açıklama yapan TMMOB İKK Sekreteri Hasan Emir Kavi, “İşin fıtratında var” diyen hükümetin bilim ve tekniğin karşısında olduğunu gösterdiğini ifade etti. Kavi, “Sendikaların, meslek odalarının, üniversitelerin karar süreçlerinde ve yönetiminde yer aldığı bağımsız Ulusal İşçi Sağlığı Güvenliği Kurumu bir an önce oluşturulmalıdır” dedi.

ESKİŞEHİR

Eskişehir’de Odunpazarı’nda bulunan Saatli Park’ta taziye çadırı kuruldu. Sendika ve odalar üyeleri çadırın içine Soma’da hayatını kaybeden 301 madencinin isimlerinin yazılı olduğu pankart asarken, çadır çevresine “İşçi düşmanlarına mahkum değiliz”, “Soma için görevinizi yaptınız mı?” yazılı pankartlar asıldı. TMMOB Eskişehir İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Neşet Aykanat, Türkiye’de özellikle AKP döneminde uygulanan politikaların iş cinayetlerinin katliamlara dönüşmesine neden olduğu dile getirdi. Aykanat 16 Mayıs Cumartesi günü Soma’da yapılacak mitinge çağrı yaptı.

DERSİM

Dersim’de KESK’in çağrısıyla Sanat Sokağı’nda bir araya gelen kamu emekçileri alkış ve sloganlarla Belediye Yeraltı Çarşısı’na yürüdü. Burada açıklama yapan SES Dersim Şube Başkanı Özkan Uç, “301 madencinin ölümü kader değil katliamdır. Bu katliamın gerçek sorumluları ise hâlâ kamuoyu önünde hesap vermemiştir” diye konuştu.

ELAZIĞ

Soma’da 301 işçinin yaşamını yitirdiği maden katliamı birinci yılında Elazığ’da da lanetlendi. KESK, Maden Mühendisleri Odası(MMO) Elazığ İl Temsilciliği, EMEP, HDP ve DBP’nin de katıldığı eylemde KESK Dönem Sözcüsü Fuat Koç ve MMO il temsilcisi Mehmet Rojbin Bingöl birer açıklama yaptı.
“301 maden emekçisinin ölümü kader değil katliamdır” diyen Koç bu katliamın gerçek sorumlularının ise kamuoyu önünde hesap vermediğini belirtti. “Türkiye’de özellikle  AKP iktidarı döneminde uygulanan politikalarla üretim teknik bilgi ve altyapı olarak yetersiz deneyimi ve uzmanı bulunmayan kişi ve şirketlere bırakılmıştır” diyen Koç Türkiye’nin işçi cinayetlerinde Avrupa’da birinci dünyada üçüncü sırada yer aldığını hatırlattı.
Bu tablonun AKP’nin iktidara gelmesiyle daha vahim bir hal aldığını belirten Koç’un ardından söz alan Mehmet Rojbin Bingöl “Facianın yaşandığı gün siyasi otorite facianın nedenini trafo patlaması olarak göstermiş savcılık ise tutuklama yapmıyoruz çünkü sorumlular öldü diyerek faciada yaşamını kaybeden meslektaşlarımızı yargılama başlamadan suçlu ilan etmiştir” dedi.
“Facianın sorumluları işi ile aşı arasında sıkışmış ölen ya da ölemeyen maden mühendisleri değil bu ocaklara taşeronu rödövansçıyı sokanlardır” diyen Bingöl gerçek sorumluların yaptıkları yasalarla esnek ve kuralsız çalışmayla üretimi zorlayanlar ve denetimi etkisizleştirenler olduğunu söyledi.
HDP milletvekili adayı Ali Cemal Zülfikar’ın da katıldığı açıklamada sık sık “Soma’yı unutma unutturma, Soma’nın katili AKP’nin düzeni” sloganları atıldı.

MUĞLA

Muğla’nın Datça ilçesinde emekçiler Berkin Elvan anıtı önündeydi. Eyleme Datçalıların ilgisi büyük oldu. Eylemde 16 Mayıs mitingine çağrı yapıldı.

ANKARA-ODTÜ

Soma katliamının birinci yıl dönümü nedeniyle ODTÜ’de Eğitim-Sen ODTÜ İşyeri Temsilciligi, ODTÜ Öğrencileri, ODTÜ’nün Görünmeyen Emekçileri, ODTÜ Emekci Meclisi ve Tez-Koop-İş ODTÜ İşyeri Temsilciliği’nin çağrıcılığını yaptığı ortak bir anma programı gerçekleştirildi.

Fizik Bölümü önünde başlayan yürüyüş, Maden Mühendisliği’ne kadar devam etti. “Kaza değil cinayet, kader değil katliam”, “Soma’nın hesabı sorulacak” sloganlarının atıldığı eylem, Kızılay’daki yapılacak ortak anmaya gitmek üzere sonlandırıldı.


‘ÖNLEMLER ALINSAYDI…’

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Sosyal Güvenlik Kurumu İstanbul İl Müdürlüğü önünde yaptığı eylemle Soma’nın sorumlularının yargılanmasını istedi. HDK adına konuşan Sertap Akdağ “Sorumlulardan hesap sorulmadığı ve gerekli önlemler alınmadığı için madenlerde, tersanelerde inşaatlarda iş cinayetlerinin ardı arkası kesilmedi. Soma’dan sonra 1650 işçi daha iş cinayetlerinde can verdi” dedi. HDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel de şunları söyledi: “Güvenceli çalışma koşulları sağlanmış olsaydı, madenlerde gerekli önlemler alınmış olsaydı, bugün bu katliam yaşanmayacaktı.” (İSTANBUL)


TÜRK-İŞ: ‘ÇALIŞMA ORTAMI İNSANCILLAŞTIRILMALI’

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Soma katliamının yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, “Soma faciası Türkiye’nin kanayan yarasıdır” dedi. Facianın sorumluların halen cezalandırılmadığına dikkat çeken Atalay, “Böylesi faciaların bir daha yaşanmaması için alınması gereken önlemler ve yapılması gereken politika değişiklikleri bir an önce yerine getirilmelidir. Bundan amaçlanan çalışma ortamını insana gelebilecek bir takım tehlikelerden ve kazalardan arındırmanın ötesindedir. Temel yaklaşım çalışma ortamının insancıllaştırılmasıdır. İşçilerin sadece çalışma şartları değil yaşama şartlarının da insan onuruna yaraşır bir düzeyde olmasıdır.  Türk-İş bu doğrultudaki çalışmalarını sürdürecektir” ifadelerini kullandı.

MADEN MÜHENDİSLERİ: ‘ASIL SORUMLU ‘FITRAT’ DİYENLERDİR’

Maden Mühendisleri Odası’ndan yapılan açıklamada, Soma faciasına ilişkin oda tarafından yürütülen teknik inceleme çalışmalarının engellendiği hatırlatıldı. Açıklamada, “Facianın sorumluları işi ile aşı arasında sıkışmış olan ölen ya da ölemeyen maden mühendisleri değil bu ocaklara taşeronu, rödevansçıyı sokanlardır. Gerçek sorumlular yaptıkları yasalarla esnek ve kuralsız çalışma ile üretimi zorlayanlar, denetimi etkisizleştirenlerdir. Maden mühendisliği bilim ve tekniğini hiçe sayarak ülkemizde 18. yüzyıl madenciliğinin yapılmasına izin verenlerdir. İnsan yaşamını hiçe sayan ve bu işin fıtratında vardır diyen siyasi anlayıştır” denildi.

EĞİTİM-SEN: ’13 MİLYON İŞÇİYE 600 MÜFETTİŞ’

Eğitim Sen’den yapılan açıklamada ise, bütün eleştirilere rağmen taşeronlaştırmayı ve güvencesizliği temel politika haline getiren, işçi sağlığı ve iş güvenliği ile ilgili yasal mevzuatı patronların çıkarlarına uygun şekilde düzenleyenlerin iş cinayetlerinin birinci derecede sorumluları oldukları ifade edildi. Türkiye’de 13 milyon işçinin denetiminin sadece 600 müfettişle yapıldığına dikkat çekilen açıklamada, “İşçiler iş cinayetine kurban gittiğinde bile patronların ceza almaması, işçilerin hayatının sudan bile ucuz hale geldiğinin kanıtıdır” denildi.

http://www.evrensel.net/

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün